logo

22 Ekim 2015

“Beynini calistir kendini yenile”

Üsküdar Üniversitesi, Türkiye’nin ilk Bilişsel onarım projesini hayata geçiriyor …

SONY DSC

SONY DSC

Üsküdar Üniversitesi, dikkat dağınıklığı, unutkanlık ettik muhakeme bozukluğu gibi sorunlara Yönelik farkındalık olusturmak ziyaretinde bu Sorunları Yaşayan bireylerin rehabilitasyon yöntemlerinden yararlanmaları amacıyla Yeni Bir ​​Projeyi hayata geçiriyor. “Beynini calistir kendini yenile” sloganıyla başlayacak olan “Yenilikçi Beyin Yenileme Programı Destek Projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) Desteği ile yürütülecek. Kapsamında dezavantajlı, dikkat dağınıklığı Proje, unutkanlık muhakeme 100 liseli 400 ziyaretinde Genç Yaşayan bozukluğu ziyaretinde Yetişkin bireye rehabilitasyon Desteği verilmesi hedefleniyor.

Toplumsal SORUMLULUK doğrultusunda çalışmalar Yürüten Üsküdar Üniversitesi, dikkat dağınıklığı, unutkanlık ettik muhakeme bozukluğu gibi sorunlara Yönelik farkındalık olusturmak ziyaretinde bu Sorunları Yaşayan bireylerin rehabilitasyon yöntemlerinden yararlanmaları amacıyla Yeni Bir Projeyi hayata geçiriyor. Projenin açılış töreni Üsküdar Üniversitesi Altunizade Kampüsü Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Bilişsel kullanıcının alanı Geliştirmek amaçlanıyor

Projeyle Ilgili Bilgi veren Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Teknoloji Transferi Ofisi Ar-Ge Koordinatörü Yrd A.Ş. ettik. Doç. Dr. Cumhur Taş, Akademik literatürde “Bilişsel bozulma” Olarak tanımlanan dikkat dağınıklığı, unutkanlık ziyaretinde muhakeme bozukluğu gibi sorunların, etkilenen bireylerin yaşam kalitesini Tüm bozarak Kişinin yaşam kalitesini düşürdüğünü, Gençlerin hala silahlarla dolaştığı Akademik başarısını OLUMSUZ etkilediğini belirterek “Projemizin Temel hedefi bu sorunlara Yönelik farkındalık olusturmak A.Ş. AR-GE Çalışmaları barındıran Yenilikçi Bir rehabilitasyon programı ile Bilişsel sorunlar Yaşayan bireylerin Yenilikçi Bilişsel rehabilitasyon yöntemlerinden yararlanmalarını sağlamaktır. Cardio sekılde Sağlıklı yaşlanmanın da Önünde Büyük Bir engel Olan Bilişsel bozukluklar, yine Psikiyatrik ettik Nörolojik hastaların da belirtisi sayılabilir. Bu sorunların Ortaya çıkması KİŞİLERİN iletişim yetilerini bozarak sosyal Işlevselliğini düşürürken, Mesleki Işlevselliğini de bozabilmektedir. Bu projenin Başarılı bir sekilde tamamlanması sonucunda ülkemizdeki yukarıda da belirtilen fizyolojik yaşlanma ziyaretinde / Veya ek hastalıklardan mustarip bireylerin Bilişsel zayıflıklarında Bir düzelme görülmesi KİŞİLERİN yaşam kalitelerini artırması öngörülmektedir. “Diye konuştu ettik.

İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan Nusret Yalçın, Bağcılar Kaymakamlığından Kadriye Enver’in de birer konuşma Yaptığı programda Üsküdar İlçe kaymakamı Mustafa Güler, Üsküdar Üniversitesi’nin onu yıl Toplumu ilgilendiren insan Odaklı Başarılı Projeleri hayata geçirdiğini, dikkat dağınıklığı ziyaretinde unutkanlık gibi sorunların onu yaştan kişiyi ilgilendirdiğini belirterek bu problemlerin neden kaynaklandığını Tespit EDECEK projenin Faydalı olacagını söyledi.

