logo

reklam
28 Mayıs 2015

Bin bir, Bin iki, Bin üç…

2_9616

Emniyet takip mesafesini ayarlamada tüyo verdi

Emniyet Genel Müdürlüğü, takip mesafesini ayarlama konusunda sürüclere 3 saniye kuralını anlattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı, araç sürücülerinin takip mesafesi konusunda uyması gereken kuralları kamuoyu ile paylaştı. Şehirlerarası yolda saatte 90 kilometre hızla giden aracın, önündeki araçla mesafesini 90 metre, şehir içinde ise hızının yarısı oranında mesafe bırakması gerektiğini bildiren başkanlık, şu açıklamalarda bulundu:

“BİN BİR, BİN İKİ, BİN ÜÇ DİYE SAYIN”

“Daha açık ve uygulaması daha kolay bir yaklaşım vardır: Üç saniye kuralı… Önünüzdeki arabanın yanından geçip gittiği, yol kenarındaki bir direk, ağaç ya da bir işaret belirleyin. Önünüzdeki araç bu nesneyi geçer geçmez içinizden ‘bin bir, bin iki, bin üç’ olarak saymaya başlayın. Eğer bin üçe gelmeden önce belirlediğiniz yere varırsanız, önünüzdeki araçla çok güvenli bir takip mesafesi bırakmamışsınızdır”

40 KİLOMETRE HIZLA GİDİYORSAN TAKİP MESAFESİ 20 METRE

Trafik Hizmetleri Başkanlığı, takip mesafesinin temelinde de emniyetli durma mesafesi yer aldığına vurgu yapılan açıklamada şunlar denildi:

“Bir aracın ve sürücüsünün önünde beklenmedik bir gelişme olduğunda, durması için gerekli olan mesafe ‘durma mesafesi’ olarak tanımlanır. Bu mesafe, iki temel parçadan meydana gelir. Reaksiyon mesafesi ve fren mesafesidir. İki mesafenin toplamı ‘durma mesafesi’ni oluşturur. Reaksiyon mesafesi, durmayı gerektirecek bir tehlikenin görülmesi, algılanması ve frene basılması anına kadar geçen sürede kat edilen yol, fren mesafesi ise fren pedalına basmasıyla aracın tam olarak durması esnasında aldığı yol olarak tanımlanır. Önünüzdeki araçla olan mesafenizin ne olması gerektiğini bilmek, sürücülere biraz karışık gelebilir. Temel bir yaklaşıma göre; hızınız sürüş anında ne ise önünüzdeki araçla aranızda bırakmanız gereken mesafe de onun metre karşılığı olmalıdır. Örneğin saatte 90 kilometre hızla gidiyorsanız, 90 metre mesafe bırakmanız gibi. Ancak bu yaklaşım özellikle şehirlerarası yollarda uygun olabilir. Şehir içlerindeki, trafik yoğunluğu ve göreceli olarak düşük hızlar, bu mesafeyi hızın metre cinsinden yarısına eşit bir değere çekebilir. Örneğin; saatte 40 kilometre hızla gidiyorsanız, 20 metre mesafe bırakmanız gibi.”

3 SANİYE KURALI

Trafik Hizmetleri Başkanlığı, araç sürücüleriyle daha kolay bir yöntemi de paylaşmayı ihmal etmedi. İşte o tüyo:

“Karayollarında araç kullanırken, daha açık ve uygulaması daha kolay bir yaklaşım vardır: ‘Üç saniye kuralı’. Önünüzdeki arabanın yanından geçip gittiği, yol kenarındaki bir direk, ağaç ya da bir işaret belirleyin. Önünüzdeki araç bu nesneyi geçer geçmez içinizden ‘bin bir, bin iki, bin üç’ olarak saymaya başlayın. Eğer bin üçe gelmeden önce belirlediğiniz yere varırsanız, önünüzdeki araçla çok güvenli bir takip mesafesi bırakmamışsınızdır. Bu tehlike demektir ve mesaj gayet açıktır; ayağınızı gaz pedalından çekiniz.”

Share
431 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2