logo

03 Mayıs 2016

BAŞKAN KARADENİZ’E ANLAMLI ÖDÜL

BAĞIMLILIĞA SAVAŞ AÇAN BAŞKAN KARADENİZ’E ANLAMLI ÖDÜL


BAŞKAN KARADENİZ’E İNSANLIĞIN GERÇEK DOSTU ÖDÜLÜ

1(96) (1)Türkiye Sigarayla Savaş Derneği tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen ve yıl içerisinde derneğin sigarayla savaş konusundaki mücadelesine destek veren kişi ile kurumlara verilen ”İnsanlığın Gerçek Dostları Ödülleri” sahiplerini buldu.
Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen ödül töreninde, Küçükçekmece’de yaptığı projelerle bağımlılığa savaş açan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’de ödüle layık görüldü.
Programa, İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Mustafa Aydın, 20.Dönem Milletvekili Ahmet Feyzi İnceöz, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Ak Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcıları ve meclis üyeleriyle birlikte çok sayıda kişi katıldı.

SİGARAYLA MÜCADELE ÜLKEMİZDE GEÇ BAŞLATILDI
Sigarayla mücadelenin Türkiye’de geç başlatıldığını ancak son yıllarda bu mücadelede önemli başarılar elde edildiğini söyleyen Vali Yardımcısı Öztürk, “Bu başarıda sivil toplum örgütlerimizin de önemli katkısı var. Sigarayla savaş konusunda mevzuatımız yeni, uygulamalarımız da yeni. İstanbul’da yılda yaklaşık 350 bin sigara denetimi yapılmaktadır. Bu denetimler sigara içmenin yasak olduğu mekanlarda yapıldı. Vatandaşın şahsi eylemlerine karşı müdahale şansımız yok” dedi.
HER YIL 110 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR
Sigarayla mücadelede en çok çaba harcayanlara ödül verdiklerini dile getiren Aydın, katılımcılara “Toplam 8 kişiye bu ödülü veriyoruz. Sigara artık 21. yüzyılın vebası durumunda. Bu ülkede her yıl 110 bin insan sigaradan hayatını kaybediyor. Tam bağımsız bir Türkiye için özellikle gençlerimizin sigaranın gerçek yüzünü görmeleri gerekiyor, sigaraya başlamamaları gerekiyor. İçenlerin bırakması gerekiyor” sözleriyle seslendi.
“HAYATIMDA HİÇ SİGARA İÇMEDİM”
“Hayatımda bir tane bile sigara içmedim” cümlesiyle sözlerine başlayan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “Sigara içmemek insanlığa en büyük ödüldür. Bence sigara içenlerin fotoğraflarını 50 yıl sonra müzelerden göreceğiz ve o zaman o fotoğrafları gören insanlar acaba bunlar nasıl insanlarmış ki dumanı ciğerlerinde solumak gibi bir alışkanlığa sahiplermiş diyecekler. Sigarayla ilgili hepimizin yapması gereken önemli şeyler var. Çünkü sigara içerek çevrenize kötü bir rol modellik yapabilirsiniz. Maalesef hiç haberimiz olmadan edebiyatımızda da bu konu yer alıyor. Şiirlerimizde, şarkılarımızda bir sigara edebiyatı oluştu. Dumana sevgisini saran edebiyatçılarımız var bu alışkanlıklarımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor”dedi.
Konuşmaların ardından gerçekleştirilen ödül töreninde Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ödülünü İstanbul Vali yardımcısı Hasan Öztürk ve Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Başkanı Mustafa Aydın’dan aldı.

Ödüllerin verilmesinin ardından, İstanbul Aydın Üniversitesi Anadolu Bil Meslek Yüksek Okulu Moda Tasarım Programı tarafından hazırlanan “Yeşil Yaylalarında Tulum Kemençe Sesi, Mavi Denizde Taka Sesleri Sevdamız Karadeniz Koleksiyonu Defilesi” gerçekleştirildi.

Share
251 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2