logo

reklam
30 Ekim 2016

Bu duvar Putin’i durduracak!

a

MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

RUS TANKLARINA KARŞI SIĞINAK

Rusya ile Ukrayna arasına uzun süredir yaşanan gerginlik geçtiğimiz yıllarda savaşa dönüşmüş. Kırım’ın işgali ile sonuçlanmıştı. Bir süredir silahlar susmuş olsa da iki ülke arasında gerginlik sürüyor. Ukrayna olası yeni bir savaş için hazırlık yapıyor.

Ukrayna, Rusya’nın tanklarını durdurmak için ilginç bir çözüm bulmuş. Bulunan çözümün Rus tankını durdurup durduramayacağı bilinmez ama geliştirilen teknik tüm dünyada ilgiyle karşılandı.d

24 Ağustos 2014’de Rus birlikleri Rus-Ukrayna sınırını aşarak Doğudaki büyük şehir Mariupol’a girmişti. Bir haftadan kısa bir sürede, hiçbir engelle karşılaşmadan onlarca Rus tankı 30 kilometreden fazla Ukrayna topraklarına girdi. Bu gerçekleşirken mukavemet gösterilememesi ülkede tartışmalara neden olmuştu.

Ukrayna Ordusu, kısa bir süre gösterdiği direncin ardından ordusunu Mariupol Kentini savunmak üzere geri çekmişti.

Ukrayna umudunu sığınak surlarına bağladı:

2014 yılında yaşanan işgal girişimi ülkede bir travmaya neden oldu. Ukrayna halkı yeni bir işgalin gerçekleşmemesi için faklı tedbirler almakta.  Hala Ukrayna hakimiyetinde bulunan Mariupol’u savunması için devasa savunma tesisleri inşa ediliyor.

2015 yılında ilk savunma hattı ve ikinci savunma hattına olası Rus saldırısında tankları durdurmak için savunma tesisleri inşa ettiler.

Birinci savunma hattında atış yapılabilecek imkana sahip ve bomba ve silah atışlarından korunmak için sağlam duvarlı sığınaklar inşa edildi. İnşa edilen bu savunma hattında Ukrayna askerleri Rus tanklarını takip edebilme ve atışları koordine edebilme imkanı sunmaktadır.

Bu sığınağın arkasında ikinci bir engel oluşturuldu. Bu engelde ‘mezar sistemi’ olarak adlandırılan dar ve geniş mezarlar inşa edilmiş. Tankların ve zırhlı ve paletli araçların cephe arkasında rahat ve hızlı hareket edebilmesi için oluşturulmuş.s

Ukrayna’nın aldığı tedbirlerden bir diğeri de ‘mezarların’ arkasında metrelerce derinlikte sığınaklar inşa edildi. Sığınaklar, askerlerin uyuyabilecekleri ve dinlenebilecekleri imkanlara sahip. Elektriği ve havalandırması olan bu sığınaklarda askerler uzun süre kalabilecekleri olanaklara sahipler.

Birkaç yüz metre ilerde ise kilometrelerce uzunlukta tank saldırılarını engellemek için tank tuzakları inşa edilmiş. Ayrıca mayın tarlaları ve dikenli teller de Rus birliklerini yavaşlatacağı düşünülmüş.

2014 yılında yaşanan işgal hareketinin yeniden yaşanmaması için üste belirtilen önlemleri alan Ukrayna’nın bu önlemleri ne kadar başarılı olacağı veya caydırıcı olacağını zaman gösterecek…

Etiketler:
Share
1165 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2