logo

01 Mart 2016

BİZ SANATÇILAR YENİ ANAYASA GİRİŞİMİNİ KABUL ETMİYORUZ!

8Türkiye Sanatçılar Birliği Üyeleri bugün “Gerici, Bölücü Yeni Anayasa Girişimi ve Başkanlık” konusunda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. TSB adına açıklamayı yapan TSB Genel Başkanı ve Türkiye’nin İlk Kadın Orkestra Şefi İnci Özdil sözlerine bölücü terörü lanetleyerek, şehit ve gazilerimizi anarak sözlerine başladı.

 

TSB Genel Başkanı İnci Özdil sözlerine şöyle devam etti: “Geçmiş yıllardan bildiğimiz üzere, Gezi olayları sırasında AKP iktidarı, ülkemizde sanatı bitirecek TÜSAK yasa tasarısını gündeme getirmişti! Türkiye’deki Sanatçılar bir araya gelerek TSB’yi kurmuş, topyekûn TÜSAK’a karşı çıkarak, Kültür Bakanlığı’na bu tasarıyı geri çektirtmiştik!

 

Şimdi de sanat eğitimini ve sanat kurumlarımızı özel şirket ve acentelere devretmek isteyen Mesleki Yeterlilik Kurumu Yasası’na yönelik TSB olarak Kültür Sanat-İş’le açmış olduğumuz hukuk savaşını kazanmış bulunmaktayız.

 

TBMM’de Bütçe Gelir Komisyonu’ndan çıkacak yasa ile sanat eserlerine yüzde 35 vergi getirilmek istenmektedir. TBMM’deki tüm partilere sesleniyoruz. Sanatçıya “sen artık yaratma” diyen bu yasanın Meclis’ten geçmesine karşı çıkmalısınız.

 

Anayasamızın sanatçıları ve ülkemizin sanatını, sanat yaşamını koruyan 64. Ve 27. Maddelerine sonsuza kadar sahip çıkacağız. Anayasamızda sanatı koruyan maddeleri korumak için tüm sanatçı arkadaşlarımızla birlik olmayı ve seferberlik çağrısı yapmayı görev biliyoruz.

 

Sanatçılar olarak yeni anayasa girişimine e başkanlık sistemine hayır diyoruz. TSB olarak yeni anayasa girişimine karşı mücadele vermek üzere “Milli Anayasa Hareketi”ne katılmış bulunuyoruz.”

Share
278 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2