logo

reklam
30 Eylül 2015

BU MİLLETTE ÇANAKKALE RUHU VAR OLDUKÇA ..!


facebook
Ahmet AL
alahmet53@hotmail.com

 Bu ülkenin sevdalıları tahmin ediyorum ki; sizlerde benim gibi zaman zaman YES’e düşüyor. Memleketimizde 7 Haziran’dan itibaren hain ve kalleş PKK’nın katliamlarıyla, toplu ölümler hepimizi üzdüğü gibi, endişe ve kuşkuya sevk ediyordu. Ama göğsünü siber ederek, astsubayımızı yol kesen terörist (P.K.K)’ lıların elinden alan halkımızı duyunca, endişelerimin yerini 1915 Çanakkale savaşına katılan Vefa Lisesi öğretmeni Ahmet Rıfat beyin hatıratı geldi. Nasıl mı? Çanakkale savaşının en kanlı günleri Ahmet Rıfat hocam, Vefa lisesinde sınıfa derse girer, selam verir. Ama öğrencileri selamı almaz, nedenini sorunca arkadan bir öğrenci, hocam mahallede eli ayağı tutan herkes savaşta bizim yaşımız tutmuyor, gidemiyoruz. Siz neden buradasınız, Vatan elden giderse ders neye yarar. Hoca çok duygulanır, istifa dilekçesini bırakır. Okulu terk eder; Çanakkale’ye gitmek üzere hazırlık yapar ama beraber yaşadığı yaşlı annesi vardır. Ve de annesine bakacak kimsesi yoktur. Mahallenin bakkalı Mehmet Efendiye o ayki maaşını bırakır ve annesinin ihtiyaçlarını karşılamasını rica eder. Savaştan dönüşte borcunu ödeyeceğini söyler; elini öper oradan ayrılır.

        Mayıs’ta gittiği Çanakkale’de çeşitli cephelerde savaştıktan sonra, Aralık ayında şehit olduğu haberi gelir. Annesi iradesi güçlü bir kadındır. Şehidine dua ettiği bir günde, yavrum borçlu kalmasın diye bakkal Mehmet Efendiye gider.

       Mehmet Efendi, best online casino “biliyorsun oğlum Çanakkale’de şehit oldu.” Şehit künyesi ve üzerinden çıkanlarla beraber bir ikramiye ile bana ulaştırıldı. Bizim bu veresiye defterini çıkarda helallaşalım. Oğlum gideli 7 aydır bir kuruş ödemedik. Oğlum borçlu yatmasın.

      Mehmet Efendi “Senin okuman yoktur; bir yakınını gönder biz onunla  helallaşalım” der.

        Ayşe Hanım bir başka gün komşusunun kızı Gülbahar’ı alır yanına tekrar bakkal Mehmet Efendiye gider; borcunu öğrenmek ister Mehmet Efendi defteri açar, komşu kızına okutur. Kız okudukça gözleri dolar ve kendini tutamayarak hıçkırıkla ağlamaya başlar. Meğer Ahmet Rıfkı’nın hesabı kırmızı kalemle üstü çizilmiş ve sayfaya boydan boya şöyle yazılmıştır.” Bu hesap Ahmet Rıfkı’nın helal kanıyla ödenmiştir.”

Sevgili Dostlar;

       Her karışı kan ile sulanmış bu vatana ve üstünde başkalarının kanı olmayan, saf ve temiz sadece Türk Milletinin kanıyla meydana gelen bayrağına kimin haddidir. Yanbaka, bakanları Türk Milleti defalarca, gerek Habur’da, gerek Oslo’da, gerekse Dolmabahçe’de gereği kadar uslanmaları için, millet olmanın hoşgörüsünü göstermiştir. Ama bunlar bu hoşgörüyü kötüye kullanarak Cobani’deki kantonlarının bir ayağını Cizre’de oluşturup orada başlamak üzere bir iç savaş çıkartarak toprak bütünlüğümüze göz dikmiştir. Ama bunları yaparken, Türk Milletinin birçok şeye hoşgörüsünün olduğunu ama Vatanına ve bayrağına el uzatılınca yeniden Çanakkale Ruhunun doğacağını ve “Nush ile uslanmayanı etmeli tektir. Tektir ile uslanmayanın hakkı kötektir.” Demesini bildiğini unutmuşlar ve bu memleketi sahipsiz zannetmişlerdir.

