logo

31 Mayıs 2016

BİR DAMLA TOPUK KANI HAYAT KURTARIR!

Kağıthane Belediyesi, Fenilketonüri (PKU) hastalığı ile ilgili farkındalık yaratmak adına, hasta çocuk ve aileleri ile bir piknik düzenledi. 1.

Onlar, hiç dondurma yememiş ve çikolatanın tadını hiç bilmeyen PKU’lu çocuklar. Doğduklarından itibaren yoğun bir diyet uygulamak ve tüm ömürleri boyunca bu şekilde yaşamak zorunda kalan bu çocukların yaşadığı zorluğa ve PKU hastalığına farkındalık yaratmak adına Kağıthane Belediyesi örnek bir projeye imza attı. Kağıthane Hasbahçe Mesire Alanında gerçekleşen etkinlikte PKU hastalığına sahip çocuklar ve ailelerine özel piknik düzenlendi.

Ülkemizde her yıl 1 Haziran’da kutlanan Ulusal Fenilketonüri Günü’ne denk getirilerek gerçekleştirilen etkinliğe 100 PKU hastası çocuk ve aileleri katıldı. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, hayvansal ürünler, kuruyemişler ve kurubaklagiller gibi bir çok gıda ürününü tüketemeyen çocuklara özel diyetlerine uygun bir menü hazırlanarak servis edildi.  

Yeni doğan çocukların topuklarından alınan kan ile teşhisi konulan ve eğer farkedilmez ise çocuklarda zeka geriliği ve agresif davranışlar gibi büyük tahribatlara yol açan PKU hastalığının toplumda bilinirliğinin arttırılması amaçlanan projenin sloganı ise ‘Bir Damla Topuk Kanı Hayat Kurtarır’ oldu.

Programa Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’ta katılarak destek verirken; ‘PKU toplumumuzda çok fazla bilinmeyen ciddi bir durum. Ömür boyu diyet gerektiriyor ve bu sağlanamazsa ciddi sorunlara yol açıyor. Biz de hastalıkla ilgili bir farkındalık yaratmak adına böyle bir etkinlik organize ettik.’’ Dedi.  

Ülkemizde her yıl 350 çocuğun bu rahatsızlıkla doğduğu ve genetik olarak aktarılan bu hastalıkta Türkiye’nin dünyada 1.sırada olduğu belirtilirken yaklaşık 10 bine yakın PKU hastalığı olan vatandaşımızın olduğu aktarıldı. Düşük proteinli besinler tüketmeleri gereken PKU hastaları ise Türkiye’de maalesef gıda firmalarının hiçbirinin bu şekilde özel ürünler üretmediği için beslenme konusunda çok zorluk yaşadıklarını belirttiler.

Share
294 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2