logo

Bu çocuklar gelecekte ülkemizi Olimpiyatlarda temsil edecek!

T.C Milli Eğitim Bakanlığı, Pendik Belediyesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliği ile “Yetenek Taraması ve İlkokul Fiziksel Etkinlik Tanıtım Projesi” kapsamında ilkokul öğrencilerimizin spor sayesinde kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlamak ve içlerinden yetenekli olanların belirlenip profesyonel yetenek taramasından geçirilerek temel eğitim ( Atletizm-JimnastiYüzme) almaları sağlanacak.

Nihai hedefin ise Türk Sporuna yıllarca hizmet edecek ve Olimpiyatlarda Türkiye’nin şanlı bayrağını göndere çektirecek sporcular yetiştirmektir.

Özellikle Batı ülkelerinde yıllardır çok küçük yaşlarda yetenekli çocuklar belirlenir yetiştirilir. Bu ülkelerin, gerek uluslararası yarışmalarda,gerekse olimpiyatlarda başarılı olmalarının arkasındaki hikmetin bu olduğu bilinmektedir.

Bu uygulamanın ülkemizde de uygulanmaya başlanması ise geç kalınmış olsa da çok önemli bir gelişmedir. Bu uygulama şimdilik sadece İstanbul-Pendik İlçemizde uygulanacak. Aralık 2016 itibariyle Pendik İlçesi’nde bulunan 46 resmi ilkokul 43527 öğrencinin Ocak sonuna kadar yetenek taramasından geçirilmesi düşünülüyor. Uygulama geçtiğimiz günlerde Kavakpınar İlkokul’unda başlatıldı.

İlk günkü uygulamada bazı aksaklıklar ve zorlukların yaşandığı gözlemlendi. Okullarda taramadan geçirilecek öğrenci sayısının çok fazla olması. Buna karşılık taramayı gerçekleştiren beden eğitim öğretmenlerin yetersi olması projenin başarılı olmasının önündeki en önemli etken olarak görüldü. Yoğunluktan dolayı taramanın alelacele yapılmak zorunda kalındığı gözlemlendi.

İŞTE TÜRK SPORUNA ÖNEMLİ SPORCULAR YETİŞTİRİLMESİ HEDEFLENEN O PROJENİN AYRINTILARI:

 

Otomatik alternatif metin yok.
Otomatik alternatif metin yok.
MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

Share
943 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2