logo

12 Mayıs 2016

BEHÇET NECATİGİL’İN DOĞUMUNUN 100. YILINA ÖZEL SEMPOZYUM

6TÜRK EDEBİYATININ USTA ŞAİRİ BEHÇET NECATİGİL KÜÇÜKÇEKMECE’DE YAD EDİLDİ

Türk edebiyatında geleneksel şiirle, modern şiir arasındaki en sağlam köprülerden biri olan ünlü şair Behçet Necatigil, doğumunun 100. yılında Küçükçekmece’de düzenlenen sempozyumla anılıyor.

Küçükçekmece Belediyesi işbirliğiyle Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin hazırladığı “Doğumunun 100. Yılında Behçet Necatigil Sempozyumu” Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde başladı.

“USTA ŞAİRİ ANMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği sempozyumun açılışında konuşan Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Besim Müftüoğlu, Behçet Necatigil’in Türk edebiyatına önemli katkıları bulunduğuna dikkat çekerek, “Belli bir ideolojiye bağlı olmaksızın insani yönleri öne çıkaran ve herkes tarafından sevilen bir şairi böyle bir sempozyumla anmaktan gurur duyuyoruz. Sempozyumun öğrencilerimize faydalı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Yakup Çelik’in yaptığı açılış oturumuna ise Edebiyat Eleştirmeni ve Yazar Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman ile gazeteci ve akademisyen Prof. Dr. Haluk Oral konuk oldu.

“TÜRK MODERNLEŞMESİNİN DEMOKRATİK ŞAİRİ”

Behçet Necatigil’in şiir dünyası ile ilgili bilinmeyenlerini sıralayan Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman,  Necatigil, içine kapalı ve sessiz bir şairdir ve onun şiiri fazla yüksek sesle konuşmayan bir şiirdir. Şiiri, Türk edebiyatında çok etkili olmasına ve kendinden sonraki kuşakları etkilemesine rağmen usta şairi, minör edebiyatçısı olarak görmek gerekir. Necatigil, Türk modernleşmesinin en demokratik şairi olmuştur” sözleriyle anlattı.

“EVLER ŞAİRİ BEHÇET NECATİGİL”

Gazeteci ve Akademisyen Prof. Dr. Haluk Oral ise, usta şairin hayatına dair anekdotlar paylaşarak, “Necatigil, eşine ve ailesine çok bağlıydı.  İçinde bulunduğumuz dönemde normal karşılansa da o dönemde eşine yardım etmek amacıyla bulaşık yıkayıp, yemek yaparmış. Ev teması onun için çok önemliydi. Ve ‘Evler’ diye bir kitabı vardır. Etrafına huzur veren sakin bir insandı. Şiirlerinin bile, dura dura, dinlene dinlene okunmasından yanaydı” diye konuştu.

İKİ GÜN BOYUNCA ÜNİVERSİTELERDE DEVAM EDECEK

İki gün sürecek sempozyumda, Behçet Necatigil’in şairliği, şiir anlayışı, çevirmenliği, eğitimciliği ve oyun yazarlığı konusu akademisyenler tarafından ele alınacak.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 2. ve 3. oturumlarda da Prof. Dr. Rahim Tarım, Prof. Dr. İsmet Emre, Yard. Doç. Dr. Tacettin Şimşek ile Prof. Dr. Fazıl Gökçek Behçet, Prof. Dr. Mehmet Narlı, Doç. Dr. Seval Şahin ve Yard. Doç. Dr. Sabahattin Çağın konuşmacı olarak yer alacak.

Yarın Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek 4. ve 5. Oturumda ise Prof. Dr. Alaattin Karaca, Prof. Dr. Muhsin Macit, Doç. Dr. Özlem Fedai ile Prof. Dr. Rıdvan Canım, Doç. Dr. Mustafa Kurt ve Cengizhan Orakçı tarafından Behçet Necatigil anlatılacak.

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nde yarın öğleden sonra gerçekleştirilecek son oturumlarda da Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu, Yard. Doç. Dr. Ali Yıldız, Yard. Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, Yard. Doç. Dr. Çilem Tercüman ile Prof. Dr. Yakup Çelik, Prof. Dr. Ayşe Banu Karadağ ve Prof. Dr. Yunus Balcı, Behçet Necatigil hakkında bildiri sunacak.

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2