logo

06 Haziran 2016

BASKI, SANSÜR VE YASAKLARIN BELGESELİ “ÜVEY EVLAT” GÖSTERİME GİRDİ

95d990e1-56c3-4caa-a30d-469d7f46e9d3

Gazeteci, Yazar Tuluhan Tekelioğlu’nun yeni belgeseli “Üvey Evlat”, 5 Haziran’da Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde yapılan Gala Gecesi ile gösterime girdi. Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun desteği ve katkıları ile gerçekleştirilen “Üvey Evlat Belgeseli”, Türkiye tarihi boyunca sanatçılara uygulanan baskı, sansür ve yasakları, sanatçıların tanıklıkları ile anlatıyor. Birçok ünlü isimin yer aldığı belgeselin galasına siyaset ve sanat dünyasından yoğun ilgi vardı. Sansür ve yasaklarla susturulmaya çalışılan muhalif sanatçıların ağızından yaşanılanların anlatıldığı belgesel ayakta alkışlandı.

98b7d743-0793-4efa-9822-6860ddea1a3f

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözü Üvey Evlat belgeselinde doğrulanıyor. Tarih boyunca her dönem Türkiye’nin hayat damarlarının nasıl tıkandığı, bugün siyasi erkin susturmaya çalıştığı sanatçılar tarafından kimi trajik, kimi trajikomik öykülerle sergileniyor. Belgeselin önemli bir bölümü “Gezi Olayları” ile birlikte acımasız bir baskıyla kuşatılan sanatçılara ayrılmış. Bu haksız kuşatma karşısında “teslim” olmayı değil, “kendi” olmayı seçen sanatçılar, siyasetçiler tarafından körüklenen şiddet ve linç kültürüne maruz kalma sürecini anlatıyorlar.  

251091fd-df8a-43d7-a3fa-eccabb144cc9

 

Belgeselde Genco Erkal (oyuncu), Zülfü Livaneli (müzisyen, yazar), Ahmet Ümit (yazar), Fazıl Say (besteci, piyanist), Şebnem Sönmez (oyuncu), Müjdat Gezen (oyuncu), Levent Üzümcü (oyuncu) Mustafa Alabora (oyuncu), Mehmet Aksoy (heykeltraş), Sunay Akın (anlatıcı), Metin Uca (anlatıcı), Barış Atay (oyuncu), Güvenç Dağüstün (opera sanatçısı), Defne Halman (oyuncu), Füsun Demirel (oyuncu, çevirmen), Orçun Sünear (müzisyen), Arda Aktar (opera sanatçısı) gibi sanatın her alanından değerli isimlerin bir araya geldiği belgeselde yer alan diğer isimler, Yılmaz Büyükerşen (Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı), Ertuğrul Günay (Eski Kültür Ve Turizm Bakanı) ve Ceren Çıplak (Gazeteci) yaşadıklarını anlatıyor.

54d510d2-7027-4c03-879a-968e7c77a85a

Üvey Evlat bir vicdan ve umut filmi!

 

Tarihteki umut kırıntılarının önemli toplumsal dönüşümleri tetiklerdiği ve bu gerçeğin anlatıldığı belgeselin yapım ve yönetmenliğini Tuluhan Tekelioğlu üstlendi. Belgeselin kurgusunu ise Balkan Tekelioğlu yaptı. Kamera, Görsel Yönetmen Ethem Tosun, Yapım Koordinatörü Neyran Günüçer, İkinci Kamera Uluç Özcü, fotoğraflarda ise Reha Arcan’ın imzası var. Fazıl Say, Grup Yorum, Ege ve Sattas Grubu belgesele müzikleriyle katkıda bulundu.

 

Türkiye’de zincire vurulan sanatın öyküsünü, dönemin sanata bakışını ve uygulanan sansürün işlendiği “Üvey Evlat Belgeseli”nin galasına CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, KKTC’nin 4. Başbakanı Hakkı Atun, siyasiler ve sanat dünyasından bir çok ünlü isim katıldı. Belgesel sunumunu ardından konuşan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, ”Bu ülkede insanların birbirini sevmesi o kadar kolay ki. Biz kolay olanı değil, zor olanı yapıyoruz ama ne olur biz kolay olanı başarabilelim. O yüzden içi mesaj dolu bu belgeselde lütfen herkes üstüne düşeni alsın ve buradan dışarıya çıktıktan sonra barışı tetikleyici ne yapabiliriz diye onun çabasını gösterelim. Beylikdüzü için mutlu ve özgür şehir cümlesini kurmak öylesine değil. Biz istiyoruz ki bu ülkeye mutluluk ve özgürlük bu ilçeden yayılsın. ” dedi.
Gösterim sonrasında Başkan İmamoğlu, Tuluhan Tekelioğlu’na plaket ve sanatçılara çiçek takdim etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise Başkan İmamoğlu’na katkılarından dolayı plaket verdi.

Share
346 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2