logo

20 Nisan 2015

“BİZ O’NU ÇOK SEVDİK” DİYENLERE ÖDÜLLERİNİ VERDİ

CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN “BİZ O’NU ÇOK SEVDİK” DİYENLERE ÖDÜLLERİNİ VERDİ

IMGL0827Çekmeköy Belediyesi’nin Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile hayata geçirdiği “Biz O’nu Çok Sevdik” isimli Siyer-i Nebi yarışmasının ödül töreni Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Çekmeköy Belediyesi’nin Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile 2014 yılının kasım ayında hayata geçirdiği Biz O’nu Çok Sevdik isimli Siyer-i Nebi projesinde sona gelindi. Sınava giren 4 bin 90 kişiden dereceye girmeye hak kazanan 200 öğrenci, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törende ödüllerini aldılar.  Biz O’nu Çok Sevdik Projesi’ne katılan öğrencilerin fakülte dağılımlarına bakıldığında, ilahiyat fakültelerinin yanı sıra tıp, hukuk, eczacılık ve mühendislik fakültelerinden katılımların yoğun olduğu görüldü.

 

4 aylık süreç sonunda, birincilik ödülünü İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Seyfullah Fatih Aydın, ikincilik ödülünü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Nursena Erener, üçüncülüğü İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden Abdüllatif Çetin almaya hak kazandı. İlk üçe giren gençler ödüllerini Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’dan aldılar.

 

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan; “Peygamberimizin İzinde Bir Gençlik İstiyoruz.”

 

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Siyer-i Nebi Yarışması Ödül Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, doğumunun seneidevriyesinde Hz. Muhammed’i rahmetle, minnetle, özlemle andıklarını, kendisine bağlılıklarını bir kez de bu toplantı vesilesiyle ifade ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yarışmanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

“Biz işte böyle bir gençlik istiyoruz”

 

“Ellerine kalemi alarak, Nur Peygamberini, Güllerin Elçisini kağıda aktaran bu gençliği gördükçe ülkem adına, milletim adına ne kadar gururlandım bilemezsiniz” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz işte böyle bir gençlik istiyoruz. Elinde döner bıçaklarıyla dolaşan bir gençlik istemiyoruz. Molotofkokteyliyle dolaşan gençlik istemiyoruz. Demir bilyeler atacak sapanlarla dolaşan gençlik istemiyoruz. Biz saygıyı, sevgiyi, özellikle de sevgili Peygamberimizin izinde bulan bir nesil istiyoruz. Gençler, siz bizim gururumuzsunuz. Siz bu ülkenin, bu milletin, ümmetin göz bebeğisiniz. Allah gayretinizi mübarek kılsın. Niyetinizi menziline ulaştırsın.”

 

“Onu tarif etmeye mısralar kafi gelmez”

 

Erdoğan, 1400 yıllık İslam tarihi boyunca pek çok ilim adamı, sanatçı ve edebiyatçının dili döndüğünce Hz. Peygamberi çağına anlatmaya, dönemine tanıtmaya çalıştığını söyledi.

Her dönemin kendine özgü siyer külliyatı yazıldığını ve yazılamaya da devam ettiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyadaki kağıtların tümünü doldursak, mürekkebin hepsini kullansak bile o Rahmet Peygamberini anlatamayız. Onu tarif etmeye mısralar kafi gelmez. Onun yüceliğini dile getirecek kelimeler bulamayız.”

 

“Hiçbir kitap Hz. Peygamberi Kur’an-ı Kerim kadar güzel ve doğru anlatamaz”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hiçbir kitabın Hz. Peygamberi Kur’an-ı Kerim kadar güzel ve doğru anlatamadığını ve anlatamayacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Kur’an’da Cenabı Zülcelal Hazretleri, Peygamberimize ‘Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik’ diyor. Bu ifadenin üstünde bir ifade olabilir mi? Bir kutsi hadiste, Allah’ın Peygamber için ‘Sen olmasaydın, eğer sen olmasaydın alemleri yaratmazdım’ dediği ifade ediliyor.”

 

 “Gereken dersin verileceği yer sandık”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençler başta olmak üzere milletin desteğinin her zaman yanlarında olduğunu da gördüklerini ve bildiklerini belirtti.

