logo

17 Haziran 2016

Bugün,18 Yıllık garabetin kaldırılmasının 62. yıl dönümü!

ezan

Arapça ezan yasağının kaldırılmasının yıl dönümünde,yasağı kaldıran merhum Andan Menderesin kabri başında anıldı. Arapça ezanın yeniden serbest bırakılmasının 66’ncı yıl dönümünde merhum Adnan Menderes’in mezarı başında Sivil Dayanışma Platformu üyeleri tarafından anıldı. Arapça ezan yasağını kaldıran Menderes için düzenlenen anma töreni Kuran-ı Kerim okunması ile başladı. Törende SDP Başkanı Ayhan Oğan, zor şartlar altında yaşayan Müslümanların bir an önce kurtuluşa kavuşmaları temennisinde bulundu. Grup adına açıklama yapan SDP üyesi Taner Şahin de ezanın tekrar aslına uygun olarak okunmasına vesile olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı özlemle yad ettiklerini söyledi.

Şahin özetle şunları ifade etti: “Ezan zorla ve baskıyla 18 yıl boyunca Türkçe okutulmuştur. İslam’ı Türkçeleştirme ve Müslüman halkın ümmet bilincini yok etme girişimleri bunlarla da sınırlı kalmamış, namazı ve Kuran’ı da Türkçeleştirme girişimlerinde bulunulmuştur” .

Ezanın Türkçe okunması ve 18 yıl sonra tekrar aslına çevrilmesi sürecinde neler yaşandı?

Tarihimizin sayfalarında ‘kara bir leke’ olarak yerini alan bu utanç uygulaması 1920’de Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Anadolu’da o büyük kahramanlık destanlarının yazıldığı günlerde başlıyor.

Batılılaşma dönemi olarak da anılabilecek bu süreçte milletin dini değerleriyle alay ediliyor, dini gerekçelerle insanlar hapse atılıyor, çok sayıda alim asıldı…

1928’de bu kez devletin dininin İslam olduğu ibaresi Anayasa’dan çıkarıldı. Böylece din ve devlet işleri kesin çizgiyle birbirinden ayrıldı. Bir anlamda din, devlet işlerine karışmıyordu. Ancak ne hikmetse kanunlar, devletin din işlerine karışmasını engellemiyordu. Dinin milleştirilmesi projesi kapsamında İsmail Hakkı Baltacıoğlu bir Islah Beyannamesi hazırladı. Beyanname’de Kur’an’daki bazı ayetlerin çağın gerisinde kaldığı belirtiliyor,eskidiği için çıkarılması isteniyordu. Hatta camilere, ayakkabıyı çıkararak girmenin gericilik olduğunu iddia ediliyordu.

İslam’da değişim hareketi adı altında İslam’ı yozlaştırmak ve nihayetinde Müslüman Türk Milletini dininde uzaklaştırmak için değişik fikirler beyan edildi. Ancak en extrem  fikirler ortaya atan ilk isim milliyetçi görüşleriyle tanınan Ziya Gökalp oldu.

Bir ülke ki camiinde Türkçe ezan okunur
Köylü anlar manasını namazdaki duanın
Bir ülke ki mektebinde Türkçe Kur’an okunur
Küçük büyük herkes bilir buyruğunu hüdanın
Ey Türk oğlu işte senin orasıdır vatanın

Ziya Gökalp’in bu fikri Ankara’da kısa sürede karşılık buldu. İbadetlerin Türkçeleştirilmesi için adımlar atılmaya başlandı. Kur’an’ı Kerim işte o yıl ilk kez Türkçeye çevrildi. Teklif ilk olarak Mehmed Akif’e gitmişti. Ama Akif ‘haşa’ demekle yetinmişti.  Türkçe ezan fikri de yine o yıllarda temellendi ve 1932’de hayata geçti. Ramazan ayında, 30 Ocak 1932 günü Fatih Camii’nden ilk Türkçe ezan okundu. Aynı gün Sultanahmet Camii’nde de Hafız Sadettin Kaynak minbere çıktı. Üzerindeki frakıyla hutbeyi Türkçe okudu.Ezanı aslına uygun,yani Arapça okuyanlar hapse gönderiliyordu.

18 yıllık bu utanç uygulaması 14 Mayıs 1950 günü Milli Şef iktidarını tarihe gömmesiyle sona ermenin ilk adımı olmuştu. Adnan Menderes başbakandı artık. Andan Menderes liderliğindeki Demokrat Parti’nin ilk işi ezanı gerçek haline çevirmek oldu. Tıpkı ilk ezanın 15 Haziran 622’de Medine-i Münevvere’de okunduğu gibi 18 yıllık Türkçe ezan garabeti de aynı tarihte yani 15 Haziran 1950’de ezanı Muhammediye tekrardan aslına döndü.

Menderes 18 yıl süren utancı ortadan kaldırarak aslında bir bakıma kendi akıbetini hazırladı. Zira Türkleri İslam’dan uzaklaştırma projesinin bir parçası olan ‘Türkçe Ezanın’ yeniden aslına döndürmesi, Menderes’in  idam edilmesinin en önemli nedeniydi! Bir bakıma merhum Menderes ezan için kendini feda etmiştir! Bu feda Menderesi menderes yapan özelliğiydi”

Merhum Andan Menderes ve çalışma arkadaşlarına bu şerefli görevi ifa etmelerinden dolayı; Müslüman Türk Milleti daima müteşekkir kalacaktır. Kendilerini bugün olduğu gibi yarında hayır ve minnetle yad edecektir!

MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

Etiketler:
Share
299 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2