logo

reklam
04 Şubat 2017

BİR ÇOCUĞUN ANNE VE BABA‘YA MEKTUBU


facebook
Ahmet AL
alahmet53@hotmail.com

Sömestir tatili bitti bitiyor. Çoğumuz, çocuğumuzun yanlız ders başarılarını göz önüne alarak değerlendirdik,  ya mükafatlandırdık, ya da cezalandırdık.  Acaba mükafatımız, neye göre mükafat, cezamız neye göre ceza oldu.

           Çocuklarımızın iç dünyalarına inebildik mi?. Sessiz  bakışlarında bize söylediklerini çözebilmiş miyiz?. Onlar bizlerden ne istiyor, veya bize duygu ve düşüncelerini belirten bir mektup yaz yavrum desek; özgürce neler yazarlardı. Vallahi beni çocuk yapsanız, şöyle bir mektup yazardım.

            SEVGİLİ  ANNEM VE BABAM

           Sürekli bir büyüme ve gelişme içindeyim. Sizin çocuğunuz olsam da sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum. BENİ TANIMAYA VE ANLAMAYA ÇALIŞIN,DENEME İLE ÖĞRENİRİM. Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz. Bana oyunda, arkadaşlıkda ve uğraşlarımda ÖZGÜRLÜK TANIYIN. Beni her yerde, her işimde koruyup KOLLAMAYA ÇALIŞMAYIN. Davranışlarımın sonuçlarını KENDİM GÖRÜRSEM DAHA İYİ ÖĞRENİRİM. Bana YANILMA PAYI BIRAKIN. Kendi işimi kendim görmeye alıştırın. Büyüdüğümü nasıl anlarım sonra?. Büyümeyi çok istiyorsam da ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum. Bunu  önemsemeyin, ama siz BENİ ŞIMARTMAYIN. Hep çocuk kalmak isterim sonra her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum. Ancak siz verdikçe almadan edemiyorum. Bana YERLİ YERSİZ SÖZ DE VERMEYİN. Sözünüzü tutmayınca SİZLERE GÜVENİM AZALIYOR.

         BANA KESİN VE KARARLI DAVRANMAKTAN ÇEKİNMEYİN, yoldan saptığımı görünce beni sınırlayın. Koyduğunuz kurallar ve yasakların hepsini beğendiğimi SÖYLİYEMEM. ANCAK HİÇ KISITLANMAYINCA NE YAPACAĞIMI ŞAŞIRIYORUM. TUTARSIZ DAVRANDIĞINIZI GÖRÜNCE HEP BOCALIYORUM. Hem de bundan yararlanmadan edemiyorum.

         Beni dinleyin, ÖĞRENMEYE EN YATKIN OLDUĞUM ANLAR SORU SORDUĞUM ANLARDIR. Açıklamalarınız kısa ve açık olsun.

         ÖĞÜTLERİNİZDEN ÇOK DAVRANIŞLARINIZDAN ETKİLENDİĞİMİ UNUTMAYIN. Beni eğitirken ara sıra yanlışlıklar yapabilirsiniz, bunları çabuk unuturum. ANCAK BİRBİRİNİZE SAYGI VE SEVGİNİZİN AZALDIĞINI GÖRMEK BENİ YARALAR VE SÜREKLİ TEDİRGİN eder.

          ÇOK KONUŞUP ÇOK BAĞIRMAYIN, YÜKSEK SESLE SÖYLENENLERİ PEK DUYMAM. YUMUŞAK VE KESİN SÖZLER BENDE DAHA İYİ İZ BIRAKIR.

           Ben senin yaşında iken; diye başlayan söylevleri hep kulak ardına atarım. Küçük yanılgılarımı büyük suçmuş  gibi başıma kakmayın, beni korkutup sindirerek, suçluluk duygusu aşılıyarak uslandırmaya çalışmayın. Yaramazlıklarım için beni kötü çocukmuşum gibi yargılamayın. Yanlış davranışım üzerinde durup düzeltin. CEZA VERMEDEN ÖNCE BENİ DİNLEYİN. Suçumu aşmadığı sürece cezama  katlanabilirim.

            Beni yeteneklerimin üstünde işlere zorlamayın. Ama başarabileceğim işleri yapmamı bekleyin. Başarmam için beni destekleyin. Hiç değilse; ÇABAMI ÖVÜN,BANA GÜVENDİĞİNİZ BELLİ EDİN. BENİ BAŞKALARIYLA KARŞILAŞTIRMAYIN  (KIYASLAMAYIN) , UMUTSUZLUĞA KAPILIRIM.

           Benden  yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin. Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın. Bana süre tanıyın. Yüzde yüz dürüst davrandığımı görünce ürkmeyin. Beni köşeye sıkıştırmayın, YALANA SIĞINMAK ZORUNDA KALIRIM.

          Sizi çok bunalttığım sırada bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin. Kızgınlığınızı haklı görebilirim. Ama beni aşağılamayın. Hele başkalarının yanında  onurumu kırmayın. Unutmayın ki, ben de sizi yabancıların yanında  güç durumlara düşürebilirim.

