logo

reklam
30 Eylül 2015

BU MİLLETTE ÇANAKKALE RUHU VAR OLDUKÇA ..!


facebook
Ahmet AL
alahmet53@hotmail.com

 Bu ülkenin sevdalıları tahmin ediyorum ki; sizlerde benim gibi zaman zaman YES’e düşüyor. Memleketimizde 7 Haziran’dan itibaren hain ve kalleş PKK’nın katliamlarıyla, toplu ölümler hepimizi üzdüğü gibi, endişe ve kuşkuya sevk ediyordu. Ama göğsünü siber ederek, astsubayımızı yol kesen terörist (P.K.K)’ lıların elinden alan halkımızı duyunca, endişelerimin yerini 1915 Çanakkale savaşına katılan Vefa Lisesi öğretmeni Ahmet Rıfat beyin hatıratı geldi. Nasıl mı? Çanakkale savaşının en kanlı günleri Ahmet Rıfat hocam, Vefa lisesinde sınıfa derse girer, selam verir. Ama öğrencileri selamı almaz, nedenini sorunca arkadan bir öğrenci, hocam mahallede eli ayağı tutan herkes savaşta bizim yaşımız tutmuyor, gidemiyoruz. Siz neden buradasınız, Vatan elden giderse ders neye yarar. Hoca çok duygulanır, istifa dilekçesini bırakır. Okulu terk eder; Çanakkale’ye gitmek üzere hazırlık yapar ama beraber yaşadığı yaşlı annesi vardır. Ve de annesine bakacak kimsesi yoktur. Mahallenin bakkalı Mehmet Efendiye o ayki maaşını bırakır ve annesinin ihtiyaçlarını karşılamasını rica eder. Savaştan dönüşte borcunu ödeyeceğini söyler; elini öper oradan ayrılır.

        Mayıs’ta gittiği Çanakkale’de çeşitli cephelerde savaştıktan sonra, Aralık ayında şehit olduğu haberi gelir. Annesi iradesi güçlü bir kadındır. Şehidine dua ettiği bir günde, yavrum borçlu kalmasın diye bakkal Mehmet Efendiye gider.

       Mehmet Efendi, best online casino “biliyorsun oğlum Çanakkale’de şehit oldu.” Şehit künyesi ve üzerinden çıkanlarla beraber bir ikramiye ile bana ulaştırıldı. Bizim bu veresiye defterini çıkarda helallaşalım. Oğlum gideli 7 aydır bir kuruş ödemedik. Oğlum borçlu yatmasın.

      Mehmet Efendi “Senin okuman yoktur; bir yakınını gönder biz onunla  helallaşalım” der.

        Ayşe Hanım bir başka gün komşusunun kızı Gülbahar’ı alır yanına tekrar bakkal Mehmet Efendiye gider; borcunu öğrenmek ister Mehmet Efendi defteri açar, komşu kızına okutur. Kız okudukça gözleri dolar ve kendini tutamayarak hıçkırıkla ağlamaya başlar. Meğer Ahmet Rıfkı’nın hesabı kırmızı kalemle üstü çizilmiş ve sayfaya boydan boya şöyle yazılmıştır.” Bu hesap Ahmet Rıfkı’nın helal kanıyla ödenmiştir.”

Sevgili Dostlar;

       Her karışı kan ile sulanmış bu vatana ve üstünde başkalarının kanı olmayan, saf ve temiz sadece Türk Milletinin kanıyla meydana gelen bayrağına kimin haddidir. Yanbaka, bakanları Türk Milleti defalarca, gerek Habur’da, gerek Oslo’da, gerekse Dolmabahçe’de gereği kadar uslanmaları için, millet olmanın hoşgörüsünü göstermiştir. Ama bunlar bu hoşgörüyü kötüye kullanarak Cobani’deki kantonlarının bir ayağını Cizre’de oluşturup orada başlamak üzere bir iç savaş çıkartarak toprak bütünlüğümüze göz dikmiştir. Ama bunları yaparken, Türk Milletinin birçok şeye hoşgörüsünün olduğunu ama Vatanına ve bayrağına el uzatılınca yeniden Çanakkale Ruhunun doğacağını ve “Nush ile uslanmayanı etmeli tektir. Tektir ile uslanmayanın hakkı kötektir.” Demesini bildiğini unutmuşlar ve bu memleketi sahipsiz zannetmişlerdir.

