logo

reklam

BATININ UYGARLIĞI


facebooktwitter
Necdet Cemal OCAK
ncocak@gmail.com

Yıllarca bizi batı uygarlığı diye uyuttular. Sadece zihin olarak değil, giyim ve kuşamımızla da bize batı uygarlığını dayattılar. Kravat takmayı uygarlık olarak bildik. AB’ye girme konusu olunca “bu bıyık ve sakalla mı?” diyenler çıktı içimizden.

Afganistan, Irak ve Suriye’de batının uygarlığını gördük. Eğer ruhumuza işleyen eziklikten kurtulabilirsek, aslında batı uygarlığı denilen kravatlı, sakalsız ve bıyıksız insanların en barbar insanlar, bu insanların oluşturduğu devletlerin en vahşi, katil devletler olduğunu göreceğiz.

Sene 1982 veya 1983. Samimi olduğum, sık sık yanıma gelen veya benim onun yanına gittiğim bir Amerikalı yüzbaşı vardı. Görüşmelerimizde hep ülkelerimizin durumlarını mukayese eder, çeşitli konularda üstünlük sağlamaya çalışırdık. Teknoloji, gelişmişlik konu olunca moralim epeyi bozulurdu.

Sabah önümdeki gazetede bir haber. San Francisco’da yarım saat elektrik kesilmiş, vitrinler kırılmış, bütün dükkânlar yağmalanmıştı. Yüzbaşı Davis tesadüfen yine geldi.

Benim hiç aklıma gelmemiş olmasına rağmen uygar olmak konusunu açtı. Amerikanın en uygar ülke olduğunu söyledi. Bizde o yıllarda elektrikler sık sık kesilir, hatta doğuda elektrik olmayan yerler bile vardı. İşte burada dur dedim.

Uygar olmak makine yapmak, füze yapmak, uçak yapmak gibi bir şey değil. O senin dediğin teknoloji. Uygarlık ayrı bir şey.

Önümdeki gazeteyi uzattım fotoğraflara baktı ve haberi çevirip anlattım kendisine. Ve şöyle dedim.

Siz uygar değilsiniz. Siz kolluk kuvvetlerinden korkuyorsunuz. Eğer kolluk güçleri kontrolü kaybederse insanlarınız içindeki barbarlığı hemen dışa vuruyor. Elektrik kesilince kontrol imkânsız hale geldi ve halk yağmaya başladı. Bizde her gün elektrikler kesiliyor. Hatta hiç elektrik olmayan yerler var. Hiçbir yer karanlık nedeni ile yağmalanmadı şimdiye kadar. Asıl uygarlık, baskı ile olan değil, içinden gelerek olandır.

Biraz durdu, önüne baktı. Sonra “galiba haklısın” dedi. Amerikalıya karşı üstün gelmiştim. Hem de teknoloji ile değil, insanlık hasleti ile.

Yazının İkinci paragrafını yazıyordum ki bir dostum aradı. Bir anısını anlattı, tevafuk oldu dedim. Bunu da alayım yazıma.

Almanya’da uzun yıllar kalmış, gençlik yılları Avrupa’da geçmiş bir dostum. Öğrencilik yıllarında bir derste Hukuk profesörüne bir soru sormuş. Soyadı, bir alman için epeyi zor telaffuz edilecek bir isim. Hoca söylemek için zorlanınca arkadaş “adımı da söyleyebilirsiniz. İsmim Salim” demiş.

Hoca “hayır atalarınıza çok saygı duyuyoruz biz, adınızı da doğru söylememiz gerekiyor” demiş ve eklemiş. “ Dünyanın korktuğu iki millet vardır. Biri Türkler diğeri Almanlar. Bunlar kendilerine gelince hemen dünyayı yönetmeye kalkarlar. Onun için dünya ayılmamaları için ellerinden geleni yapıyor” demiş. Yani bizim dilimizle, kendimize gelince “bunlar başımıza bela olur” diyorlar. Bu milleti, bir Alman profesör böyle tarif ediyor.

Bizim ezikler bunları okuyup anlasınlar ki “bir Türk dünya ya bedeldir” demekle eziklik kaybolmuyor. Bunu hissedecek, yaşayacaksınız. 600 yıl dünyaya hâkim olmuş, İslamı dünyaya yaymış bir millet olarak dünyaya bedel demekten öte şeyler gerekiyor.

Batı bizden rahatsız olur anlaşılır. Gezi kalkışmasında gördük duvarlara “zulüm 1453 de başladı” diye yazan bu ülkenin ekmeğini yiyenler neden rahatsız olur?

Batının kravatlı, monşer ( TDK’na göre, davranışlarında batı özentisi içinde olan) tipleri bunu anlayamaz tabi. Uygar olmayı batının barbarlığında arar onlar.

Suriye’de saldıran, öldüren, katledene dur demek yerine, “sınırlarınız açın bu insani bir görevdir” diyorlar. Yani biz insan değiliz, bari siz insanlığı bırakmayın diyorlar.

