logo

07 Mayıs 2015

BAĞLI “HALFETİ DOĞA VE KÜLTÜREL TURİZM CENNETİ OLACAK”

7AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Mazhar Bağlı, Halfeti’nin doğal güzellikleri ve eşsiz kültürel yapısını ön plana çıkaracak çalışmalar yaparak, Halfeti’yi turizmde bir cazibe merkezi haline getireceklerini açıkladı.

 

Tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve egzotik yapısıyla Türkiye’nin ve Dünyanın bir çok yerinden turistlerin akın ettiği bir kısmı sular altında kalan Eski Halfeti’de açıklama yapan Prof. Dr. Bağlı,  Türkiye’de  ve bölgede en eski yerleşim yerlerinden en önemlilerinden biri olduğunun altını çizdi.

 

Turizm sezonun başladığına ve ilçeye gelecek olan misafirleri ağırlamaya hazır olduklarını ifade eden Bağlı,  Halfeti’nin öne çıkan özelliklerine değindi.

 

Halfeti’nin kendine özgü jeolojik ve  sosyolojik yapısı ile önemli bir yer olduğunun altını çizen Bağlı, “Baraj sularının yükselmesiyle su altında kalan yerleşim yerlerinin ilçeye farklı bir turistik özellik kazandırdı. Su altında kalan yerleşim yerlerinin ilgi odağı haline gelmesiyle başlayan turist akınında su altı dalış sporları için gelen konuklar, ilçede su altında çok önemli tarihi eserleri keşfetme imkanı sağlıyor” dedi.

 

Bölgede yer alan tarihi eserlerin rehabilite ve cephe iyileştirme çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Bağlı, Halfeti’de ilk olarak sokak iyileştirme ve destinasyon çalışmalarını başlatacaklarını vurguladı.

 

Prof.Dr.Bağlı açıklamasının devamında şunları kaydetti: “ Halfeti bir mikro klima alanı; değişik meyve, sebze ve bitkinin yetişebildiği kendine özgü bir iklimi bulunan bir yerdir. Bir diğer özellik ise, baraj sularının su ve dalış sporlarının elverişli hale getirmiş olmasıdır. Bunun hakkında önemli projeler hazırlayarak bölgeyi hem cazibe merkezi hemde turistik alanda Halfeti’nin tanıtımına katkıda bulunması için büyük bir çaba içerisindeyiz”.

 

İlk defa bir Halfetilinin TBMM olacağını dile getiren Bağlı, “Halfetililerin sorunlarını Meclise  taşıyacağız. Halfeti TBMM’de konuşularak Dünya’ya tanıtılması için adımlar atacağız. Buradan sağlayacağımız katma değer ise Şanlıurfa’ya ve Halfeti’ye katkı ve refah sağlayacaktır. Gülü, Camiisi, Taş evleri ve kendine özgü mimarisiyle farklı sosyolojik yapıları içerisinde barındıran toplumsal yapısıyla en önemli ve güzide merkezlerinden birisi olacaktır. Gerek tur operatörleri ve farklı alanlarda hizmet sunan sektör temsilcileriyle görüşmeler yaparak Halfetiyi önemli bir cazibe merkezi haline getirmeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi Cittaslow (sakin şehir) ünvanı aldı ve dünyada bu ünvana sahip çok az yerleşim yeri var. Bu ünvan Dünyada çok az sayıda yerlere verilmiştir ve Halfeti’ye bunun verilmesi çok önemli bir avantaj. Halfeti bir markadır ve bu marka şehir ünvanını getirmek için elimizden gelen bütün çabayı göstererek bütün dünyaya duyuracağız” şeklinde konuştu.

 

Share
316 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2