Beyni Çalıştırmak Için En Etkili yol, yeni Düşünceler üretmek

Açılış konuşmasını yapan Üsküdar Üniversitesi Rektoru Nevzat Tarhan, ABD Başkanı Barack obama’nın 2013 Yılında başlattığı beynin bilinmeyen sırlarının aydınlatılması, Parkinson Alzheimer gibi önemli Diğer Hastalıkların araştırılıp tedavilerinin geliştirilmesi amacıyla başlatılan bu projede Üsküdar Üniversitesi’nin Türkiye Ortadoğu’yu Temsil A.Ş. A.Ş. EDECEK tek Türk üniversitesi oldugunu söyledi.

Dr. Tarhan, 13 Kasım’da Üsküdar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Beyin Haritalama Girişimi Derneği (Beyin Haritalama Derneği) Türkiye Nöroşirurji Derneği ile ortaklaşa düzenlenecek ilk Bilimsel sempozyumun sonuçlarının 15 Kasım’da Antalya’da düzenlenecek Uluslararası G20 Zirvesi’nde paylaşılacağını A.Ş. hatırlattı.

Üsküdar Üniversitesi’nin Davranış Bilimleri sağlık Alanında Tematik Yapısı NEDENİYLE bu Projeyi hayata geçirdiğini belirten Prof. Dr. Tarhan A.Ş., beyni Çalıştırmak Için En Etkili yolun yeni Düşünceler üretmek oldugunu söyledi. Beynimizin en değerli organımız oldugunu belirten Prof. Dr. Tarhan, beynimizi Ne Kadar çok geliştirirsek ona iyi bakarsak gelecekte Alzheimer gibi hastalıklara yakalanılması Halinde beynin en az hasarla bu Durumu karşılayacağını ziyaretinde hastalığa Karşı yeni Yollar geliştireceğini söyledi.

Projede görevli, uzman psikolog Bernis Sütçübaşı, uzman psikolog Gökçer Eskikurt gerçekleştirdi sempozyum başlıklı Mini Bir “hafıza yürütücü işlevler ettik, dikkat” uzman psikolog Itır Kaşıkçı A.Ş.. Programda projede kullanılacak oyunların tanıtımı da yapıldı.

500 kişiye rehabilitasyon Desteği

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) Katkıları ile “beynini calistir kendini yenile” sloganıyla yürütülecek “Yenilikçi Beyin Yenileme Programı Destek Projesi” Kapsamında Üsküdar A.Ş. Bağcılar’da dezavantajlı, dikkat dağınıklığı, unutkanlık muhakeme 100 lise Yaşayan bozukluğu ziyaretinde öğrencisi ile 400 Yetişkin bireye rehabilitasyon Desteği verilmesi amaçlanıyor. 1 yıl sürecek proje Kapsamında 20 rehber öğretmene ziyaretinde 20 ruh sağlığı çalışanına da sertifikalı bilgisayar destekli Bilişsel onarım terapisi eğitimi verilmesi hedefleniyor.

REHA-BİL kurulacak

“Yenilikçi Beyin Yenileme Programı Destek Projesi” kapsamda Üsküdar ÜNİVERSİTESİ çatısı Altında son Teknolojik araçlar ile rehabilitasyon Yöntemleri geliştirmeye Yönelik AR-GE Temelli inovatif Bir merkez Olan REHA-BİL (Yenilikçi ve Rehabilitasyon Uygulamaları Geliştirme Merkezi) kurulacak. Merkezde Uzaktan Binlerce Kişinin yararlanması amacıyla rehabilitasyon programları hazırlanacak.

REHA-BİL web sitesi Üzerinden imkb İstanbul ziyaretinde Türkiye Genelinde de Bilişsel sorun Yaşayan Geleneksel rehabilitasyon yöntemlerinden yararlanamayan kişilere Erişim sağlanacak ettik. Proje Kapsamında AYRICA bin adet DVD şeklinde, çok sayıda modülden OLUŞAN beyin Geliştirme yenileme rehabilitasyon masaüstü programı oluşturulacak.

İstanbul Türkiye Genelinde programa internet yolu ile bağlanarak ucretsiz Bilişsel rehabilitasyon HİZMETİ alacak tahmini 12 bin ettik kullanıcıya da ulaşılması ziyaretinde bu KİŞİLERİN en az 1 rehabilitasyon oturumunu Başarı ile tamamlamasi amaçlanıyor. Proje Kapsamında kamu Kürüm Kuruluşları İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü A.Ş. ile bilgilendirme seminerleri ve düzenlenmesi de hedefleniyor.

 

Share
698 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2