logo

30 Mart 2016

Bir tuğla da sen koy

MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ağırakça, üniversitelerinin daha gelişmesi için Mardinlilerin desteğine ihtiyacı duyduklarını söyledi.4e8b2c31-37e8-4148-a371-7265bafa4f21

Müslüm AKTÜRK / İSTANBUL

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, bir şehrin, bir ülkenin kalkınmasındaki en önemli yollardan birinin üniversiteler olduğunu belirterek başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan bütün Mardinlileri, Mardin’deki Artuklu Üniversitesi’nin gelişmesi için katkıda bulunmaya davet etti.

 

MAREV (Mardin Eğitim ve Dayanışma Vakfı) Bakırköy Şubesi’nin 3. Geleneksel Brunch’ı, 23.Dönem Mardin Milletvekili Doç. Dr. Cüneyt Yüksel ve kardeşlerinin sahibi olduğu Şişli’deki Crowne Plaza Otel’de gerçekleşti. “Yüksel” ailesinin sponsor olduğu etkinlikte bir araya gelen Mardinliler, birbirleriyle tanışıp, sohbet etme, kaynaşma imkanını buldular.09fecf11-cb13-4275-9e34-cd57552e23dd

MAREV Genel Başkanı Av. Haluk Eldem, söz konusu etkinlikte yaptığı konuşmada, çiçeği burnunda bir yönetim olduklarını hatırlatarak, “Göreve yeni başladığımızı hepiniz biliyorsunuz. Eksikliklerimizi not alıyoruz. Bizden önce hizmet eden Fehmi Bey ve yönetiminin deneyimlerinden yararlanarak görev yapacağımız 3 yılı vakfımız için en iyi şekilde değerlendireceğiz” dedi.

 

MAREV’in önemli merhalelerden geçtiğini belirten Eldem, şunları söyledi:  “Geçen yıl 25. Yılımızı kutladık. Her gelen başkan MAREV’i bir adım daha ilerletmek için çalışacaktır. Görev esastır, bizde elimizden geldiği nispette vakfımıza hizmet edeceğiz. Bizim nesil Mardin’den geldiği için örf ve adetleri bilir ancak İstanbul’da doğup büyüyen çocuklarımız bunu özümseyemedi. Bu nedenle gençlerimizi vakfa kazandırmamız lazım. Bu yönde bir çalışmamız var, hızlı bir şekilde gençlerimizin vakıfta görev almalarını sağlamayı umuyoruz. Rahmetli Bedri Bey bu yönde bir çalışma başlatmıştı ancak o zaman kendisine yeteri kadar destek verememiştik.”derbinin-ertelenmesi-dunya-basininda-yanki-buldu-8279537_x_6186_o

REKTÖR AĞIRAKÇA’YA PLAKET

Genel Başkan Eldem’in konuşmasından sonra, günün onur konuğu olan Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’ya, üniversiteye yaptığı başarılı hizmetlerden dolayı plaket verildi. Rektör Ağırakça’nın,  Uluslararası Socrates Ödülü’nü alarak, Aziz Sancar’dan sonra Mardin’in adını bir kez daha dünyaya duyurduğunu vurgulayan MAREV Genel Başkanı Eldem, bütün Mardinliler adına Rektör Ağırakça’yı tebrik etti.

MAREV Bakırköy Şube Başkanı Mehmet Beşir Bilgin de, Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın göreve başlamasıyla Artuklu Üniversite’sinde çok güzel hizmetlere imza atıldığını belirterek, “Sayın rektörümüzü kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum” dedi.12498913_1058356847554629_768498729_n

Söz konusu plaket nedeniyle MAREV’e teşekkür eden MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ise, “Üniversitemizin iki kuruluşu var; 2007’de kuruldu ama adeta duraklama dönemi yaşadı. 2014 yılından itibaren ise bir üniversite gibi hizmet vermeye başladı. Öylesine ihmal edilmişti ki göreve geldiğimizde neredeyse bütçeden düşmek üzere olan 65 milyon lirayı harcayarak önemli yatırımlar yaptık. Edebiyat Fakültesi’ne 6 yeni bölüm açtık. Arapça ve Süryanice Dili bölümlerini açtık ve Türkiye’de ilk oldu. “ şeklinde konuştu.