         Son Diyarbakır, Ankara ve İstanbul’daki yüzbinlerin gönüllü oluşturduğu bayrak mitingleri her ne kadar bazı partili arkadaşları rahatsız etse de gösteriyor ki; bu vatan bu millet ilelebet payidar ruhu ile kalacaktır.

Ne mutlu Türküm diyene, Ne mutlu Türkiyeliyim diyene…!

         

Ahmet AL

 

Share
499 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DURDURAMADINIZ BÜYÜK TÜRKİYE YÜRÜYÜŞÜNÜ!

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  BÜTÜN DÜMENLRİNİZİ BİLİYORUZ. Bu ülke 35 yıldır sadece terörle mücadele etmiyor, bu ülke 35 yıldır terörün bataklığında üreyen işte bu kirli zihniyetle de mücadele ediyor. Terörü bir geçim kapısı haline getirmiş, yoksul çocukların ölümünü kendisine bir rant haline getirmiş kan baronlarıyla da bu ülke mücadele ediyor. İnanın, bunlar için en iyi Kürt ölü Kürt’tür, bunlar için en iyi Alevi ölü Alevidir. Vatanına ihanet eden, ama mütedeyyin maskesi takan örgütlerin dizinin dibine çökerler, ama gerçek mütedeyyinden korkar, onu yok etmek için her şe...
 • Ahlak ilmi çok mühimdir

  22 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ahlak ilmi çok mühimdir Edirne’de medfun bulunan büyük Velilerden Şücaeddin-i Karamani hazretleri ”rahmetullahi aleyh“, bir gün sohbetinde; - Ahlak ilmi, kalb ve ruh temizliği bilgisi demektir, buyurdu. Tıp ilminin, beden sağlığı bilgisi olmasına benzer. Çünkü fena huylar, kalbin ve ruhun hastalıkları, zararlı işler de bu hastalıkların alametleridir. Şöyle devam etti: - Ahlak ilmi, çok şerefli, pek kıymetli, en lüzumlu bir ilimdir. - Neden efendim? dediler. - Çünkü, kalbin ve ruhun kötülükleri bu ilimle tem...
 • Kötü arkadaşlardan ayrıl!

  17 Mayıs 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Kötü arkadaşlardan ayrıl! Şırnak civarında yetişen Velilerden Şeyh İbrahim Hakkı hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir gün fena arkadaşlara aldanan sevdiği bir genci görüp, şefkatli bir sesle; - Görüyorum ki, “Allah adamları” ile görüşmekten sıkılıyor, zenginlerle, dünyaya düşkün olanlarla bulunmak istiyorsun, buyurdu. Delikanlı mahcup bir eda ile önüne bakıyordu. Devam etti: - Aman oğlum! O kötü arkadaşlarla düşüp kalkmak, insanı sonsuz felakete götürür. Onların yağlı, tatlı yemekleri, zehir gibi gönlü öldür...
 • ÜNLÜLERİN KUAFÖR’Ü TAYFUN BAKIRHAN MAGAZİN GÜNDEMİ PROGRAMINA KONUK OLDU !

  16 Mayıs 2017 HABER ÖZEL, KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Ünlülerin kuaför'ü Tayfun Bakırhan ,hafta içi hergün yayınlanan magazin gündemi programında Kadir Balık'ın konuğu oldu. Programda çalışmalarıyla ilgili konuşan Bakırhan ,herşeyin gayet iyi olduğunu ve  devam ettiğini söyledi. Yakında  kendi sponsorluğunda  önemli bir projeyle hem medyada hemde  hayranlarının karşısında olacağınıda ifade etti.  ...
UA-36507442-2