logo

15 Haziran 2016

Bu goril insanlarla konuşabiliyor!

koko

Bundan tam 44 yıl önce Penny Patterson Koko adlı bu gorile konuşmayı öğretti. O zamandan bu yana Dünyada insanlarla iletişim sağlayabilen tek maymun Koko’dur. BBC’nin çektiği belgesel ikisinin sıra dışı birlikteliğini gözler önüne seriyor.

Goril denilince akla ilk gelen devasa büyüklüğü ve tehlikesiyle King Kong fotoğrafıdır. Göğsünü döven, ürkütücü ve karşılaştığınızda dikkate almanız gereken varlıklardır. Burada anlattığımız goril ‘Koko’ bu resme pek de uymuyor! 1.50 metre uzunluğunda ve 130 kilogramdan ağır olan goril ‘Koko’, insanlar tarafından eğitildi ve işaret dili sayesinde iletişim dahi kurulabildi. İşaret dili tekniğiyle insanlarla iletişim kurabilmeyi ona Penny olarak tanınan araştırmacı Francine Patterson öğretti. 1971 yılında Koko’nun doğumundan kısa bir süre sonra bu ikili tanıştı. O dönemde Stanford Üniversitesi öğrencisi olan Penny, bir deneyin parçası olarak gorillerin insanlarla iletişim sağlamaları mümkün olup olmadığını araşrtımak için Koko’ya işaret dilini öğretmiş.

Goril yavrusu olan Koko, San Fransisco Hayvanat bahçesinden alındı ve bir karavanda yaşamaya başladı. Yıllardır bu karavanda yaşayan Koko başlarda ayda bir bir işaret öğrenebiliyordu. Eğitmeni Paterson kısa süre sonra gorilin işaretler arasında bağ kurabildiğini, işaretleri birleştirebildiğini fark etti. 45 yıl sonra ise Koko binden fala farklı işaretin anlamını öğrendi. Yaklaşık iki bin İngilizce kelimenin anlamını bilecek seviyeye gelmiş oldu.

İngiliz Televizyon kanalı BBC, on yıllardır oluşturulan resim ve görüntülerden oluşan ; ‘Koko: İnsanlarla Konuşabilen Goril’ adlı bir belgeseli izleyicilerin beğenisine sunmaya hazırlanıyor. Belgesel bilimsel kayıtların yanı sıra özel kayıtlardan da oluşmaktadır.

Belgeselde Koko’nun kedi yavrularıyla nasıl oynadığı, onları nasıl sevip okşadığı ve bisiklet sürüşü ele alınıyor. Belgeselde ayrıca doğum günü pastasındaki mumları üfleyerek söndürmesi ve hediyelerinin içinde bulunduğu paketleri özenli bir biçimde açtığı görüntüler yer almaktadır.

Dünyada insanlarla iletişim sağlayabilen, konuşabilen tek goril olma özelliğine sahip ‘Koko’nun’ hikayesi bu akşam saat 20:30’da BBC1 Kanalında izleyicileriyle buluşacak.

MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

Etiketler:
Share
380 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2