2015 yılını yatırımlarla geçirdiklerini anlatan Rektör Ağırakça, 2016 yılını akademik yapılanmaya ayıracaklarını, 2017’de ise uluslararası bir üniversite olmak için çabalayacaklarını söyledi. 2018 yılında Tıp Fakültesi’ni kurmayı hedeflediklerini ifade eden Prof. Dr. Ağırakça, “Burada ilk defa açıklıyorum; Halen İsviçre’de bulunan bir kuruluşun ödülünü aldık. Hızlı üreten, hızlı hareket eden kurumlara verilen bu ödülü almakla Mardin’e bir yıl içinde dünya çapında iki ödül birden getirmiş olduk.” ifadesini kullandı.  

MARDİN’E KARŞI CÖMERT OLUN

Mardinlilerin ikramı sevdiklerini, 500 kişilik yemeği gözlerinin kırpmadan verebileceğini belirten MAÜ Rektörü Prof. Dr. Ağırakça, ancak konu üniversiteye yardım olunca kimsenin elini cebine sokmadığını anlattı. İstanbul’daki işadamlarını Mardin’e, üniversiteye yatırım yapmaya davet eden Rektör Ağırakça, şunları söyledi:

“Medyanın abartmasına bakmayın, Nusaybin’in birkaç mahallesi dışında Mardin genelinde huzur hakim. Kentimizin terörle anılmasını istemiyoruz. Bu nedenle Mardin’de resmi toplantılar yapılması için girişimlerde bulunduk. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçelerde görev yapan 750 Milli Eğitim Müdürü Mardin’de toplandı. Mardin’in daha iyi tanıtılması ve ekonomik anlamda katkı sağlanması için Üniversitelerarası Kurul’a Mardin’de toplanılması çağrısı yaptık, bu da olumlu karşılandı. Nasip olursa Haziran ayında 400 akademisyen eşleriyle birlikte Mardin’e gelecek. Böylece birkaç günlüğüne de olsa 800 kişinin Mardin’de kalmasını, harcama yapmasını sağlayacağız.”

53 öğretim üyesi aldıklarını bu yıl da 63 öğretim üyesi daha almayı planladıklarını bildiren Rektör Prof. Dr. Ağırakça, işadamlarına “İstanbul’da oturup Mardin’le övünmek yeterli değil. Gelin Mardin’e yatırım yapın, bir tuğla da siz koyun, gelecek nesiller sizinle gurur duysun” çağrısında bulundu.  

Rektör Ağırakça’dan sonra tekrar söz alan MAREV Genel Başkanı Haluk Eldem, “Ellerimizi yüreğimize ve ceplerimize koyup üniversitemize yardımcı olalım” diye konuştu.

Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da, Mardinlilerle bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Önümüzdeki dönemde daha geniş katılımla daha sık birlikte olmayı diliyorum” dedi.

Bu arada, MAREV’e hizmetlerinden dolayı eski Genel Başkan Fehmi Tahincioğlu’na, brunch nedeniyle de Yüksel ailesine, Bakırköy Şubesi tarafından teşekkür plaketi ve bir tablo sunuldu.

BAKIRKÖY’ÜN YENİ YÖNETİMİ BELİRLENDİ

Öte yandan, MAREV Genel Merkezi’nin 3 yıllığına atadığı Bakırköy Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu:

Başkan: Mehmet Beşir Bilgin. Başkan Yardımcıları: Ayla Öztürk Atalay, Gülderen Kavak Yıldırım, Sabahattin Fidan. Genel Sekreter: Sadettin Aygüler. Muhasip: Yaşar Arıcan. Üyeler: Abdulkerim Dabak, Çetin Tüfekçioğlu, Fatma Betül İçin, Murat Uslu, Melek Rona, Şekip Mungan, Şükrü Çalım, Ziver Ariş. Denetleme Kurulu: Alaaddin Yücesoy, Ayşe Arıcan, Münir Ateş. Danışma Kurulu: Hülya Erkek, Leman Baysal, Nazan Mungan, Mehmet Sıddık Ensari, Metin Alan, Münir Ağma, Sevim Aygüler, Seyfi Kaya, Sibel Yüksel, Songül Çalım.

Share
600 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2