logo

reklam

BAŞIM GÖZÜM ÜSTÜNE


Mustafa Hakkı SEZGİN
m.hakkisezgin@gmail.com

Urfa’lı serttir,merttir ve cömerttir.Memleketimin kültürü ve edebi ile büyüyen bir Urfa’lı girdiği ortama rengini ve kokusunu verir.Rengi Hz.İbrahimden gelen misafirseverlik,Kokusuda aldığı Urfa edep ve terbiyesidir. Urfalılık diye bir kendine özgü bir kimliği, Urfalıca diye bir dili oluşturmuştur. Urfalı Hz. İbrahim’in misafirseverliğini ve cömertliğini kendine bir misyon edinmiştir.
Gelelim URFA’nın kurtuluş günü organizasyonu adına yapılan fikir alışverişinin kavga veya komplo olarak anlatıldığı toplantı gecesine. İstanbul’da faaliyet gösteren Şehrimizin saygın derneklerinden birinde toplantı tertip edildi.Toplantıya KENDİ ALANLARINDA BAŞARILI ve saygın işadamları ile ilçe derneklerimizin birkaç tanesi hariç diğerleri iştirak etti.
Gayet usule uygun açılış ve tanıtımdan sonra organizasyonu yapmaya ve maddi manevi sorumluluğunu almaya talip olan Sami Çiriş beyefendi bu gecenin yapılmasında veya yapılmamasındaki olumlu ve olumsuz fikirleri söylemek üzere isteyenlere söz verdi.Yapılan gayet medeni fikir istişaresinden sonra çoğunluk kutlamanın Şanlıurfa belediyesi,İstanbul büyükşehir belediyesi ve Urfa merkez derneğinin tertip etmiş olduğu Şair Nabi’yı anma etkinliği ile beraber kutlamanın yapılmasına karar verdi.
Etkinlik organizesinde kişiler hedefte değildi,esas mevzuu ve istişare konusu adı konulmamış bir savaş yaşayan her gün şehit haberleri ile yasta olan insanlarımıza müzik ağırlıklı bir etkinlik yapmamızın Urfa’mıza ve Urfa’lıya yakışmayacağı idi.
BU ETKİNLİKTE HİÇ BİR ŞAHSİ MENFEATI VE ÇIKARI bulunmayan Sami Çiriş beyfendinin mihnet ve töhmet altında kalabilir, istenmeyen sonuçları olabilir idi.İşte tam da bu yüzden böyle bir organizasyonun kurumsal sorumluluk ve güvencesinde yapılmasına çoğunluk olarak karar verildi.
Bu bir istişare toplantısı idi,katılım sağlayanlar bilhassa takdire şayan bir amaç için bir araya gelmişler ve Urfa’mızın faydasına olacak bir işte görev ve sorumluluk hissederek kuyumcu hassasiyeti ile konuyu inceleyip ikna olmuş ve ikna etmişlerdir. Bundan sonrası şehrimize ve insanımıza yapılabilecek yeni görevler ve hizmetler için ben buradayım demek değimlidir.

 

Tarihe ve medeniyete analık yapmış bu memleket insanının, inanıyorum ki gelecek nesillere tarihe ve medeniyete kazandıracağı çok şeyler olacaktır. Kötülükleri yok edemeyiz fakat iyilikleri arttırarak yenebiliriz kötülükleri ve insanlarımızın boynuna asılmış kötü yaftayı çıkartabiliriz boynumuzdan.Bizden bir şey olmaz da ne demek hele hele verin yiyim örtün yatım hangi kötülüklere kapı açmak için kimler tarafından ve hangi amaç için söylemiştir.
Evet Urfa’lı cömertdir ikramıda sever memleketi için görevden geri durmaz en önemlisi de eğer güzel bir iş yapıyorsanız eleştiren ve fitne ateşi yakan da eksilmez.Bizi kendi yakınlarımız sevdiklerimiz eleştirsede biz yine memleketimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Öyle ise URFA’lının dilinde pelensek olmuş deyişimizle son verelim yazımıza konu URFA olunca gelebilecek her sıkıntı ve mihnet için BAŞIM GÖZÜM ÜSTÜNE.

Mustafa Hakkı Sezgin

Share
231 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • “Güneş yakar, Kıbrıs Türkü bakar”!

  26 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Güneş, yaşam kaynağımız olmakla birlikte dünyadaki nükleer enerji haricindeki tüm yakıtların kaynağı. Temiz ve masrafsız bir enerji kaynağı olan güneşin en önemli özelliği bol ve sınırsız olması. Tüm dünyada kullanımı giderek artan güneş enerjisinden önceleri ısı enerjisi olarak son yıllarda ise gelişen teknoloji ile beraber elektrik enerjisi olarak yararlanılmakta. Dünya, güneş panelleri ve fotovoltaik pillerle giderek azalan maliyetlerle elektrik enerjisi elde ediyor. Örneğin Fransa ile İspanya arasındaki Pirene dağları üzerinde kurulu ola...
 • BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Türkiye’de uzun süreden beri devam eden “Başkanlık” sistemi gelsin mi, gelmesin mi? tartışmalarında artık sona doğru yaklaşıyoruz. Süreç bu tonda devam ederse, inşallah 2017’nin Nisan ayında Başkanlık sistemine geçilip geçilmemesi için sandık başına gideceğiz. Referandumdan çıkacak sonuç ise aşağı yukarı belli. Yani; Başkanlık sistemi için “hayırlı olsun” diyebiliriz… Şimdi bazıları, “Türkiye’nin bir sürü sorunu varken; Suriye’de, Irak’ta savaş halindeyken Başkanlık sistemini gündeme getirmenin sırası mı?” diyebilir, hatta diyenler çıkıyor. ...
 • Anne Cennet Kapısıdır

  25 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  ANNE . .. Henüz çok gençken kocasını kaybetmiş, ondan kalan tek oğlunu yetiştirmek için dişini tırnağına takarak çalışmıştı Onu kimseye muhtaç etmeden oku...tabilmekti arzusu Bu hayallerle geçirdi günlerini Gençti, güzeldi ama geri çevirmişti evlenme tekliflerini; oğlunu yaban ellere vermemek istiyordu Başkalarına çamaşır yıkadı, temizlik yaptı, oğlunu hiçbirşeye muhtaç etmedi Oğlu okuyacaktı, mesleğini eline alınca artık kalan ömrünü yavrusunun yanında geçirecekti Bu hayallerle geçti yıllar, bu hayalle bitti yıllar Nihayet oğlu hu...
 • Uyan Ey İnsan

  24 Ekim 2016 KÖŞE YAZARLARI

  Ömür Bir Nefes Neden beni getirip, teneşirde soydunuz ? Arkasından yıkayıp, bir tabuta koydunuz ? Neden toplandı bugün, burada bunca kişi ? Bir yanlışlık olmalı, anlamadım bu işi !.. Niçin bağlandı çenem?.. Bu kefen neyin nesi ? Söyleyin!. Gerçek midir, duyduğum salâ sesi ? Ne işim var ki benim, bu musalla taşında ? Oysa olmam gerekir, işlerimin başında... Yoksa bu yaptığınız; bir oyun , bir şaka mı ? Tadında kalsın artık, bırakın şu yakamı. Ya sen, hoca efendi!. Oyuna dahil misin ? Ben nasıl ölürüm ki; bu kadar cahil misin ? Yoksa ...
UA-36507442-2