         Son Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’daki yüzbinlerin gönüllü oluşturduğu bayrak mitingleri her ne kadar bazı partili arkadaşları rahatsız etse de gösteriyor ki; bu vatan bu millet ilelebet payidar ruhu ile kalacaktır.

Ne mutlu Türküm diyene, Ne mutlu Türkiyeliyim diyene…!

         

Ahmet AL

 

Share
399 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Allahın Rahmetine Sığınmak

  23 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar.. Yüce ALLAH’a giden yol iman ve ümitle başlar..Mü’min şüphesiz Yüce ALLAH’a inanan ve güvenen kimsedir.. Mü’min,Mevlasına imanla,ümitle ve amel ile yaklaşır.. Amel olmadan kimse imanın hakikatini anlayamaz,ve onun ilahi tadını tadamaz.. Dinimizde Yüce Rabbimiz Rahmetine güvenmek farzdır..O’nun c.c.,Rahmetinden ümit kesmek haramdır.. İnsan günahlarını ,kusurlarını bakarak ,”benden artık hayır gelmez,ben kesin adam olamam,benim yerim cehennemdir” demek yanlıştır.. Bize düşen ,daima ümitle ya...
 • Manevi Nesebi Sahih Olmayan ‘ŞEYHLERİN’ Özellikleri

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? Manen görevlendirilmemiş (nâ ehil) şeyhlerin özellikleri nelerdir? İsmail Hakkı Bursevî hazretleri Rûhu’l Beyan Tefsiri’nde bu konuda şunları nakleder: Tasavvuf yoluna giren kişinin mürşid-i kâmile olan ihtiyacı; denizde boğulmakta olan kişinin, kendisini boğulmaktan kurtarması için iyi bir yüzücüye olan ihtiyacı gibidir. Yüzücü, diğerlerini kurtarmak için onların elinden tutar. Yüzücü olduğunu söyleyen kişi, eğer tam iyi yüzme bilmiyorsa, kendisiyle beraber elini tutanları...
 • Işıkları Söndürülmüş Masum Çocuklar!

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    Karanlığın içerisinde yüzdürülen çocuklar… Işıkları söndürülmüş çocuklar… Kendi ailesi içerisinde tacize ve tecavüze uğramış, uğratılmış tertemiz günahsız çocuklar… Okudukları okullarda, gittikleri kurslarda cinsel istismara uğrayan ve de uğratılan masum çocuklar… Başlarına gelen tüm olaylarda sessizliğe alıştırılıp, kimselere anlatılmasın diye sıkı sıkıya tembihlenen ve de korkutulan o günahsız, melek yüzlü çocuklar… Küçük yaşlarda evlendirilen, gerdek gecelerinde bedenleri parçalanıp...
 • DAEŞ yolun sonuna geliyor

  21 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

    DAEŞ, bir terör örgütünün ismi içinde “İslam” kelimesinin olamayacağına inanan kişilerin IŞİD terör örgütüne verdiği isimdir ve Arapça “Devletül Irak ve Şam” okunuşu ile “Irak ve Şam Devleti” manasındadır. IŞİD’in açılımı “Irak Şam İslam Devleti” veya da Arapça okunuşu ile DAİŞ (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham”, İngilizce kısaltılmış adı ISIS olup açılımı da “Islamic State of Iraq and al-Sham”dır. Bu kısaltılmış isimlerin tümü de terör örgütü DAEŞ’i tanımlar. Irak Savaşı'nın ilk yıllarında kurulan DAEŞ’in geçmişi Y...
UA-36507442-2