logo

18 Mayıs 2016

BEŞİKTAŞ’ta İLK ADIM YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI!…

2Beşiktaş Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına , Atatürk’ün  Bandırma Vapuruna Bindiği yere çelenk bırakarak başladı.

 

Beşiktaş Belediyesi19 Mayıs Atatürk‘ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarına “Bağımsızlık İçin İlk Adım Yürüyüşü” ile başladı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat HazinedarAtatürk‘ün Bandırma Vapuru’na bindiği yerde denize çelenk bıraktı.

Beşiktaş Belediyesi, 19 Mayıs Atatürk‘ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kapsamındaki kutlamalarına  Akaretler’den milli mücadele için ilk adımın atıldığı Barbaros Meydanı‘na bir yürüyüş düzenleyerek başladı. Akaretler’den başlayıp bandolar, davul zurnalar ve çocuk korosu eşliğinde binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, 97 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün Samsun‘a gitmek üzere bindiği Bandırma Vapuru’nun kalktığı noktaya kadar sürdü.

Kalabalığın coşkusuna Beşiktaş Çarşı esnafı ve Beşiktaş taraftarları da eşlik etti. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat HazinedarBandırma Vapuru’nun kalktığı yerde denize bir çelenk bıraktı.

Denize çelenk bırakılmasının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Murat Hazinedar, “16 Mayıs 1919, hiç şüphesiz Beşiktaş için, İstanbul için kırılma tarihi. Çünkü Kurtuluş Savaşı’na dair bir iradenin aslında başlangıç tarihi. Beşiktaş‘ımızın aslında bu tarihimizde çok önemli bir yeri var; çünkü Aziz Atatürk‘ün bu milli mücadeleye ilk adımı attığı yer Beşiktaş. Biz de bunu simgeleyen, sadece ritüel olarak değil, içerik olarak da çok anlamlı ve değerli olan bu tarihi önce çıkaran, tabii hiç şüphesiz Atatürk‘ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın başlangıcı olarak gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla Beşiktaş‘tan İstanbul‘a, İstanbul‘dan Türkiye‘ye verdiğimiz özgürlükçü sosyal demokrasiye dair mesajların aslında önemli ayaklarından bir tanesi” dedi.

Hazinedar, katılımdan büyük memnunluk duyduğunu ve  bu yoğun katılım nedeniyle bütün yurttaşlarımıza teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Yürüyüşe katılan vatandaşlardan Ayten Nalcı ise, “Türkiye’nin en mutlu günlerinden birini yaşıyoruz. Ulu Önder Atatürk‘ümüzün gençliğimize armağan ettiği bir gündür. Onun için çok mutluyum. Ne mutlu Türküm diyene” diye konuştu.

Kutlamalar, belgesel gösterimi ve şiir dinletileriyle büyük bir çoşku içinde devam etti.  

3

Share
308 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2