logo

11 Mart 2016

Başkan Yavuz’dan Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

Başkan Yavuz’dan 12 Mart 1921 İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü Mesajı

1948c1c7-9888-401b-b844-97ba894696f5

Şanlıurfa Şehit Aileler Dernek Başkanı Mehmet Yavuz, İstiklal Marşı’nın TBMM de kabulünün 95. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Yavuz mesajında şu ifadelere yer verdi.

Vatan Şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından “Milli Marş” olarak kaleme alınan İstiklal Marşı’mızın 12 Mart 1921 tarihli Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi oturumunda kabulünün üzerinden 95 yıl geçmiş bulunmaktadır.

Bütün dünyanın gıptayla izlediği, hürriyet yolunda bir milli dava haline gelen şanlı İstiklal Mücadelesi’ne Türklüğüyle gurur duyan kimi aydınlarımız usta kalemleriyle destek vermişlerdir.

İşte Milli Mücadele’nin umudunu, azmini, kararlılığını, inancını yüreklerden mısralara taşıyan, her eserinde İstiklal Mücadelesi’nin, bağımsızlığın, kurtuluşun ve millet sevdasının önemine değinen İstiklal Marşı’mızın şairi, Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u ve onun yüksek ideallerini, aziz hatırasını bugün bir kez daha minnetle yâd ediyoruz. 80 yıl önce 1936 yılında kaybettiğimiz Mehmet Akif Ersoy, ölümünden sonra bile halen yeri doldurulamamış edebiyatçılarımızdandır. Onu hakkıyla anmak ve ona layık olmak, Mehmet Akif’i düşünceleriyle, dünya görüşüyle, İstiklal Mücadelesi’ndeki asil ve yılmaz duruşuyla tanımayı gerektirir. Milli birlik ve beraberliğimize atfen kaleme aldığı şu dizeleri bizlere adeta öğüt verir niteliktedir;

 

Değil mi cephemizin sinesinde iman bir;

Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir;

Değil mi ortada bir sine çarpıyor, yılmaz,

Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz!

 

Onun Türk milletine armağan ettiği manevi mirası, dünya görüşü ve hepsinin üzerinde edebi şahsiyeti, şairliği ve kıymetli eserleri ilelebet millet vicdanında muhafaza edilecektir.

Vatan Şairi’nin şiirlerinin bir araya getirildiği “Safahat” adlı esere İstiklal Marşı’nın neden ilave edilmediğini soranlara nedenini manidar bir ifadeyle; “Çünkü ben onu milletimin kalbine gömdüm.” diyerek cevaplıyor büyük şair. Bizler bugün bu milletin evlatları olarak omuzlarımıza yüklenen bu manevi yük ve sorumluluğun ne denli büyük olduğunu idrak edebiliyoruz. Bu nedenle öyle inanıyorum ki, ayyıldızlı bayrağımız altında hep bir ağızdan okunan her bir İstiklal Marşı adeta onun ruhuna, kalbimizden koparak ulaşan bir “FATİHA” gibidir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve topyekûn bir milletin duygularına tercüman olan İstiklal Marşı’mızın şairi, büyük mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u ebediyete irtihalinin 80’ninci yıl dönümünde bir kere daha Yüce Türk milleti ve Aziz Şanlıurfalılar adına şükran ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun!

 

Share
291 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+9 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2