logo

reklam

Bütün Canlıların ve Varlıkların İbadetlerini İçerisinde Barındıran “Namaz”


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

İslam Dinimizin Yüce Rabbim İnsanları ahiret ve de dünya da mutlu olmalarını sağlamak amacıyla ilahi emirlerinin, yasaklarının ve de kurallarının bütünü olana denir.

Yüce Rabb’imizin bütün varlıkların canlıların arasında en güzel en donanımlı ve de kusursuz bir şekilde yarattığı insandır. Yüce Rabb’imizin bütün varlıkları adeta belirli bir amaç ve de hikmeti çerçevesinde yaratıp, yeryüzünün en güzel varlığı olan insanı da başıboş bir şekilde bırakmamıştır. Öyle ki kainatın hiçbir yerinde başıboş olan hiçbir varlık ve de canlı göremezsiniz. Bundan dolayıdır ki bizler insanların başıboş, hiçbir işe yaramayan, görevi olmayan biri olarak yaratıldığını düşünmemiz adeta abes bir durumun göstergesidir.

Yüce Rabb’imiz, insanın yeryüzüne gelişinin, yaratılışında ki vazifelerinin neler olduğunu gönderdiği ilahi kitaplar ve de peygamberler sayesinde biz insanlara aktarmıştır. Bu sebeple bizler neden varız? Ben neden varım? Yüce Rabb’imiz bizleri neden yaratmış? Bu dünyaya neden gelmişiz? Şeklinde ki soruları, nedenleri, sebepleri merak edenlerin kutsal kitap olan ve de yol gösterici olan Kur’an-ı Kerimi okumaları anlamaları ve de O’nu bu hayata en güzel şekilde hayata taşıyan fedakar olan ve yaşayan peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V)’in hayatını hepimizin öğrenmesi gereklidir.

Kur’an-ı Kerim kitabında dinimizin temel ilkelerinin tamamını en kapsamlı ve de en güzel şekilde açıklama getirmiştir. Yüce Rabb’imizin Kur’an-ı Kerim de en çok önem verdiği ibadetlerin başında yer alan ve de adeta bütün ibadetlerin direği olan namazı göstermiştir.

Namaz bütün insanlığın, bütün varlıkların, bütün ibadetlerin direği olup adeta bütün ibadetlerin cam damarı konumundadır. Yeryüzünün bütün katmanlarında halifesi olarak yaratılan insanların, bütün varlıkların hesabına onların ibadetlerinin de temsilen namaz kılarak Yüce Rabb’imizin huzuruna çıkar.

Namaz, Yüce Rabb’imizin insanlardan istediği bütün ibadetleri kendi içerisine aldığı ve de bütün ibadetlerin özü konumunda olduğunu söylemiştir. Yüce Rabb’imizin bizlere gösterdiği ve de işaret ettiği başka bir şeyin de namazda bütün ibadetlerin numunelerinin yer aldığı gerçeğidir. Bundan dolayıdır ki hadislerde namazın dinin direği olarak ifade edildiğini okumuş ve de görmüşüzdür.

Namaz dinin direğidir. Direğin bütün yapılarının taşıyabilen, ayakta kalmasını sağlayabilen en önemli unsur olduğunu anlamış görmüş olmalıyız. Bu hadisi şerifte din bir yapıya ya da bir eve benzetilmiştir. Bu yapının yani dini ayakta tutan en önemli unsurun da namaz olduğunu bizlere göstermiş ve de bildirmiştir.

Direğin ortadan kaldırıldığını düşünün, nasıl ki o direğin üstüne bütün her şeyi temellendirilmiş olan yapı ayakta durmaz ya da yıkılır ise; dinin direği olan namaz da kılınmadığı zaman insanların kendini kendi dinini harap etmiş ve de yıkmış olduğu gerçeğini bir kez daha görmemiz gerektiğini söylemek ve de yazmak istedim.

Unutmayın ki bir Müslüman ile bir Kafir’in arasında ki fark namazdır.

Vesselam…

“ Mehmet KIZILKAYA “

 

Share
398 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • RAMAZAN AYI İFTAR İSRAFI

  27 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  RAMAZAN    AYI     İFTAR    İSRAFI Ramazan ayı bahane,  israf  şahane... Ramazan ayı  israf ayı değildir... Ramazan ayı nefsi terbiye etme ayıdır... Yardımın, paylaşmanın, bölüşmenin  zirve yaptığı; ay olması gerekir... Pahalı ve görkemli iftar  sofraları, yerine; sade ve paylaşmanın esas olduğu  iftar sofraları tercih edilmelidir. Fakirin ve  yoksulun doyurulduğu, ortak ortamlarının paylaşıldığı, yüzünün güldüğü, sofralar; asıl amacın yerine getirildiği sofralardır. Öz budur... Son günlerde, Dünya toplumunun çekmiş olduğu açlık sıkıntıs...
 • Kemiğe yazılan yazı

  27 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kemiğe yazılan yazı Sa’d bin Ebi Vakkas, Kûfe vilayetine, Vali olup, ev yapmak arzu etti kendine. Arsa bulup, istedi onu satın almayı, Lakin bir mecusiye aitti yarı payı. Çağırıp buyurdu ki: (Bu hisseni bana sat!) Cevaben; (Satmam) dedi mecusi ona fakat. Para verdi ise de değerinden pek fazla, Yanaşmadı mecusi satmaya yine asla. Dediler ki: (Efendim bir mecusi kimseye, Ne lüzum var bu kadar fazla ısrar etmeye. Siz bugün valisiniz, o, mecusi bir kişi, Parasını vererek, bitirin hemen işi.) Mecusi...
 • Ağlayıp âh ederdi

  25 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ağlayıp âh ederdi Hazret-i Ebu Bekir dünyadan göçtüğünde, Cümle eshab ağlayıp, yaş döktüler o günde. Hep ağlama sesleri, kapladı ortalığı. Zira Resulullahın, O idi dert ortağı. O günlerde eshabtan, birkaç kişi geldiler. Muhterem zevcesini taziye eylediler. Ve ona dediler ki: (Hazret-i Ebu Bekri, Biz iyi tanıyoruz çoktu faziletleri. Lakin bunlardan ayrı, bizim bilmediğimiz, Varsa bazı halleri, bize söyler misiniz? Gündüz yaptığı işler, malumdur biz eshaba. Ve lakin geceleri ne yapardı acaba?) Onların bu şekilde sualine c...
 • Kürtler bağımsızlık ve tanınma istiyor, ya Biz?

  25 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Bu referandumun yapılabilmesi için öncelikle bağımsız bir “Seçim Kurulu'nun oluşturulması olmazsa olmaz bir uluslararası kural. Bu yapılmazsa oylama “Diktatörlük” veya da “Dernek Seçimi” olarak addediliyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani geçmiş aylarda yaptığı açıklamada “Kürt halkı için referandum yolu ile gelecekleri hakkında vermenin zamanı gelmiştir ve ortam da uygundur” diyerek, Kürtlerin gelecekleri konusunda karar verme zamanının geldiğini uluslararası kamuoyuna işittirmişti. DEAŞ´ın karşı çıkmasına ve IKBY b...
UA-36507442-2