logo

09 Kasım 2015

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı açıldı…

Halim UTLU

1..Tüm bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende pazarlamasını ve satışını yapmak isteyen ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak, mezun olan  tekniker veya ziraat teknisyenleri için, bayilik ve toptancılık sınavı açıldı.

Sınavı kazananlar, bayilik veya toptancılık yapabiliyor

Bitki koruma ürünleri bayiliği yapacak olan bu kişilerin, standartlarının yükseltilmesi ve bayilik hizmetlerinin kalitesinin artırılması amacıyla, 2007 yılında yürürlüğe giren “Bitki Koruma Ürünlerinin Toptan ve Perakende Satılması ile Depolanması Hakkında Yönetmelik” ile bitki koruma ürünü bayilik veya toptancılığı yapmak isteyen ziraat mühendisi, eczacı, kimya mühendisi, kimyager, bitki sağlığı ile ilgili dersleri alarak mezun olan tekniker veya ziraat teknisyenlerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen sınavda başarılı olmaları şartı ile bayilik veya toptancılık yapma yetkisi veriliyor.

Sınav, 26.3.2016’da Ankara’da

Sadece  belirtilen meslek mensuplarını yönelik olarak açılan sınavlar, 26.3.2016 tarihinde saat 10.00’da Ankara’da yapılacak.

Tarımsal mücadele uygulamalarındaki etkinlikleri sebebiyle, insan ve çevre sağlığı açısından önemli bir role sahip olan bitki koruma ürünü satışı yapan bayiler, sadece bu ürünleri toptancıdan alıp, perakende şekilde üreticilere satan kişiler olarak

değerlendirilmiyor.

Bitki koruma ürünlerinin kayıtlarını da tutacak

Aynı zamanda bitki koruma ürünü ve ilaçlama makinesinin nasıl kullanılacağı, ilaçlamanın ne zaman yapılacağı, çevre sağlığının nasıl korunacağı gibi konularda, üreticilere hem rehberlik ediyor, hem de bitki koruma ürünlerinin kayıtlarını tutarak, bunların izlenmesine de imkan sağlıyor.

80  soru, 100 dakika süre

Bitki Koruma Ürünleri Bayilik veya Toptancılık Sınavı, Ankara Üniversitesi Sınav Yönetim Merkezi (ASYM) tarafından yapılacak. Sınavda soru sayısı 80 adet olup, sınav süresi 100 dakika olarak belirlendi..  Sınava girmek isteyen adaylar, başvurularını 23.11.2015 –15.1.2016 tarihleri  arasında Bakanlık il müdürlükleri üzerinden yapabilecekler.

 

Share
472 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2