logo

reklam

“Bizi açılık ve bombaların altında ölüme terk etmeyin”!

halep

MEHMET ZENGİN/ MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

Halep’teki doktordan Steinmeier’a çağrı!

Rusya ve müttefiki rejim güçlerine mensup katiller olmak üzere İran destekli Şiir cinayet şebekesinin acımasız saldırısı altında inim inim inleyen Halep halkı çaresizliği yaşamakta. 200 000 bin insanın sıkıştığı Halep’te yaşam imkansız hale geldi!

Esad’ın ve Şii teröristleri Hasbi Şabi’nin vahşi ve insanlık dışı saldırıları nedeniyle her gün yüzlerce masum çocuk ve kadın hayatını kaybetmektedir. Sadece son iki günde 96 insan can verdi.

Bölgede gökyüzünden yağan bombaların oluşturduğu tehlikenin yanı sıra açlık tehlikesi de had safhaya ulaştı. Yoğun saldırılar nedeniyle fırınlar hizmet veremiyor. Temel ihtiyaçların karşılanmadığı kentte sağlık hizmeti de verilemiyor.

Halep adeta viraneye dönüşmüş durumda. Taş üstüne taş kalmadı. Tam bir insanlık trajedisi yaşanmaktadır.

Halep’te yaşanan insanlık dramını en iyi bilenlerden biri, bölgede insanların canını kurtarmak için canla başla ve bir o kadar da imkansızlıkla mücadele veren doğu Halep’teki bir hastanenin yöneticisi olan Dr. Osama Ebu Elezz’dir.

Dr. Elezz Alman Bild Gazetesi’nde yayınlanan bir mektubunda Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier’e; açlık ve bombalar altında ölmelerine engel olma çağrısında bulundu.

Suriyeli doktorun medet umduğu ve yardım istediği ülkeleri görünce, İslam dünyasının içine düştüğü acı durumu daha iyi anlama fırsatı buluyoruz. Ancak, bizde çok kullanılan bir atasözünde belirttiği gibi “ Denize düşen yılana sarılır”!

Dr. Osama Ebu Elezz’in Bild’e yayınlanan mektubunu Mercekhaber Gazetesi okurlarıyla paylaşıyoruz.

İŞTE Halep’te ki trajediyi anlatan o mektup:

Çok Değerli Sevgili Doktor Steinmeier,

“Tam bir hafta önce Paris ve Berlin’de Hükümet yetkilileriyle memleketimde yaşanan insanlık trajedisi hakkında bilgi vermek ve yardım istemek için bir araya geldim.

Halep’te yaşanan dehşeti nasıl tasvir etmek gerekir? Kaç tane hastanenin bombalanarak yerle bir edildiğini, ne kadar insanın şehirden tahliye edilmek durumunda kalındığını, mevcut olan gıdanın ne kadar süre daha yeteceği hakkında bilgilendirme yaptım. Tüm rakamlar ve gerçekler çaresiz durumumuzu ortaya koymaktadır.

Paris ve Berlin’de gerçekleştirdiğim görüşmelerin ardından ülkeme geri döndüm. 7 gün sonra gördüğüm manzara çok daha kötüydü. Dün bölgeden kaçmaya çalışan 45 sivil havan mermisi ile katledildi. Cesetler ve yanlarında taşıdıkları eşyalar etrafa dağılmış trajik bir manzara ile karşı karşıya kaldık. Geçen hafta Halep’e yardım malzemesi ulaştırılması için çağırıda bulunmuştuk. Bugün bu çağrımızı yinelemek durumundayız. Zira Halep’teki insanlık trajedisi o kadar kötü durumda ki… ! Bunu sözlerle ifade etmek, anlatmak imkansız.

 Önceki gün Esad rejimine bağlı uçaklardan Halep üzerine broşürler atıldı. Atılan broşürlerde, “herkes sizi terk etti. Yok oluşunuzu izliyorlar.” Uyarısı yapıldı.

Biz sizleri Avrupa’nın en güçlü ülkeleri , Suriye halkının bir ‘dostu’ olarak görüyor ve yalnız olmadığımızı göstermek, ispat etmek  için inisiyatif almanızı bekliyoruz.

Bizi açılık ve bombaların altında ölüme terk edeceğinize inanmak istemiyoruz.”

Dr. Osama Ebu Elezz

 

Bu mektubun üzerine Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault’an Perşembe sabahı Paris’te bir açıklama geldi: Ayrault;” Gözümüzün önünde yaşanmakta olan bu trajediyi görmek ve müdahale etmek için uluslararası toplumun uyanmasının zamanı geldi ve geçiyor” ifadelerini kullandı.

 6 Yıldır Suriye’de yaşatılan ve 600 000 insanın katledildiği bu insanlık trajedisine sessiz kalarak destek veren ve yarım milyonu aşkın mazlumun katledilmesine ortak olanların uluslararası toplumu uyanma davet etmesi kelimenin tam anlamıyla aymazlıktır, ikiyüzlülüktür!

MEHMET ZENGİN/ MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

Etiketler:
Share
547 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2