logo

15 Nisan 2016

BAŞKAN KARADENİZ, KENT KONSEYLERİ VE KENTLER KONGRESİ’NE KATILDI

8Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı, “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi”ne katıldı.

İstanbul Aydın Üniversitesi, “Uluslararası Kent Konseyleri ve Kentler Kongresi”ne ev sahipliği yaptı. İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi, UNESCO Kültürel Diplomasi, Yönetişim ve Eğitim Kürsüsü, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı ( WALD) tarafından organize edilen kongre; akademisyenleri, araştırmacıları ve yerel yönetimleri bir araya getirdi.

 

‘’KÜÇÜKÇEKMECE’DE 34 BİN MÜLTECİ VAR’’
Küçükçekmece’de 34 bin Suriyeli mülteci olduğunu ifade eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, “İstanbul’daki bütün belediyelerimizin göçmenlerle alakalı yeterli çalışmalar yaptıklarına inanıyorum. Dünya Göç Örgütü ile yapılan bir çalışmayla, Küçükçekmece’de Suriyeli çocuklarla medya okuryazarlığıyla ilgili proje gerçekleştirdik. Bir fon kullandık. 200 tane Suriyeli çocuk istifade etti. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde de bir mülteci masası kurduk. Eşya ve gıda yardımları yapıyoruz. Ancak yine de eksik kalıyor. Kaynak, en önemli eksiğimiz” diye konuştu.
Türkiye’de ilk kez geniş kapsamlı düzenlenen ve kent konseyleri üzerine yapılan en büyük çalışma olma özelliği taşıyan kongreye; Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı İdris Güllüce, İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, belediye başkanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

“TÜRKİYE’NİN EN DİNAMİK KENT KONSEYİ, KÜÇÜKÇEKMECE”

 

Programda konuşan Küçükçekmece Kent Konseyi ve İAÜ Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın, Küçükçekmece Kent Konseyi’nin faaliyetlerine dikkat çektiği konuşmasında, “Türkiye’nin en güçlü, en dinamik kent konseyi Küçükçekmece Kent Konseyi’dir. Kent konseyleri, sadece isimden hareketle değil, o kentin tüm sorunlarını, dile getiren, derleyen, toplayan, kentin aort damarları gibidir. Bizler, bu programları ne kadar çok gerçekleştirirsek, toplum da kent konseyini o kadar sahiplenir” diye konuştu.

 

“YEREL YÖNETİMLERİN GÜÇLENDİRİLMESİ ADINA İLERİ BİR ADIM”

 

Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı İdris Güllüce de, kent konseyleri ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle paylaştı:

“Kent konseylerinin gelişmesi için bir şehirde yaşayan herkesin elinden gelen gayreti göstermesi gerekiyor. Yasal çerçevede, kent konseyleri kentin yaşanabilir hale gelmesi, yaşam kalitesinin artırılması, kentte yaşayanların ve kentin hak ve hukukunun korunması, kentte yaşayan insanlar arasında sosyal dayanışmanın güçlendirilmesi, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması, yerel düzeyde hesap verme, hesap sormanın gerçekleştirilmesi için önem taşır. Kent konseylerini yerel yönetimlerin güçlendirilmesi adına ileri bir adım olarak değerlendiriyorum.”

 

BELEDİYE BAŞKANLARI MÜLTECİLERİ KONUŞTU

 

Açılış konuşmalarının ardından “Göç ve Mültecilerin Yerleştirilmesinde Yerel Yönetimlerin Rolü” isimli oturumda; Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar bir araya geldi.

 

Kongrede, Kent Konseyleri En İyi Uygulamalar Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Oturum sonunda, Belediye Başkanlarına eski Bakan İdris Güllüce teşekkür ederek, plaket takdim etti.

Share
403 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2