logo

03 Nisan 2015

BBT ‘DE SEZON DOLU DOLU DEVAM EDİYOR

1Bakırköy Belediye Tiyatroları(BBT)’nın  2014-2015 tiyatro sezonunda sahnelediği ilk oyun Shakespeare’in ölümsüz eseri ‘Romeo ve Juliet’. Mehmet Birkiye’nin yönettiği oyunun dekor tasarımı Barış Dinçel’e, hareket düzeni Alpaslan Karaduman’a, kostüm tasarımı Sadık Kızılağaç’a, müzikleri Tolga Çebi’ye, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait. Oyunda Gülce Uğurlu, Mert Asutay, Ali Rıza Kubilay ve Burak Dur başlıca rolleri üstleniyorlar.

İtalya’nın Verona kentinde iki düşman ailenin çocukları birbirlerine aşık olur. Bir maskeli baloda tanışan Romeo ve Juliet kendilerini imkansız bir aşkın içinde bulurlar. Oyunda genç aşıklar; büyük tutkuların doğurduğu şiddetli bir sona doğru yuvarlanırlar. Mehmet Birkiye sahnelemesinde genç aşıklar yerine yetişkin bir çifti tercih ederek ‘tutku’nun doğasını tartışmaya açıyor. Dört oyuncunun tüm rolleri oynadığı oyun, karnavalı andıran atmosferi içinde komedi ve trajediyi buluşturuyor.

Bu sezonun ikinci oyunu ise George Orwell’ın aynı adlı romanından Peter Hall’un sahneye uyarladığı ‘Hayvan Çiftliği’.

Orwell’ın totaliter rejimleri eleştiren eseri, hayvanların yönetimi insanlardan devrim yoluyla aldıkları bir çiftlikte geçiyor. Hayvanlar, inançla kurmaya çabaladıkları bu yeni sistemin gün geçtikçe kurbanı haline geliyorlar. Emrah Eren’in yönettiği kara komedi türündeki müzikal; Orwell’ın anı ve denemelerini de esas alarak madencilerin, lağımcıların ve hizmetçilerin dünyasına uzanan farklı bir Hayvan Çiftliği yorumu. Orwell’ın hayvanlarla kurduğu masalsı evren, geçmişin ve bugünün ezilen insanlarının gerçekliğiyle iç içe geçiyor.

Hayvan Çiftliği’ni yöneten Emrah Eren, oyunun dekor tasarımı Barış Dinçel’e, kostümleri Sadık Kızılağaç’a, koreografisi Cihan Yöntem’e, ışık tasarımı Yakup Çartık’a, dramaturjisi Ceren Ercan’a ait. Müzik direktörlüğünü Tolga Çebi’nin üstlendiği oyunda başlıca rolleri Levent Tülek, Alican Yücesoy, Esra Ruşan, Cihan İnan Bekar, Ali Aziz Çölok, Esra Pamukçu, Gözde Ayar üstleniyor.

Hayvan Çiftliği oyunu 19. Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde Yılın en başarılı prodüksiyonu(BBT), Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı(Barış Dinçel), Giysi Tasarımı(Sadık Kızılağaç), Işık Tasarımı (Yakup Çartık) dallarında  jüri tarafından aday gösterildi. Ödüller, 27 Nisan akşamı Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda bu sezon seyirci karşısına çıkan oyunlardan üçüncüsü; çağdaş tiyatronun özgün ismi Özen Yula’nın yeni oyunu olan “Ben O İstanbul’u Çok Sevdim”. Yula’nın yönetmenliğini de üstlendiği oyun; İstanbul’un Kızıltoprak semtinde bir apartman dairesinde geçiyor… Muhasebeci Mine ile erkek kardeşi Ayhan’ın dairesinde sıradan ve bir o kadar da sıra dışı bir gece. Aniden garip bir konuk elinde valiziyle gelir. Gece bu apartman dairesinde sürprizlere gebedir. Şehrin kazananlarından olmayı hayal ederken hayatın içinde savrulan yetişkinlerin ve onlar gibi olmayacaklarına inanan gençlerin hikâyesidir yaşananlar . Arabesk şarkıların eşlik ettiği kara komedi türündeki oyunda, her şey hem tuhaf hem de tanıdıktır.

