logo

13 Mart 2016

“Bizi İnsan Kılan Şey, Allah’a İman Etmektir”

3Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Tasavvuf ve İslam” seminerinde konuşan Prof. Dr. Ekrem Demirli, “Bizi insan kılan şey, Allah’a iman etmektir.”dedi.

 

“İbn-i Arabi’de insan meselesi”ni ele alan Prof. Dr. Ekrem Demirli, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki “Tasavvuf ve İslam” adlı söyleşide “Bizi insan kılan şey, Allah’a iman etmektir.”dedi. Söze, Allah’a iman etmenin ne demek olduğunu anlatarak başlayan Ekrem Demirli, varlık ile Allah arasında kopmaz bir ilişki olduğunu vurgulayarak konuşmasına devam etti. Demirli, Allah’a iman etmenin, bu ilişkiyi itiraf etmek olduğunun da altını çizerken, bu ilişkiyi inkar edemeyeceğimizi belirtti ve “Allah, bize şah damarımızdan daha yakındır.” dedi.

 

Konuşmasını, “rahmet ve varlık ilişkisi” üzerinden sürdüren Demirli, rahmet ve varlık ilişkisinin ahlaki hayattaki yansımaları olan affedicilik bahsinin üzerinde durdu.

 

“PEYGAMBER ANLAYIŞI ÇOK ÖNEMLİ”

 

Peygamber telakkisinin (anlayış) çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Demirli, sözlerine şunları ekledi:

“Peygamber Efendimizin Hazreti Hamza’yı şehit eden kişiye, sonradan Müslüman olduğunda, bir söz söylediğine dair rivayet vardır. Bunun böyle olamayacağını ve niçin olamayacağını anlamamız lazım. Çünkü Peygamber Efendimiz, rahmetin kaynağı ise, affediciliğin kaynağı ise, O’nun böyle bir davranışı olamaz.”

Ekrem Demirli’nin “Rahman” ismiyle irtibat kurarak meseleleri ele aldığı iki saatlik konuşması soru – cevap kısmıyla sona erdi.

Share
269 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2