logo

reklam
30 Eylül 2015

BU MİLLETTE ÇANAKKALE RUHU VAR OLDUKÇA ..!


facebook
Ahmet AL
alahmet53@hotmail.com

 Bu ülkenin sevdalıları tahmin ediyorum ki; sizlerde benim gibi zaman zaman YES’e düşüyor. Memleketimizde 7 Haziran’dan itibaren hain ve kalleş PKK’nın katliamlarıyla, toplu ölümler hepimizi üzdüğü gibi, endişe ve kuşkuya sevk ediyordu. Ama göğsünü siber ederek, astsubayımızı yol kesen terörist (P.K.K)’ lıların elinden alan halkımızı duyunca, endişelerimin yerini 1915 Çanakkale savaşına katılan Vefa Lisesi öğretmeni Ahmet Rıfat beyin hatıratı geldi. Nasıl mı? Çanakkale savaşının en kanlı günleri Ahmet Rıfat hocam, Vefa lisesinde sınıfa derse girer, selam verir. Ama öğrencileri selamı almaz, nedenini sorunca arkadan bir öğrenci, hocam mahallede eli ayağı tutan herkes savaşta bizim yaşımız tutmuyor, gidemiyoruz. Siz neden buradasınız, Vatan elden giderse ders neye yarar. Hoca çok duygulanır, istifa dilekçesini bırakır. Okulu terk eder; Çanakkale’ye gitmek üzere hazırlık yapar ama beraber yaşadığı yaşlı annesi vardır. Ve de annesine bakacak kimsesi yoktur. Mahallenin bakkalı Mehmet Efendiye o ayki maaşını bırakır ve annesinin ihtiyaçlarını karşılamasını rica eder. Savaştan dönüşte borcunu ödeyeceğini söyler; elini öper oradan ayrılır.

        Mayıs’ta gittiği Çanakkale’de çeşitli cephelerde savaştıktan sonra, Aralık ayında şehit olduğu haberi gelir. Annesi iradesi güçlü bir kadındır. Şehidine dua ettiği bir günde, yavrum borçlu kalmasın diye bakkal Mehmet Efendiye gider.

       Mehmet Efendi, best online casino “biliyorsun oğlum Çanakkale’de şehit oldu.” Şehit künyesi ve üzerinden çıkanlarla beraber bir ikramiye ile bana ulaştırıldı. Bizim bu veresiye defterini çıkarda helallaşalım. Oğlum gideli 7 aydır bir kuruş ödemedik. Oğlum borçlu yatmasın.

      Mehmet Efendi “Senin okuman yoktur; bir yakınını gönder biz onunla  helallaşalım” der.

        Ayşe Hanım bir başka gün komşusunun kızı Gülbahar’ı alır yanına tekrar bakkal Mehmet Efendiye gider; borcunu öğrenmek ister Mehmet Efendi defteri açar, komşu kızına okutur. Kız okudukça gözleri dolar ve kendini tutamayarak hıçkırıkla ağlamaya başlar. Meğer Ahmet Rıfkı’nın hesabı kırmızı kalemle üstü çizilmiş ve sayfaya boydan boya şöyle yazılmıştır.” Bu hesap Ahmet Rıfkı’nın helal kanıyla ödenmiştir.”

Sevgili Dostlar;

       Her karışı kan ile sulanmış bu vatana ve üstünde başkalarının kanı olmayan, saf ve temiz sadece Türk Milletinin kanıyla meydana gelen bayrağına kimin haddidir. Yanbaka, bakanları Türk Milleti defalarca, gerek Habur’da, gerek Oslo’da, gerekse Dolmabahçe’de gereği kadar uslanmaları için, millet olmanın hoşgörüsünü göstermiştir. Ama bunlar bu hoşgörüyü kötüye kullanarak Cobani’deki kantonlarının bir ayağını Cizre’de oluşturup orada başlamak üzere bir iç savaş çıkartarak toprak bütünlüğümüze göz dikmiştir. Ama bunları yaparken, Türk Milletinin birçok şeye hoşgörüsünün olduğunu ama Vatanına ve bayrağına el uzatılınca yeniden Çanakkale Ruhunun doğacağını ve “Nush ile uslanmayanı etmeli tektir. Tektir ile uslanmayanın hakkı kötektir.” Demesini bildiğini unutmuşlar ve bu memleketi sahipsiz zannetmişlerdir.