“Ben O İstanbul’u Çok Sevdim”de; Zeyno Eracar, Nurhayat Atasoy, İlkin Tüfekçi, Hüseyin Durak, Sercan Yener ve Tuğba Yarbağ rol alıyorlar. Oyunun dekor tasarımı AyçınTar’a, kostümleri Sadık Kızılağaç’a, dramaturjisi Ceren Ercan’a, ışık tasarımı ise Yakup Çartık’a ait.

BBT’nın bir diğer oyunu Jean Genet’nin modern klasikler arasında sayılan”Hizmetçiler”…26  Mart tarihinde Oğuz Utku Güneş rejisi ile seyirci karşısına çıktı. Elif Ürse, Yelda Baskın ve Nazan Koçak’ın rol aldıkları oyun; sınıfsal ve varoluşsal bir bakış açısı içinde hanımlarına nefret ve arzu ile bağlı iki hizmetçinin karmaşık dünyasını aktarıyor.

09 Nisan’da Türkiye prömiyeri yapmaya hazırlanan beşinci  BBT oyunuProf. Zehra İpşiroğlu’nun göç ve kimlik meselesi ekseninde kadın sorununa değindiği “Lena, Leyla ve Ötekiler”. İlk kez sahnelenecek olan bu yeni metin, tiyatronun usta ismi Ayla Algan tarafından yönetiliyor.  Tek kişilik oyunda Cihan Bıkmaz rol alıyor.

Albert Camus’nün yazdığı,  Ayberk Erkay’ın Türkçeleştirdiği “Yanlışlık” oyununun provaları için ön çalışmalar da devam ediyor.

Geçen sezonlarda sahnelenip bu sezonda devam eden oyunlar:

Aziz Nesin’in ölümsüz üslubunu barındıran önemli örnekleri bir araya getiren, Murat Karasu’nun  yönettiği ‘Azizce’,

Haldun Dormen imzalı iki oyundan Ray Cooney’nin kaleme aldığı ‘Kaç Baba Kaç’ ve Dormen’in Bakırköy Belediye Tiyatroları için yıllar sonra yeniden yazıp yönettiği ‘Sokak Kızı İrma’ müzikali,

Seyirciden büyük ilgi gören ‘Külhanbeyi Müzikali’ ve ‘Şişman Domuz’ ise 5. Sezonlarında…  Külhanbeyi Müzikali’ ni yazan Ülkü Ayvaz, yöneten Kemal Başar, ‘Şişman Domuz’u  yazan Neil LaBute, yöneten  ise Kadriye Kenter.

Bu yıl ‘Üç Kuş Kardeş’ ve ‘Güneşin Çocukları’ isimli geçen sezon oyunları da çocuk seyirciler ile buluşuyor. Bir büyüme masalı olan ‘Üç Kuş Kardeş’i yazan Manuel Schöbel, çeviren Sibel Arslan Yeşilay ve yöneten Gülce Uğurlu. ‘Güneşin Çocukları’nı yazan Gülten Karlı, yöneten Aytekin Özen.

Bakırköy Belediye Tiyatroları bu sezon ödenekli bir kurum olarak gerek tiyatronun yaygınlaşmasını sağlamak, gerekse seyirciyi tiyatronun farklı örnekleri ile buluşturmak için alternatif sahnelere de kapılarını açtı. Ocak 2015’te başlayıp tiyatro sezonunun sonuna kadar devam edecek proje ile  tiyatroda yeni arayışları desteklemenin yanı sıra  genç tiyatrolara yol açma da hedeflenmektedir.

Yaz döneminde bu seçkide yer alan oyunlardan örneklerin de yer aldığı alternatif sahnelere yönelik bir tiyatro festivali yapılması düşünülüyor.

Share
465 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2