logo

reklam

Bütün Canlıların ve Varlıkların İbadetlerini İçerisinde Barındıran “Namaz”


facebook
Mehmet KIZILKAYA
memoeemuh@gmail.com

İslam Dinimizin Yüce Rabbim İnsanları ahiret ve de dünya da mutlu olmalarını sağlamak amacıyla ilahi emirlerinin, yasaklarının ve de kurallarının bütünü olana denir.

Yüce Rabb’imizin bütün varlıkların canlıların arasında en güzel en donanımlı ve de kusursuz bir şekilde yarattığı insandır. Yüce Rabb’imizin bütün varlıkları adeta belirli bir amaç ve de hikmeti çerçevesinde yaratıp, yeryüzünün en güzel varlığı olan insanı da başıboş bir şekilde bırakmamıştır. Öyle ki kainatın hiçbir yerinde başıboş olan hiçbir varlık ve de canlı göremezsiniz. Bundan dolayıdır ki bizler insanların başıboş, hiçbir işe yaramayan, görevi olmayan biri olarak yaratıldığını düşünmemiz adeta abes bir durumun göstergesidir.

Yüce Rabb’imiz, insanın yeryüzüne gelişinin, yaratılışında ki vazifelerinin neler olduğunu gönderdiği ilahi kitaplar ve de peygamberler sayesinde biz insanlara aktarmıştır. Bu sebeple bizler neden varız? Ben neden varım? Yüce Rabb’imiz bizleri neden yaratmış? Bu dünyaya neden gelmişiz? Şeklinde ki soruları, nedenleri, sebepleri merak edenlerin kutsal kitap olan ve de yol gösterici olan Kur’an-ı Kerimi okumaları anlamaları ve de O’nu bu hayata en güzel şekilde hayata taşıyan fedakar olan ve yaşayan peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V)’in hayatını hepimizin öğrenmesi gereklidir.

Kur’an-ı Kerim kitabında dinimizin temel ilkelerinin tamamını en kapsamlı ve de en güzel şekilde açıklama getirmiştir. Yüce Rabb’imizin Kur’an-ı Kerim de en çok önem verdiği ibadetlerin başında yer alan ve de adeta bütün ibadetlerin direği olan namazı göstermiştir.

Namaz bütün insanlığın, bütün varlıkların, bütün ibadetlerin direği olup adeta bütün ibadetlerin cam damarı konumundadır. Yeryüzünün bütün katmanlarında halifesi olarak yaratılan insanların, bütün varlıkların hesabına onların ibadetlerinin de temsilen namaz kılarak Yüce Rabb’imizin huzuruna çıkar.

Namaz, Yüce Rabb’imizin insanlardan istediği bütün ibadetleri kendi içerisine aldığı ve de bütün ibadetlerin özü konumunda olduğunu söylemiştir. Yüce Rabb’imizin bizlere gösterdiği ve de işaret ettiği başka bir şeyin de namazda bütün ibadetlerin numunelerinin yer aldığı gerçeğidir. Bundan dolayıdır ki hadislerde namazın dinin direği olarak ifade edildiğini okumuş ve de görmüşüzdür.

Namaz dinin direğidir. Direğin bütün yapılarının taşıyabilen, ayakta kalmasını sağlayabilen en önemli unsur olduğunu anlamış görmüş olmalıyız. Bu hadisi şerifte din bir yapıya ya da bir eve benzetilmiştir. Bu yapının yani dini ayakta tutan en önemli unsurun da namaz olduğunu bizlere göstermiş ve de bildirmiştir.

Direğin ortadan kaldırıldığını düşünün, nasıl ki o direğin üstüne bütün her şeyi temellendirilmiş olan yapı ayakta durmaz ya da yıkılır ise; dinin direği olan namaz da kılınmadığı zaman insanların kendini kendi dinini harap etmiş ve de yıkmış olduğu gerçeğini bir kez daha görmemiz gerektiğini söylemek ve de yazmak istedim.

Unutmayın ki bir Müslüman ile bir Kafir’in arasında ki fark namazdır.

Vesselam…

“ Mehmet KIZILKAYA “

 

Share
386 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • ASLINDA HEPİMİZİN DÖRT EŞİ VAR

  22 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ASLINDA HEPİMİZİN DÖRT EŞİ VAR Bir zamanlar büyük ve güçlü bir ülkeyi yöneten bir kral ve dört eşi varmış. Kral en çok dördüncü eşini sever, bir dediğini iki etmez, herşeyin en güzelini ve en iyisini ona verirmiş. Kral üçüncü eşini de çok severmiş. Bu güzelliğin bir gün kendisini terk edebileceğinden korktuğu için onu çok kıskanır ve üzerine titrermiş. Kral ikinci eşini de çok severmiş. Kendisine karşı her zaman iyi ve sabırlı davranan eşi, ne zaman bir derdi olsa daima onu yanında bulunur, sorunun çözümünde ona destek verirmiş. Kraliçe ...
 • Yapılan Köprüler “Deli Dumrul” Köprüsü mü? (!)

  21 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Hani bir hikâye vardır; zamanın birinde Deli Dumrul isminde biri, bir akarsuyun üzerine köprü yaptırır ve bu köprüden geçenden 5 akçe, geçmeyenden de döve döve zorla 10 akçe alırmış. Şimdi de birileri; “yapılan köprüler gereksiz, zarar ediyor, geçmediğimiz köprünün parasını ödüyoruz, bunlar Deli Dumrul köprüsü” gibi ifadeler kullanmakta… Daha önce Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri için yapılan bu trajı-komik eleştiriler, şimdi de geçtiğimiz günlerde temeli atılan “Çanakkale 1915 Köprüsü” için dile getirilmekte... Yap İşlet Devret...
 • CÖMERTLİĞİN BÖYLESİ

  21 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  CÖMERTLİĞİN BÖYLESİ Bir gün, hazret-i Ebu Bekir ile hazret-i Ali mescid-i şerifte oturuyorlardı. O esnada biri girdi içeri. Ancak hazret-i Ali’yi görünce adamın rengi kaçtı birden. Mahcup bir vaziyette çöküverdi oracığa. Hazret-i Ebu Bekir, merakla hazret-i Ali’ye döndü: - Ya Ali! Şu adamı tanıyor musun? - Evet, tanıyorum. - Seni görünce mahcup oldu. Acaba neden dersin? Aliyyül Mürteza tahmin etmişti: - Bana borcu var. Belki ondandır. Hazret-i Ebu Bekir kalktı ve gitti o adamın yanına: - Hayırdır, neyin var senin? - Yok bir şey ...
 • ÇANAKKALE RUHU CANLI TUTULMALI

  21 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  ÇANAKKALE RUHU CANLI TUTULMALI Papatya Yayınlarından Mustafa Turan’ın "Destanlaşan Çanakkale"  kitabında anlatılanlara göre, yıllar önce eğitim sistemimizi incelemek üzere Japonya’dan bir heyet Türkiye’ye gelir. İnceleme tamamlandıktan sonra MEB yetkilileri, Japon heyetinden hiç beklemedikleri bir tepki almıştır. Konuk heyetin, dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal’ın huzurunda dile getirdikleri acı gerçek şöyledir: “Türk eğitim sisteminde milli ruh yok...” Sonra şöyle devam etmişler: “Biz, eğitime şok testler uygulayarak başlarız. Ön...
UA-36507442-2