logo

20 Eylül 2015

Balık,balıkçılık ve balıkçı sorunları tartışılacak

Balıkçılık ve balığın sürekli gündemde tutulacağı, Kasım ayı içerisinde ulusal ölçekte balıkçılıkla ilgili büyük bir toplantı düzenleneceği ve balığı, balıkçılığı ve balıkçıların sorunlarının tartışılacağı,daha sonraki adımda da, uluslararası düzeyde bir toplantı yapılarak,Samsun ile balıkçılığın birlikte anılır hale getirileceği ve balıkçıların sorunlarının pratik bir şekilde çözüleceği ifade edildi.9

Trolle balık avlama sezonu, 15 Eylül’de başladı

2015-2016 yılı Balıkçılık Av Sezonu, Canik ilçesi Balıkçı Barınağı Sosyal Tesislerinde, Samsun Valisi İbrahim ŞAHİN’in katıldığı törenle açıldı.Törenin açılışında konuşan Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf MALKOÇ,’’2015- 2016 yılı balık avı sezonu, 1 Eylül tarihinde başlamıştır. Bu tarihte gırgır ile balık avı yapılmaya başlanılmıştı. Bugün de (15.09.2015), trolle balık avlama sezonunu hep beraber açıyoruz.

Balıkçılarımızın sorunlarının tartışıldığı bütün toplantılarımızda yanımızda olan valimize ve bu tesisi Samsun balıkçılığına kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum.’’ dedi.

5 adet balıkçı barınağı,585 adet balıkçı teknesi var

Düzenlenen törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir GÜVEN de, ’’Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili, yaklaşık 8 bin 300 kilometre kıyısı olan bir ülke. Samsun,yaklaşık 150 kilometrelik bir sahil şeridi ile Karadeniz’e kıyısı olan bir il.En fazla balığın karaya çıktığı illerden bir tanesidir.İlimizde beş adet balıkçı barınağı,585 adet balıkçı teknemiz bulunuyor.Şu an  467 balıkçı teknemiz, denizde faaliyettedir. Bu teknelerin büyük kısmı trol avcılığı yapan teknelerdir.Tüm av sezonunun bol ve bereketli geçmişini diliyorum.’’ şeklinde sözlerini tamamladı.

Diğer şehirlerdeki insanlar, balık yemek için gelecekler

’’Öncelikle bu tesisi ilimize ve balıkçılarımıza kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bu tesis balıkçılarımız için çok nezih bir yer olmuş. Bunun gibi tesislerimizin sayesinde, Samsun en güzel balığın yapıldığı bir şehir olacak ve diğer şehirlerdeki insanlarımız balık yemek için Samsun’a gelecekler.” diyerek sözlerine başlayan Vali İbrahim ŞAHİN, özetle şunları söyledi;

Balıkçılık çok zor ve çok meşakkatli bir meslek

“Bu yılki balık sezonumuz 1 Eylül’de gırgır balıkçılığı, 15 Eylül itibari ile de, trol balıkçılığının serbest kalması ile başlamıştır. Balıkçılık çok zor ve çok meşakkatli bir meslek. Tabi ki bu sektörde olan arkadaşlarımızın da bir takım problemleri var. Bu problemleri el birliği ile aşacağız. Hep birlikte bir araya gelip konuşup, tartışıp bu problemleri çözmeye çalışacağız. Fırsat bulduğum bir gün sizlerle denize açılıp, balık tutarak, sizlerin sorunlarınızı yerinde görüp dinlemek istiyorum.

Ülkemizde kişi başına düşen balık tüketimi 7 kilogram

Samsun bir deniz kenti olmasından dolayı, aynı zamanda bir balık kentidir.İlimiz ülkemizde balığın en fazla tutulduğu ve işlendiği bir şehirdir. Fakat bu pek bilinmiyor. Ülkemizde kişi başına düşen balık tüketimi 7 kilogram civarında. Dünya ortalaması ise 16 kilogramdır. AB ülkelerinde ise bu oran 22 kilogramdır. O bakımdan biz olabildiğince balık yeme kültürünü toplumumuza yaymalıyız. Bunun yanında balıkçılığımızı desteklememiz gerekiyor.11

Balıkçılık ve balık, sürekli gündemde tutulacak

Balıkçılığı ve balığı sürekli gündemimizde tutacağız. Kasım ayı içerisinde ulusal ölçekte balıkçılıkla ilgili büyük bir toplantı yapacağız. Burada balığı, balıkçılığı ve balıkçılarımızın sorunlarını tartışacağız. Bundan bir sonraki adımımız, uluslararası düzeyde bir toplantı düzenlemek olacak.Bu tür toplantılar yaparak, Samsun ile balıkçılığı birlikte anılır hale getireceğiz ve siz balıkçılarımızın sorunlarını pratik bir şekilde çözmüş olacağız.1 Eylül itibari ile gırgır balıkçılığının, bugün itibari ile de başlayan trol balıkçılık sezonunun hayırlı, kazançlı, kazasız ve bereketli olmasını diliyorum. Vira Bismillah.”

Temsili ağ atma merasimi yapıldı

2015-2016 yılı Balıkçılık Av Sezonunun açılış programı sonunda, Vali İbrahim ŞAHİN ve katılımcılar, hep birlikte balıkçı tekneleri ile denize açılarak temsili ağ atma merasimi gerçekleştirdi.

Törene, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan ÇAKIR, Vali Yardımcısı Ali Galip SARAL, Canik Kaymakamı İlhan TURGUT, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan TOK, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan KURT, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, balıkçılar ve davetliler katıldı.

Share
705 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2