logo

13 Eylül 2015

BUDAPEŞTE HEYETİ ANKARA’DA AMA ! …

Halim UTLU

11922919_1625592124376310_592253799_nMacaristan’ın Başkenti Budapeşte  Belediye Başkanı Istvan Tarlos ve beraberindeki heyet, bir dizi görüşmelerde bulunmak ve  düzenlenen “Ankara’da Budapeşte Günleri”ne katılmak üzere,Başkente geldi.

Konuk Başkan Tarlos, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Jahos Hovari ve kalabalık bir heyet eşliğinde,ilk önce Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ziyaret etti. 2 ülke kardeş başkentleri arasındaki kültürel ilişkiler çerçevesinde düzenlenen “Ankara’da

Budapeşte Günleri”nin, Türkiye’de yaşanan üzücü terör olayları nedeniyle, mecburi olarak iptal edildiğini söyleyen  Gökçek, bundan dolayı konuk heyetin gösterdiği anlayışa teşekkür etti.

 Son 4 yılda iki başkent arasındaki ilişkiler çok gelişti

“Normal günlere döndüğümüzde, Budapeşte heyetini Ankara’da tekrar ağırlayarak, bu programı gerçekleştirmek isteriz.”diyerek, son 4 yıl içinde iki başkent arasındaki ilişkilerin çok geliştiğine dikkat çeken Başkan Gökçek,“Macaristan ve Budapeşte, Avrupa Birliği içinde birçok konuda rahatlıkla işbirliği yapılabilecek bir ülke ve kenttir. Özellikle Budapeşte Belediye Başkanımız da, bu konuda çok istekli.  Bunun için kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde  konuştu.

11998026_1101337113228489_121346047_nŞahsım ve ülkem adına acılarınızı paylaşıyorum

“Budapeşte heyeti olarak, Türkiye’de yaşananlar nedeniyle acılarınızı şahsım ve ülkem adına paylaştığımızı ifade etmek istiyorum” diyerek konuşan Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos da, 2 ülke ilişkilerinin güçlenmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macaristan Başbakanı Orban’ın desteklerinin büyük rol oynadığını belirtti.Buna paralel,2 ülke başkentleri arasındaki ilişkilerin daha da güçlenmesi için, yıl başında kardeş şehir anlaşması imzalandığını söyleyen Tarlos,son yıllarda yaşanan mülteci sorununa da değindi;

Türkiye’nin çabalarını takdir ediyoruz

“Dünyanın sorunu olmakla beraber, Türkiye ve Macaristan’a da büyük yük getiriyor. Türkiye’nin yapmış olduğu çabaları da takdir etmekteyiz. Macar Başbakanı’nın mülteciler konusunda Türkiye’ye maddi yardımda bulunulmasını teklif etmesi de, tesadüfi değildir.”

Dostlarımızı Budapeşte’de Ankara 

Günlerini düzenlemeleri için davet ediyoruz

Konuk Başkan Tarlos, “Ankara’da Budapeşte Günleri kapsamında sahne sanatları performanslarının iptal edilmesi konusunda, biz de aynı şeyleri düşünmüştük. Ama gelecek seneye, Ankaralı dostlarımızı Budapeşte’de Ankara Günlerini düzenlemeleri için davet ediyoruz”şeklinde devam ederek,Ankara’da bir caddeye Budapeşte adının verilmesinden dolayı şeref  duyduklarını da belirterek “Biz de gelecek sene Türk dostlarımız Budapeşte’ye geldiklerinde, aynı jestle karşılık vermek istiyoruz” dedi.

Tekirdağ’da müze, Ankara’da bir caddenin adı Macaristan oldu

Başkan Tarlos,ülkeler arasındaki geleneksel ve kültürel bağların güçlü olduğuna da dikkat çekerek, Tekirdağ’da müze, Ankara’da yine bir caddenin adının Macaristan olması gibi; kendi ülkesinde de aynı şekilde Osmanlı ve Türk adının yaşatıldığı Gül Baba Türbesi gibi yerler bulunduğunu hatırlattı.

Başkan Gökçek konuklarına çini vazo, konuk heyet üyeleri de Gökçek’e işlemeli bir tabak ile bir santranç takımı hediye etti.

 

Share
429 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2