logo

28 Mart 2016

BERA TESTİ NİÇİN YAPILIR

Çocukluk çağında işitme kaybı günümüzde önemli sağlık sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Küçük yaştaki çocuklarda işitme kaybından dolayı konuşma problemleri de eklenebilir. 4e8b2c31-37e8-4148-a371-7265bafa4f21Bu anlamda işitme kaybında erken tanı büyük önem taşımaktadır. İleri tanı amaçlı kullanılan BERA testi, işitme kayıplarında teşhis konulmasında önemli rol oynamaktadır. Ülkemizde 1000 bebekten 3’ünde doğumsal işitme kaybı görülmektedir. İşitme kaybının bebeklik döneminde fark edilmesi güç bir sorundur. Bu durum olası bir işitme kaybının fark edilip bir uzmana başvurulma sürecini geciktirmekte ve dolayısı ile erken tanının konmasına engel olmaktadır.  Bu amaçla günümüzde “Ulusal Yenidoğan İşitme Taraması” programının da yaygınlaşması sebebi ile birçok bebeğe taburcu olmadan ya da doğumundan sonraki ilk bir ay içerisinde işitme tarama testleri yapılmaktadır. Tarama testlerinde hedef, bebeklerin olası işitme kayıplarının bir an önce belirlenerek 6 aydan önce işitme cihazı kullanmaya başlamasını sağlamaktır. 

 

BERA (İşitsel beyin sapı cevabı) Testi nedir?

İşitsel beyin sapı cevabı anlamına gelen bu testin ismi genellikle BERA, ABR ya da BAEP olarak anılmaktadır. Diğer odyolojik testlerin sonuçları ile birlikte yorumlandığında işitmenin objektif değerlendirmesini sağlar ve yüksek tanısal değere sahiptir. Testin uygulanması kadar yorumlanması kısmı da çok büyük önem taşımaktadır. ABR testi Odyoloji uzmanları tarafından yorumlanması gereken alana dair bilgi ve tecrübe gerektiren çok özel bir testtir. 

BERA (ABR) Testi kimlere yapılır?

ABR; hasta uyumu gerektirmediği için özellikle küçük çocuklar ve bebekler başta olmak üzere her yaş grubunda, diğer odyolojik testlere uyum gösteremeyen bilinci kapalı, herhangi bir farklı zihinsel engel, iletişim bozukluğu vb. durumu olan kişilere yapılabilmektedir.

 

BERA (ABR) Testi nasıl yapılır?

Bu test doğal uykuda ya da uyku hali sağlanarak yapılabilmektedir. Kişinin kafasının belirli bölgelerine elektrotlar yardımıyla kulaktan gönderilen sese karşı beyin sapında oluşan aktiviteler kaydedilir. Kayıtların uygun koşullarda alınması kadar doğru yorumlanması da önemli olduğu için, testin odyoloji uzmanları tarafından yapılması ve yorumlanması önem taşımaktadır. 

Share
735 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2