logo

26 Haziran 2015

BM Çölleşmeyle Mücadelede Taraflar Konferansı için, işbirliği anlaşması…

12-23 Ekim 2015 tarihleri arasında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi 12. Taraflar Konferansı için,Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.5

Protokolün imzalarını, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Asım Balcı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akça attı.195 ülke ve Avrupa Birliği’nin de taraf olduğu, BM Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi, Afrika ülkelerindeki çölleşme sorunundan hareketle, küresel seviyede bu sorunun tespiti ve çözüm yollarının bulunması için müşterek hareketi öngörüyor.

1,2 milyar insan, çölleşmeyle karşı karşıya

Tören öncesi konuşan Asım Balcı,“Böylesine önemli uluslararası organizasyonun yapılmasından dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz. Ankara’nın tanıtımına büyük katkılar sunacak olan bu çalışmanın parçası olmaktan da gururluyuz” dedi.  

Müsteşar Lütfi Akca da, dünyada 250 milyondan fazla insanın, çölleşme ve kuraklıktan doğrudan etkilendiğini, 4 milyar hektardan fazla arazinin çölleşme tehdidi altında olduğunu, 110’dan fazla ülkede de yaklaşık 1,2 milyar insanın çölleşme tehdidiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Türkiye, ev sahipliği yapacak

2013’de Namibya’nın başkenti Windhoek’da düzenlenen 11.Taraflar Konferansı’nda katılımcı ülkelerin, bu yılki konferansın Türkiye’de düzenlenmesi yönündeki istek ve ısrarları üzerine, bu yıl ev sahipliğini Türkiye’nin yapacağını belirten Akça, Türkiye’nin dönem başkanlığı yapmasının da bu toplantıda kararlaştırılacağını söyledi.

İmzalanan protokolle, 12-23 Ekim arasında düzenlenecek konferansta,Orman ve Su

İşleri Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi işbirliği yapacak.

Halim UTLU

Share
341 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2