logo

reklam
28 Mayıs 2016

AZİZ SANCAR, BEYLİKDÜZÜ’NDE GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

92015 Nobel Kimya Ödülü’nü alan Aziz Sancar, Beylikdüzü’nde, geleceğin bilim insanları ile bir araya geldi, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile “Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi” arazisinde incelemelerde bulundu. Sancar, “Muvaffak olacağımızı düşünüyorum, memleketimiz için güzel insanlar yetiştireceğiz” dedi.

 

Nobel Ödüllü Aziz Sancar, Beylikdüzü’nde genç bilim insanları ile buluştu. Sancar, Beylikdüzü Belediyesi Kültür Merkezi kapısında yüzlerce genç tarafından alkışlar karşılandı. Atatürkçü Düşünce Derneği ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Beylikdüzü şubeleri pankart açtı. Aralarında ABD’de düzenlenen FIRST Robotic Competition’da (FIRST Robot Yarışması) 2015’te ödüller alan Yaşar Acar Fen Lisesi (YAFL) öğrencilerinin de bulunduğu ziyarette, gençler Sancar’a büyük ilgi gösterdi. Önce Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde ağırlanan Sancar’a Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1912-1938 Atatürk Dönemi’nde basında yer alan haberlerden oluşan bir kitap hediye etti. İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu ise Sancar’ın eşi Gwen Sancar’a hoş bir süs eşyası takdim etti. Ziyarette ayrıca Bahçeşehir Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın da yer aldı.  

 

Aziz Sancar: “Memleketimiz için güzel insanlar yetiştireceğiz”

 

Ardından Sancar, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile “Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi”nin yapılacağı arazide incelemelerde bulundu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Beylikdüzü Belediyesi arasında imzalanan protokolle hayata geçecek olan merkezin kuruluş ve işleyiş süreci Aziz Sancar rehberliğinde gerçekleşecek. Sancar, Beylikdüzü’nde bir bilim merkezine adının verilmesinden dolayı onur duyduğunu belirterek, “İTÜ ile işbirliğimiz sayesinde bir protokol imzaladık. Muvaffak olacağımızı düşünüyorum. Memleketimiz için güzel insanlar yetiştireceğiz” dedi.   

 

Ekrem İmamoğlu: “Kıydığım nikahlarda gençlere sizin mesajınızı iletiyorum”

 

Sancar’a, Beylikdüzü’nün, bilim, kültür ve sanatta öncü olma hedefinden bahseden Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu şunları söyledi: “Bu hedefimiz doğrultusunda hızlı hareket ediyoruz. Beylikdüzü’nde bir bilim merkezi kurmak istiyorduk. Sizin Nobel ödülü almanızı bizi daha da motive etti. Bize bu projede danışman olmanız son derece değerli, çok mutlu ve gururluyuz” dedi.

İmamoğlu, Sancar’a esprili bir ifadeyle “Bu hafta kıydığım bütün nikahlarda gençlere sizin mesajınız olan ‘Zeki çocuk yoktur, emek vardır, emekle her şey başarılır” cümlenizi söyledim. Merkezimize isminizi vermeniz ilçemize büyük değer kattı.”

 

Türkiye, Aziz Sancar Bilim ve Sanat Merkezi’nden “aydınlanacak”

 

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Beylikdüzü Belediyesi arasında imzalanan protokolle Beylikdüzü Belediyesi, merkezin projesini, Aziz Sancar ve İTÜ öğretim üyelerinin çizeceği bilimsel çerçeve içerisinde gerçekleştirecek. Beylikdüzü’nde uluslararası boyutta hizmet verecek merkez, gelecekte büyük bilimsel başarılara imza atacak gençler için çok değerli bir öğrenme ve araştırma ortamı sunacak. Merkezin kuruluşu ve işleyiş süreci Aziz Sancar rehberliğinde gerçekleşecek. Merkez, lise ve üniversite çağındaki gençlere, bilimsel çalışmalara katılma ve özel araştırma projelerini yürütebilme gibi olanaklar sunacak. Yalnız Beylikdüzülü değil, İstanbul’un ve Türkiye’nin her yerinden yetenekli gençler, Merkez’in donanımlı laboratuvarlarından ve yeni buluşlar için ilham veren ortamından yararlanabilecek. Bilim merkezinde aynı zamanda kimi özel sanatsal çalışmaların yapılabileceği alanların ve bir bilim müzesinin bulunması da planlanıyor.

Share
239 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2