         Bana haksızlık ettiğinizi anlayınca açıklamaktan çekinmeyin. Özür dileyişiniz size olan sevgimi azaltmaz. Tersine beni size daha çok yaklaştırır. Aslında ben sizleri olduğunuzdan daha iyi görüyorum. Bana kendinizi yanılmaz ve erişilmez göstermeye çabalamayın. Yanıldığınızı  görünce üzüntüm büyük  olur.

         Biliyorum, ara sıra sizi üzüyor, belki de düş kırıklığına uğratıyorum. Bana verdiklerinizin yanında benden istediklerinizin çok olmadığını da biliyorum. Yukarıda sıraladığım istekler size çok geldiyse bir çoğundan vazgeçebilirim. Yeter ki BENİ, BEN OLARAK SEVECEĞİNİZE OLAN İNANCIM SARSILMASIN.

         Benden, örnek  çocuk olmamı beklemezseniz, ben de sizden kusursuz ana-baba olmanızı beklemem SEVECEN VE ANLAYIŞLI OLMANIZ BANA YETER

          Sizin çocuğunuz olarak doğmak elimde değildi. Ama seçme hakkım olsaydı, sizden başka kimsenin çocuğu  olmak  istemezdim. Sevgiler…..

                                                                                                                          

                                                                     Çocuğunuz

 

NOT:KAYNAK: YÜRÜKOĞLU, Çocuk ve Ruh Sağlığı. Çocuğun Kişilik Gelişimi Yetiştirilmesi ve Ruhsal Sorunları. Türkiye  İş Bankası Kültür Yayınları. Tarih Kurum Basımevi. Ankara  (1978)

 

Share
929 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • VERGİ MİLLETLERİN KALKINMASININ TEMELİDİR

  30 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  VERGİ MİLLETLERİN KALKINMASININ TEMELİDİR Vergi, yeteri kadar toplanamamaktadır... Bu tespit, Sayın Maliye Bakanlığının yetkilileri tarafından, ifade edilmiştir. Genel olarak baktığımız zaman, gerçekten acı bir durumdur. En yetkili ağızlardan bunu duymak daha da acıdır. Yeteri kadar neden toplayamıyoruz? sorusunun cevabı, detaylı olarak açıklanmalı ve bu konuda halkımız bilgilendirilmelidir. Devletin yeni yapılanmasında; öncelikli konular arasında, ele alınması gereken ciddi bir meseledir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuyu, ele alacağın...
 • Allah, kalbe bakar

  30 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Allah, kalbe bakar Hasan Sezai Efendi “rahmetullahi aleyh”, Edirne toprağını nurlandıran bir Veli. Nur yüzlü ve sevimliydi. Edirne’de 53 sene müddetle oranın halkına ilim ve feyz saçtı. Zahire değil, kalbin temizliğine önem verirdi. Bir gün bir genç nasihat istedi ondan. Cevabında; - Evlat! Bugün insanlar, yalnız zahirlerini süslüyorlar. Sen öyle yapma. Cenâb-ı Hak kullarının mal ve mevkilerine değil, kalblerine bakar, buyurdu. Bir gün derste; - İslamiyet’te en kıymetli şey nedir efendim? diye sordular...
 • ARTIK KAFAYI YEMEK ÜZERELER. YENİ TÜRKİYE BUNLARA BATIYOR!

  29 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Bunlar asla akıllanmayacak kadar kör ve hırslarının esiri olmuşlar. Yeni anayasa halk oylamasının ‘EVET’le sonuçlanmasını hazmedemeyen Kılıçdaroğlu ve avenesi iptal istemiyle İtiraz ettiği Yüksek seçim Kurulu, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’dan olumsuz cevap aldı. CHP şimdi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitti... AİHM referandum konusunda yapılan başvuruları gündemine almıyor.. AİHM referandum konusunu bir insan hakkı ya da kişisel hak olarak görmüyor ve bu konuda yapılan başvuruları geri çeviriyor. Cumhurbaşkanı ERDOĞAN ve AK parti iktida...
 • Puta tapılır mı?

  29 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Puta tapılır mı? Ebu Zer-i Gıfari, vakta ki etti iman, İstedi ki, kavuşsun bu devlete her insan. O, Müslüman olmanın sevinciyle, bu kere, Söyledi imanını Kâbe’de aşikâre. Müşrikler bunu duyup, üstüne saldırdılar. Bayılıncaya kadar, taş ve sopa vurdular. Sonra hazret-i Abbas görüp bu olanları, Ebu Zer’i kurtarıp, ikaz etti onları. Dedi: (Öyle bir yerde oturur ki bu adam, Ticaret kervanınız, önünden geçiyor tam. Buna öyle eziyet, işkence ederseniz, Bir daha siz oradan nasıl geçeceksiniz?) Müşriklerin elinden kurtulunca Eb...
UA-36507442-2