logo

reklam
01 Kasım 2016

BENİMLE GÜLÜMSE PROJESİ

İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu tarafından 2016 yılı Mali Destek Programları kapsamında yapılan proje başvurularından İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin proje sahipliği yaptığı Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı Kapsamında ‘Benimle Gülümse Projesi’   başarılı bulunmuş olup projenin İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenmesi kararlaştırılmıştır.14876312_1853985584834650_1860537201_o

Engelli bebek ve çocukların kendi ortamlarında, devlet himayesi altında, ulaşılabilir ve sürdürülebilir koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerini almaları sağlanarak Türkiye geneli için örnek model oluşturmak amacıyla İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği proje sahipliğinde Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı ortaklığında, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü iştiraki ile gerçekleştirilecek olan ‘BENİMLE GÜLÜMSE’ projesi ile Genel Sekreterlik bünyesindeki ilçelerde (Adalar, Tuzla, Pendik, Sultanbeyli, Kartal, Maltepe) ikamet eden 6 (altı) yaş altındaki engelli bebek ve çocuğun ağız ve diş sağlığının mevcut durumları tespit edilecek, ebeveynlerine koruyucu diş hekimliği ve doğru beslenme konularında eğitim verilecektir.

Bu sayede engelli çocuklarla iletişim ve koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetleri konusunda eğitim verilmesi planlanan ekipler ile birlikte mobil ünitler kullanılarak çocukların kendi ortamlarında engellilik durumlarına göre ağız ve diş sağlığı kontrolleri sağlanarak ebeveynlerine eğitim verilecektir ve koruyucu diş hekimliği uygulamaları gerçekleştirilecektir. Aynı zamanda ebeveyn eğitimi ile ilgili olarak danışma hattı, web sitesi uygulamaları gibi kitle iletişim araçlarının aktif kullanılması sağlanacaktır.

Riskli ve dezavantajlı gruptaki engelli çocukların proje kapsamında hedef grup olarak seçilmesinin en önemli sebeplerinden biri engelli çocuklarda kaybedilen her dişin daha büyük problemleri arkasından getirmesidir. Diş kaybı ile ortaya çıkan konuşma ve çiğneme problemleri çocuğun eğitiminde ve hayatında verimi düşürebilmektedir. Hastaların çoğu protez ve diğer apareyleri kullanmaya uyum gösterememektedirler. Bu nedenle de eksik dişlerle hayatlarına devam edebilmek oldukça güç olmaktadır.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN, Tıbbi Hizmetler Başkanı Uz. Dr. Yakup ÇAĞ, Türkiye Spastik Çocukları Vakfı Genel Direktör Yardımcısı Osman Fehmi ÖZTÜRK,  T.S.C.V. Projeler Birimi Yönetmeni Burak KESKİN, Türkiye Spastik Çocukları Vakfı Özel Metin Sabancı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Turgay ARIK, İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği ekibinin katılımı ile “Proje Başlangıç Toplantısı” gerçekleştirilmiştir.

Genel Sekreter Doç. Dr. Ahmet Lütfullah ORHAN proje başlangıç toplantısında gerçekleştirdiği konuşmasında; Benimle Gülümse Projesi ile 6 yaş altındaki engelli bebek ve çocuğun doğumundan itibaren sağlıklı bir ağız florası oluşturulması amacıyla yapılan kontroller ve aile eğitimleri esnasında sadece ağız ve diş sağlığı muayenesi değil; kalp hastalıkları, nörolojik bulgular, enzim ve demir eksikliğinin tespiti, engelli olmayan çocuklar ile engelli çocukların sağlık durumlarının mukayese edilmesi amacıyla da çalışmaların yürütülebileceğini dile getirerek böyle bir projenin ev sahibi olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etmiştir.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliği ekibi tarafından gerçekleştirilen proje sunumu ile devam eden Proje Başlangıç Toplantısında projenin genel ve özel amaçları, hedef grubunun seçilme nedenleri, beklenen sonuçlar, teknoloji, eğitim faaliyetleri, tanıtım-basın, proje hazırlık, proje izleme ölçme değerlendirme faaliyetleri, proje ekibi, projenin tamamlanması süreçleri tüm katılımcılara aktarılmıştır.

Share
919 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2