logo

Bugün 27 Mayıs darbesinin 56. yılıdönümü

menderes

Bugün, 27 Mayıs kanlı darbesi”nin 54. yıldönümü. 54 yıl önce, “darbelerin anası” olarak da bilinen o meşhur “darbe” yapıldı . “Menderes Hükümeti” alaşağı edildi. Daha sonra da; merhum Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu, Yassıada’da kurulan “ göstermelik bir mahkeme”nin verdiği kararla, “asılarak” idam edildiler.

27 Mayıs Darbesi, 27 Mayıs 1960 tarihinde yapılan ve  tarihimizde gerçekleşmiş ilk askeri darbe olma özelliğine sahip. 27 Mayıs Askerî Müdahalesi ya da 27 Mayıs İhtilâli olarak da anılır. Darbe emir komuta zinciri içinde yapılmamıştır; 37 düşük rütbeli subayın planları ile icra edilmiştir.

Darbeden sonra darbeyi planlayan ve icra eden 37 düşük rütbeli subay ve Emekli Orgeneral,Cemal Gürsel ‘in oluşturduğu Milli Birlik Komitesi ülke yönetimini üstlendi.

27 Mayıs 1960 darbesi sonrası askeri cuntanın kurduğu mahkemeler tarafından yargılanarak idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes ve arkadaşları için Türkiye’nin çoğu yerinde darbenin yıl dönümü vesilesiyle anma törenleri gerçekleştirildi.

Etiketler:
Share
690 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2