Erdoğan, “Ama birileri çıkıyor Kur’an’a meydan okuyor, birileri çıkıyor sevgili Peygamberimizin o yoluna, sünnetine meydan okuyor. Bunlar bunu yaparken ne yazık ki demokrasiden, özgürlükten bahsediyor. Herhalde bunlara milletimiz gereken dersi vakti geldiğinde, gerekli yerde verecektir. Bu ülkede kimse kalkıp da ‘Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli’ ifadelerine yasak getiremez, asla yasak koyamaz. Bu tür çevreler var mı? Var. ‘Ezan seslerinden rahatsız oluyoruz’ diyenler var mı? Var. Ben o zaman diyorum ki işte bunlara en güzel dersin verileceği mahal demokrasilerde sandıktır. Burada gereken dersin verilmesi lazım” diye konuştu.

 

 “Müslüman Müslüman’ı öldürüyor”

 

Irak’ta, Yemen’de, Suriye’de ve Libya’da Müslüman’ın Müslüman’ı öldürdüğünü belirten Erdoğan, tek farklarının mezhep olduğunu söyledi.

Bir süre önce bir ziyarette bir ülkenin en üst düzeyde yöneticisine, “Benim dinim Sünnilik değil, inanıyorum ki sizin dininiz de Şia değildir” dediğini ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bizim dinimiz İslamdır, İslam. Olaya buradan bakmamız lazım. Biz burada belirleyici olarak dinimiz İslamı aldığımız zaman bu sapkınlıklardan kurtuluruz. Ama alamazsak bu felaketler devam edecektir.”

 

Dereceye girenler, ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden aldı

 

Hazreti Muhammed’in insanlığa örnek hayatının genç nesillere aktarılmasını hedefleyen Siyer-i Nebi Yarışması’nda dereceye girenler, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Çekmeköy Belediye Başkanı Poyraz tarafından hat tablosu takdim edildi.

 

Törene Binlerce Kişi Katıldı

 

Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz’ın ev sahipliği yaptığı ödül törenine ayrıca; Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Vasip şahin, Çekmeköy Kaymakamı Cemal Hüsnü Kansız,  Marmara Üniversitesi Rektörü M. Emin Arat, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Ali Köse, Çekmeköy Belediyesi Başkan Yardımcıları Şenol Çetin, Eyüp Yıldırım, Şahmettin Yüksel, Ahmet Epli, Fatih Sırmacı, Latif Coşar, Hasan Öztürk, yarışmaya katılan üniversite öğrencileri ve binlerce İstanbullu katıldı.

Salonda bulunan gençlerin “Dik Dur Eğilme Bu Gençlik Seninle” nidaları ile başlayan programda, şiir ve ilahi dinletisinin yanı sıra Kuran-ı Kerim tilaveti de yer aldı.

Biz O’nu Çok Sevdik

 

Çekmeköy Belediyesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi işbirliği ile hazırlanan “Biz O’nu Çok Sevdik” projesinde, Hz. Muhammed’in insanlığa örnek hayatının genç nesillere aktarılması hedeflendi. İstanbul’daki üniversitelerde eğitim gören lisans öğrencilerini kapsayan projede, yarışmaya katılmak isteyenlere Prof. Dr. Muhammed Hamidullah’ın İslam Peygamberi isimli kitabı dağıtıldı. www.bizonucoksevdik.com isimli siteden alınan başvurularda; öğrencinin

adı-soyadı, kimlik numarası, okuduğu üniversite, fakülte ve iletişim bilgileri istendi. Başvuru bilgilerinin doğruluğu onaylanan yarışmacılara kitapları, kargo ile gönderildi. 7 bin öğrenci başvurdu, 4250 kişinin başvurusu kabul edildi.

Kitapları okumaları için 3 ay süre verilen yarışmacılar, 12 Nisan’da internet üzerinden online sınava alındılar. Sınavda dereceye giren ilk 200 kişi ödül almaya hak kazandı. Birinciye; 20 bin TL, Umre ve kitap seti, ikinciye; 15 bin TL, Umre ve kitap seti, üçüncüye; 10 bin TL, Umre ve kitap seti verilirken, ilk yüze giren diğer yarışmacılar altın ve kitap setlerinden oluşan hediyelerle ödüllendirildiler.

 

Share
709 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2