logo

reklam

Başkan Şenel Savcı: “Değerimiz yılın sadece bir günü bilinmemeli”

AK Parti Güngören Kadın Kolları Başkanı Şenel Savcı, kadınların sadece 8 Mart tarihinde hatırlanmaması gerektiğini vurgulayarak, “Kadınların değeri sadece yılın bir günü değil, her gün bilinmeli. Eşit haklara sahip olan bizler sadece bir güne sığdırılmamalıyız” dedi.

Haber: Sevinç AKTÜRK

“Kadınlar dünyanın yarısı, diğer yarısına da yön veren varlıklardır”

Şenel Savcı, belki de birçok kişinin yüzeysel olarak bildiği 8 Mart’ın kadınlar günü olarak ilan edilmesinin tarihçesine dikkat çekti. 8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde bir tekstil firmasında yaşam koşullarının iyileştirilmesi için greve başlayan 129 kadın işçinin, çıkan olaylar sonucu hayatını kaybettiğini vurgulayan Savcı, “Benim için aslında 8 Mart, bir kutlama değil. Bu tarihte ABD’de hayatını kaybeden kadınları hatırlamak, onları anmaktır. Sadece bu tarihte kadınları hatırlamak, haksızlık olur. Kadınların hiçbir zaman güçsüzlüğünden faydalanılarak şiddete maruz bırakılmamalı, hor görülerek ikinci plana atılmamalıdır. Bu hem Allah katında hem de hangi ülkede olursa olsun hukuksal anlamda büyük haksızlıktır, suçtur. Kadınlar dünyanın yarısıdır. Diğer yarısına da biz yön veren varlıklardır.” dedi.

 

“En çok kadın milletvekili AK Parti’de”

Hükümetin kadına verilen önemine de dikkat çeken Savcı, AK Parti iktidarında kadınlar için düzenlenen yasaların yadsınamayacak kadar fazla olduğunu vurguladı. AK Parti döneminde, şiddet gören kadınların konuk evlerinde barınmasını ve anneye doğum sonrası süt izni yasasının çıkarıldığını anımsatan Şenel Savcı, devlet tarafından kurulan İSMEK kollarında kadınların meslek sahibi olma imkanına kavuşma imkanlarının sağlandığını anımsattı. Savcı, ayrıca diğer siyasi partilere göre AK Parti’de daha çok kadın milletvekili bulunduğunun altını çizdi.

 

Share
246 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2