logo

20 Kasım 2015

Bağcılarlı Çocuklar: “Suriyeli çocuklara kardeşlik duygusuyla yaklaşalım”

Bağcılarlı Çocuk Meclisi’nin 45 üyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Özel Oturumuyla toplandı. Toplantaya ilçede eğitim gören Suriyeli ilkokul öğrencileri ile Bağcılarlı öğrenciler de katıldı. Oturumda Suriyeli çocuklarla iyi arkadaş olunması istenirken, “Suriyeli kardeşlerimize zor günlerinde yardım eli uzatalım. Onlara kardeşlik duygusuyla yaklaşalım.” denildi. Ayrıca engelli çocukların haklarının da korunması gerektiği vurgulandı.

FUARBağcılar Belediyesi Çocuk Meclisi bu ayki toplantısını 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü münasebetiyle Bağcılar Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.
Oturumda Çocuk Meclisi Başkanı Merve Akgeyik, başkan vekilleri Ezo İrem Keskin, Muhammet Taha Akgül ile meclis üyeleri Şule Beşinci ve Koray Emre Öz çocuk haklarının ihlali ve çocuk haklarının korunmasıyla gibi konuları konuştular.

IMG_0693
“OKULLARDA ÇOCUK HAKLARI DERSİ VERİLMELİ”
Merve Akgeyik, Suriyeli öğrencilerin bir sorusu üzerine, “Dünya üzerinde birçok çocuk savaş ortasında veya açlık sınırında yaşıyor. Olumsuz durumun ortadan kaldırılması için Çocuk Hakları Sözleşmesi her devlet tarafından uygulanmalı. Her birey 18 yaşına kadar çocuk kabul edilir. Çocuk Hakları Sözleşmesi’ndeki yazılı olan hakların gözetilmesi gerekiyor. Devlet bu hakların uygulanmasına çaba gösterir. Anne ve baba olmak üzere çocuktan sorumlu olanlar çocukların yaşamını koruma zorundadır. Haklarımızı yeterince iyi bilmiyoruz, okullarda çocuk hakları dersi verilmeli. ”diye konuştu.
SURİYELİ ÖĞRENCİ ESRA: “BAĞCILAR’DA MUTLUYUZ”
Ülkesindeki iç savaştan kaçarak geldikleri Bağcılar’da yaşadıklarını anlatan 10 yaşındaki Suriyeli öğrenci Esra Arkavi de duygularını şöyle dile getirdi: “Bağcılar’da olmaktan mutluyuz. Okula gidebiliyoruz. Bize destek veriliyor. Bu imkânların sunulmasında yardımcı olan herkese teşekkür ediyoruz.” dedi. Toplantıyı izlemeye gelen Suriyeli öğrenci Ara Mustafa ise “Az da olsa bazı kişilerin bize ayırımcılık yapmamasını istiyoruz.” derken Nisa Nur Yılmaz adlı öğrenci de, Suriyeli çocuklara ayırım yapılmaması gerektiğini belirterek, “Biz, Suriyeli kardeşlerimizle barış içinde yaşamak istiyoruz. Onlar da iyi eğitim alsınlar istiyoruz. Biz onları seviyoruz.” dedi.
“ENGELLİ VE SURİYELİ ÇOCUKLARI HORLAMAYALIM”
Engelli çocukların haklarına daha çok riayet edilmesi gerektiğini vurgulayan Sevdanur Kılıç adlı öğrenci ise “Onları yargılamayalım ve dışlamayalım. Onlara daha çok yardımcı olalım.” şeklinde konuştu. Koray Emre Öz de Suriyeli çocukların incitilmemesi gerektiğini söyledi. Öz, “Lütfen onları horlamayalım. Yardımcı olalım.” diye konuştu. Toplantıda bir konuşma yapan Bağcılar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Niyazi Adıgüzel, İslamiyet’in çocukların haklarının korunmasına büyük önem verdiğini belirterek, “Dinimiz devlete, anne ve babalara çocukların haklarının korunmasını emrediyor.” dedi. Bağcılar Milli Eğitim Şube Müdürü Özkan Boyacı da Hz.Ali’nin, ‘çocukları yaşayacağı çağa göre yetiştirin’ sözüne atıf yaparak “Bu etkinlik de güzel bir etkinlik oldu. Belediyemiz bize böyle güzel programlarda her zaman ev sahipliği yapıyor. Kapalı yüzme havuzlarından, kültür merkezlerinden, kütüphanelerden, 8 D sinemadan faydalanın.” dedi.
HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER
Ellerinde ‘çocuk haklarını öğretelim, beni ilgilendiren konularda benim de görüşüm alınsın, çocuklar onurlu ve saygın bireydir, bizi büyütenler bize zarar vermesin, sağlığım devletin güvenliği altındı’ yazılı pankart taşıyan öğrenciler, oturum sonrası birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Share
435 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2