logo

15 Haziran 2015

BAŞKAN ERTEKİN “ ŞANLIURFA SADEYAĞI İLİMİZ EKONOMİSİNE CİDDİ KATKI SAĞLAR”

12Türkiye’nin önemli tatlı üreticilerinden olan ve Faruk Güllüoğlu markasıyla tanınan İşadamı Faruk Güllü, üretimi yerinde görmek, üreticilerle istişarede bulunmak ve Şanlıurfa Sade Yağı’nın tanıtımına katkı sağlamak üzere ulusal basın temsilcileri ile geldiği ilimizde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E.Sabri Ertekin ile bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan E. Sabri Ertekin Şanlıurfa’da yaklaşık 1 milyon 800 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu ve bu hayvanlardan günlük 21600 kg Şanlıurfa Sadeyağı üretilebileceğinin mümkün olduğunu, bunun ilimiz ekonomisine de ciddi katkılar sağlayacağını söyledi.

Gerçekleşen toplantıya Başkan E.Sabri Ertekin’in yanı sıra ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Uludağ, Meclis Üyeleri Mustafa Sonekinci, M.Fatih Us, Genel Sekreter Faruk Yaşar, Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Halil Görgün, Kurulu Üyeleri,  Şanlıurfa Borsası Başkan Yardımcısı İsmail Bereket, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necip Özgökçe ile basın temsilcileri katıldı.

Başkan Ertekin Konuşmasında şunları kaydetti: “Şanlıurfa’da 2007 yılından itibaren hayvancılık sektöründe yaşanan gelişmeler umut verici. İlimizde küçükbaş hayvancılık bölgesel şartlara uygunluğu dolayısıyla genelde “İvesi Koyun” ırkı ile yapılmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü verilerine göre ilimizde yaklaşık 1 milyon 800 bin adet küçükbaş hayvan bulunuyor, yaklaşık 1 milyon 80 bin litre günlük süt üretilmekte, 25 kg koyun sütünden de 1 kg sadeyağ üretilmekte dolayısıyla günlük 43200 kğ sadeyağ potansiyeli var, bu potansiyelin yarısı sadeyağ üretimi için diğer yarısı da peynir, süt, yoğurt, kaymak olarak tüketilirse günlük 21600 kg sadeyağ üretmek mümkün. Dolayısıyla önemli bir hammadde olan Şanlıurfa Sadeyağını küçükbaş hayvancılıkla uğraşan tüm yatırımcılarımız üretebilir ve ilimiz ekonomisine de ciddi katkılar sağlayabilirler” dedi.

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2