logo

14 Ocak 2016

Büyükçekmece’de Zübeyde Hanım anısına tiyatro

olç....Büyükçekmece Belediyesi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 93. ölüm yıldönümü nedeni ile “Abide-i Aşk Kuvay-i Milliye Kadınları” isimli tiyatro oyunu Büyükçekmecelilerle buluşturdu.

Devlet Sanatçısı Dilek Türker’in başrolünü oynadığı oyuna Büyükçekmeceliler yoğun ilgi gösterdi.

Abide-i Aşk- Kuvay-ı Milliye Kadınları

Oyunda Kara Fatma, Halide Edip, Zübeyde Hanım gibi Kuvay-ı Milliye kadınları canlandırıldı. Abide-i Aşk- Kuvay-ı Milliye Kadınları oyunu Büyükçekmece Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Nezihe Araz ve Ragıp Ertuğrul tarafından yazılan oyunda ayrıca yönetmen Dilek Türker’in bir kadın olarak sahnede verdiği elli yıllık mücadelesi ele alındı.

Kadınlarımızın hakkını ödeyemeyiz

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın 93. ölüm yıldönümünde rahmetle anıyoruz diyen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün; ’’Öncelikle Damarında Türk kanı taşıyan ve bu ülkenin geçmişini bugününü bilenler bu tür yapıtları izlemekten ve dinlemekten usanmazlar. Kuvay-ı Milliye kadınları, gerek Kurtuluş Savaşı’mızda gerekse aydınlanma sürecinde çok önemli rol üstlenmişlerdir. Türk milleti olarak bizler kadınlarımızın hakkını asla ödeyemeyiz. Bu akşam salonu dolduran Büyükçekmecelilere teşekkür etmek istiyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı unutmadıkları, unutturmadıkları için, tarihimize sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum. Başta Dilek Tekin Türker hanım olmak üzere bu anlamlı oyunu bizlere sunan tiyatro oyuncularını tebrik ediyorum’’ dedi.

 

 

Share
228 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2