         Son Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’daki yüzbinlerin gönüllü oluşturduğu bayrak mitingleri her ne kadar bazı partili arkadaşları rahatsız etse de gösteriyor ki; bu vatan bu millet ilelebet payidar ruhu ile kalacaktır.

Ne mutlu Türküm diyene, Ne mutlu Türkiyeliyim diyene…!

         

Ahmet AL

 

Share
486 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şükretmek

  23 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Aleyhissalatü vesselam Efendimiz buyurdular: “Gökyüzüne baktım ve dua ettim. Gök kapıları açıldı. Cebrail (as) nurlara bürünmüş olduğu halde nazil oldu. Dedi: “Sana Cenab-ı Hak’tan selam ve tahiyye ve ikram hediye getirdim.” Ben ta’zimen selamlarını aldım. Cebrail (as) buyurdular: “Üzerinden şu zırhı çıkar, bu duayı oku. Bu duayı üzerinde taşır ve okursan zırhtan daha büyük te’siri vardır.” Peygamber (asm), Cibril-i Emin’e sordu: “Bu duanın te’siri ve hassası yalnız bana mıdır? Yoksa ümmetime de şamil midir? ...
 • CHP’Lİ KARDEŞİM ANLAŞILMIYOR MU? BİZ NİYE‘EVET’ DEMELİYİZ?

  23 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  VATAN,MİLLET,BAYRAK SEVDALISI CHP'Lİ KARDEŞİM ANLAŞILMIYOR MU? BİZ NİYE‘EVET’ DEMELİYİZ? Milletin verdiği mesajı almamakta, anlamamakta direnen kimileri de girdikleri çıkmaz sokaktan bir türlü çıkamıyorlar. Ana muhalefet demeye bin şahit isteyen CHP'nin durumu bir taraftan trajik, bir taraftan komik. Parti mi, Bremen mızıkacıları mı belli değil. Her kafadan ayrı bir ses çıkıyor Yalan üretmekte mahir olanlar ülke meselelilerin sahiplenmek yerine ‘HAYIR’ çetesine katılmayı matah bilip teröre-emperyalizme göz kırpmaktan vaaz geçmiyorlar. 'Ha...
 • ASLINDA HEPİMİZİN DÖRT EŞİ VAR

  22 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  ASLINDA HEPİMİZİN DÖRT EŞİ VAR Bir zamanlar büyük ve güçlü bir ülkeyi yöneten bir kral ve dört eşi varmış. Kral en çok dördüncü eşini sever, bir dediğini iki etmez, herşeyin en güzelini ve en iyisini ona verirmiş. Kral üçüncü eşini de çok severmiş. Bu güzelliğin bir gün kendisini terk edebileceğinden korktuğu için onu çok kıskanır ve üzerine titrermiş. Kral ikinci eşini de çok severmiş. Kendisine karşı her zaman iyi ve sabırlı davranan eşi, ne zaman bir derdi olsa daima onu yanında bulunur, sorunun çözümünde ona destek verirmiş. Kraliçe ...
 • Yapılan Köprüler “Deli Dumrul” Köprüsü mü? (!)

  21 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Hani bir hikâye vardır; zamanın birinde Deli Dumrul isminde biri, bir akarsuyun üzerine köprü yaptırır ve bu köprüden geçenden 5 akçe, geçmeyenden de döve döve zorla 10 akçe alırmış. Şimdi de birileri; “yapılan köprüler gereksiz, zarar ediyor, geçmediğimiz köprünün parasını ödüyoruz, bunlar Deli Dumrul köprüsü” gibi ifadeler kullanmakta… Daha önce Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri için yapılan bu trajı-komik eleştiriler, şimdi de geçtiğimiz günlerde temeli atılan “Çanakkale 1915 Köprüsü” için dile getirilmekte... Yap İşlet Devret...
UA-36507442-2