Ekonomik menfaat için binlerce, milyonlarca insanı kadın, çocuk, bebek demeden katlediyor bu batılı denen kravatlı barbarlar. Konu Türkiye ve İslam olunca, düşman güçler bile ittifak yapıyor. Tıpkı ezeli düşman olarak görünen Rusya ve ABD gibi.

Dost gibi görünüp, ülkemizdeki üslerden bile düşmanlarımıza yardım yaparlar, hem de gözümüzün içine baka baka.

Suriye’nin kuzeyi boşaltılacak ki oraya istedikleri insanları ve zulüm 1453 de başladı diyen güçleri yerleştirecekler. Bize de sınırı aç, bu bölgede yaşayan, bu toprakların esas sahibi olan insanlardan hoşlanmıyoruz diyorlar. Bombalardan kaçıp Avrupa’ya gitmek isteyen mazlumlara kimi ateş edelim diyor, kimi botlarını batırıyor, kimi paralarına el koyuyor, kimi sadece Hristiyanları alalım diyor.

Tıpkı onlar gibi düşünen muhalefet vekillerimiz de Londra’da “PYD terör örgütü değildir” diyor. Özerklik ilan edenlerle mücadele eden devletine, “katliam yapıyor” diyor. Haçlı sadece dışarıda değil, bir kısmı içimizde.

Yüz yıl önce cetvelle buralara sınır biçtik ama uygun değilmiş, şimdi o düzeltmeleri yapacağız diyorlar. Katlettikçe kana doymuyorlar. Bu barbar batılılara hala uygar diyen varsa çevrenizde, bilin ki o, içimizdeki haçlıdır.

 

11.2.2016

 

 

 

 

Share
889 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gönülleri Aydınlatan Regaip Kandili

  30 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Gönül evlerimizi aydınlatan Regaip Kandili mübarek olsun!   Kandiller zincirlerinin ilk halkalarına sahip olan “Regaip” kelimesi herhangi bir şeyi istemesi, elde edilmesi arzu edilen değerler, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir.   Kainat’ın Efendisi Hz. Muhammed Mustafa’dan (s.a.v) rivayet edilen bir hadisi şerifte şöyle geçer: “… Sizler sakın ola Recep ayının ilk Cuma arefesini (yani Perşembe gününü ve akşamını, Regaip gecesini) ihmal etmeyesiniz (gaflet içerisinde geçirmeyiniz.) O, öyle...
 • GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR

  29 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Ey İman Edenler Zina Etmeyin, Gençligini Zinadan Koruyana Cennet Vardır (Kaynak Beyheki) .. GÜZELLİĞINDE İMTİHANI VAR Süleyman bin Yesâr, bir arkadaşıyla “Ebva” denen yerde konaklamışlardı. Arkadaşı yakındaki alışveriş yerinden bir şeyler almak üzere çadırdan ayrıldığı sırada Süleyman’ı geriden gözetleyen bir bedevi kadını hemen çadırın kapısına gelerek: – Buraya kadar gelir misin? diye seslendi. Süleyman, serili sofradan yiyecek isteyeceğini düşünerek bazı şeyleri alıp da kadına doğru yürürken kadının ikazı farklı oldu: – Ben yiyecek fa...
 • ÇOCUĞU ORTADAN KESİN

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  " ÇOCUĞU ORTADAN KESİN Hz. Davud zamanında genç bir kadın , çocuğunu alıp gezmeye çıkarmıştı . Dinlenmek amacıyla yeşillik bir yer bulup oraya oturdular. Bu sırada yanlarına başka bir kadın gelmişti . O kadının da yanında bir çocuğu vardı . Çocuklar hemen hemen aynı yaştalardı . Kadınlar tanıştılar . Sonradan gelen kadın diğer kadına nazaran yaşça büyüktü ve onun ablası konumundaydı . Aralarında konuşurlarken çocuklar da önlerinde oynuyorlardı . Bu sırada büyük kadının çocuğu çalılıkların arkasına girip gözden kaybolmuştu . Annesi bunun far...
 • Günaydın!!!

  28 Mart 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Misak ı Milli nin sınır taşı olan ve halkın % 70' i türkmen ve araplardan oluşan Kerkük şehrinde artık Kürdistan bayragı esiyor ve Maşallah istihbaratımız yeni anladı galiba... Kerkük Irak petrolünün % 40 ını üretiyor, Dünya'da petrol üretiminin önemli bir kaynağını Kerkük üretiyor. Misak ı Mili nin çizilmemesi için elinden geleni yapan İngiliz'in şımarık prensi Barzani bölgeyi yeni bir kavgaya doğru sürüklüyor. Bölgede zaten söz sahibi olan Kürdistan Irak Federe eyaletinin bu hareketi, bölgenin gerçek hakimi Arapları ve Türkleri hem birleşt...
UA-36507442-2