logo

Bakan Çelik, Tarım işçileri temsilcileriyle bir araya geldi

Çalışma ve sosyal Güvenlik eski Bakanı Şanlıurfa milletvekili adayı Faruk Çelik, Şanlıurfa’daki Tarım İşçilerinin temsilcileriyle yemekli toplantıda buluştu. 

2

Tarım İşçilerinin Temsilcilerinin olduğu salona girdiğinde kalabalık olduklarını gören Bakan Faruk Çelik, “Maşallah, hoşgeldiniz” diyerek oradakilerle tek tek tokalaşıp selamlaştı.

Biryandan kahvaltı yapılırken, bir yandan da Bakan Çelik’e sorular iletildi.

AK Parti İl Başkanı Av. Zeynel Abidin Beyazgül, orada bulunan Tarım İşçisi Temsilcilerinin sorunlarını Bakanın gelişi öncesinde not aldıklarını belirtti.

Tarım İşçisi Temsilcileri de, Bakana dönerek öğrencilerinin okullarından geri kalmamaları için taşımalı sistem uygulanmasını ve çalıştıkları mekanlara konteynrlar konulmasını istediklerini hatırlattılar.

Fakan Faruk Çelik ise, “Dedik ki; buraya bütçeden bir para verelim bu kardeşlerimizin gittikleri yerler de konteyner olsun, su olsun, yol olsun, çocukların okula gitme durumları olsun diye 96 milyon para ayırdık. Eski parayla ne kadar 96 trilyon para ayırdık. Sizin gittiğiniz yerlerde varmış az önce arkadaş dedi. ‘Cihanbeyli’de konteyner var’ diyor. Gelecek arazi sahibi sizinle anlaşma yapacak. Diyecek ki; ‘bana 100 tane işçi istiyorum.’ Şartları nasıl götüreceksin, nerede barındıracaksın, kaç hisse para vereceksin %10 sen alacaksın zaten o ayrı birşey. Bu anlaşmayı yapacak kim? Arazinin sahibiyle burada ki büronun sahibi sizler. Bu anlaşmayı yapıp o anlaşma çerçevesinde ancak götürebilir. Sigortalı yapmama şansı yok. Çünkü bu yasal hakkın, düzenlendiği için söylüyorum. Öyle veriler var ki, tarlayı satsa ödeyemez. Bacım ne diyor; ‘en az 35 lira almam lazım’, belki 40 lira alacaksınız, çalışan işçi için söylüyorum. Sigorta kesin olacak sigorta hakkı sistemi getirdik. 22 gün çalışıp 1 ay sigortalı görüleceksiniz. İşçinin hukuku belli olsun, sigortasız çalışmasın, birde çalışacağı ortam sağlıklı olsun. Sizde buradan işçiyi götürdüğünüz için hakkınızı alın, payınızı alın bu kadar. İşçi kendi kendine gidip anlaşma yapacak ve sigorta zorunluluğu getireceğiz ki, bu zor bir iştir. Mutlaka aracı birisinin, bu pazarlığı bir kişinin bir kişiyle yapması gerekiyor. Sağlam kayda alınması gerekiyor bunun yasal alt zeminini oluşturalım diyorum. Yani sizi güçlü kılan arazi sahibinin sorunluluğunu öne çıkaran bir kanun çıkaracağız. Mecliste kanun şuan da şu hükümet kurulur kurulmaz hemen çıkacak o kanun.  Ama biz bunu neden geciktirdik Nisan ayında çıkacaktı bu dedik ki bu toplantıları yapalım. Mahmut Bey komisyon çalışmalarını tamamladı çok güzel bir rapor çıkardı. Şimdi bizde çok güzel bir çalışma yapalım ki en ufak bir eksik kalmasın. Kimin ne sorunluluğu varsa ortaya çıksın kimse mağdur olmasın derdimiz bu. Kanun çıkmadan bu iş düzelmez. Çünkü cezayı vuracağımız adam parayı vermeyen insandır. Parayı vermeyen kim, sen eğer çavuş olarak aldınsa tarla sahibinden parayı, gidip işçinin 35, 40 lirasını vereceksin. Ya vermeyeyim dersen, senin zaten İŞKUR’da imzan var, ocağın başına yıkılır” dedi.

 

Share
452 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2