logo

20 Aralık 2015

AYGAD’DA YENİ DÖNEM

AYGAD  Olağan kongresini gerçekleştirerek yeni başkanını seçti. İki listenin yarıştığı seçimde 28 oy ile  Aytekin Yaşar AYGAD başkanlığına getirildi.4..

Anadolu Yakası Gazeteciler Cemiyeti  Pazar günü 4. Olağan kongresini Pendik İşadamları dernek binasında gerçekleştirdi. İki listenin yarıştığı kongrede 50 delege oy kullandı. Adaylardan Necmi Sezen’in 21, Aytekin Yaşar’ın 28 oy aldığı sandıktan 1 de boş oy çıktı. Aytekin Yaşar ve Necmi Sezen’in yarıştığı kongrenin sonucunda 28 Oy ile Aytekin Yaşar AYGAD başkanlığına getirildi6..

İki listenin yarıştığı kongre açılış konuşması ve divan yoklamasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Kongrede yönetim kurulu faaliyet raporlarının açıklanmasının ardından dernek üyeleri de söz alarak fikir ve önerilerini belirtti. Üyelerin konuşmalarının ardından Aytekin Yaşar’ın listesinde Başkan yardımcısı olarak yer alan Haber Takip Gazetesi İmtiyaz sahibi Ahmet Işıkdağ’da konuşmasını yaptı.

3..SAYGIN BİR KİMLİK

Işıkdağ yapmış olduğu konuşmasında dernek ve yerel basın ile ilgili çeşitli sorunları gündeme getirerek önemli konulara değindi. Işıkdağ öncelikle ilkeli gazetecilik, mesleki devamlılık, bölgesel hakimiyet, gazetecilik mesleğinde sağlıklı ve saygın bir kimliğe sahip olmak ve yerel basının ticari faaliyetleri gibi yerel gazeteciliğin can damarlarına değindi. Işıkdağ yerel gazetecilik mesleğinin can damarlarının sağlıklı olarak beslenebilmesi için hep birlikte hareket ederek, fikirler oluşturarak ve bu fikirler doğrultusunda belirlenen hedefe en doğru yoldan ulaşılması gerektiğini ifade etti. Işıkdağ yerel basın mensuplarının dünyanın en meşakkatli işlerinden birini yapmış olduğunu, böylesi zor bir meslekte elini taşın altına koyan meslektaşlarının da bu zorlu yolda ayrıştırıcı değil birleştirici bir tutum sergilemesi gerektiğini sözlerine ekledi. Yapılacak olan kongrede Başkanlık seçiminde iki listenin olduğunu, hangi listeye dahil olursa olsun tüm üyelerin arkadaşı, meslektaşı ve dostu olduğunu özellikle belirterek, seçimin galibi hangi liste olursa olsun kongrenin ardından salondan ayrılırken kol kola ve birlikte olacaklarının altını çizdi.

7..UFUK MESELESİ

Işıkdağ ayrıca bir serzenişte de bulunarak sözlerine şöyle devam etti “Gönül isterdi ki bu kongreye gidilirken kurucularımızın bizleri bir araya getirerek ortak bir karar ile bizleri yarınlara daha iyi bir şekilde götürecek tek bir listenin oluşturulması için ön ayak olmalarıydı. Yine gönül ister ki bu kongremizi çok daha büyük bir salonda Başbakanın, Bakanların, Milletvekillerinin, siyasi partilerin, iş adamlarının ve yerel idarecilerin katıldığı bir ortamda gerçekleştirilmesiydi. Aslında bunu başarabilecek güçteyiz ancak bu bir ufuk meselesi…” dedi.

YÖNETİME SULTANBEYLİ DEN 4 İSİM

Işıkdağ yapmış olduğu konuşmasında Sultanbeyli’den kongredeki listelere  kendisi ile birlikte Ömer Faruk Gerçek, Recep Karakoç ve Abdullah Sezer ile 4 isimin girdiğini, bunun ilçemiz adına onur verici bir tablo olduğunu da ayrıca belirtti. Haber Takip Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Işıkdağ yapmış olduğu konuşmasını sonlandırırken kendisini dinleme nezaketinde bulunan cemiyet üyelerine teşekkürlerini sunarak gerçekleştirilen kongrenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

 

Ahmet Işıkdağ’ın konuşmasının ardından başkan adayları da kürsüye çıkarak kendi konuşmalarını yaptılar.

YEREL BASIN ÖZLÜK HAKLARINA KAVUŞACAK

Aytekin Yaşar kürsüde yapmış olduğu konuşmasında öncelikli olarak cemiyet üyelerinin özlük haklarının iyileştirilmesi, yerel basın ve dernek sorunları konularına değindi. Bu sorunları çözebilecek doğrultuda projeler geliştirdiğini ve başkanlığa getirildiği takdirde bu çalışmalarını gerçekleştireceğini sözlerine ekledi. Ayrıca AYGAD olarak bir dernek binası oluşturulmasının gerekliliğine ve bu çalışmaya da ön ayak olacağına değindi. En önemli sorunlardan birinin de yerel gazetelerin sağlıklı bir şekilde belli bir periyotta aksama yaşanmadan çıkması gerektiğini, bu konuda yapılacak çalışmalarla sürdürülebilirliğin sağlanabileceğine değindi. AYGAD çatısı altında daha fazla yerel basın mensubu ile bir araya gelinmesi ve üye katılımının artırılmasına yönelik projelerin geliştirilmesi daha büyük kitlelere ulaşılması adına önemli olduğunu dile getirdi. Öte yandan bürokrasi ve siyasi erklerle diyaloğa geçilerek yerel basın ve dernek adına yararlı olabilecek faaliyetler için de gereken çalışmaların yapılacağını söyledi. Kongrede kendisine destek veren, emeği geçen tüm üyelere teşekkürlerini sunarak konuşmasını sonlandırdı.

Necmi Sezer’de kongreye katılan tüm katılımcılara, kendisine destek veren meslektaşlarına teşekkürlerini sunarak sandıktan başkan olarak çıktığı takdirde ne gibi çalışmalara imza atacağını kısaca belirtti.

Adayların yapmış olduğu konuşmanın ardından seçime geçildi. Yapılan seçimde 70 Cemiyet üyesinden 50’si oy kullandı. Kullanılan oyların sayımıyla beraber sandıktan başkan olarak Aytekin Yaşar çıktı. Sayım sonucuna göre oyların bir tanesi boş çıkarken 28 oy Aytekin Yaşar, 21 oy Necmi Sezer aldı.

Aytekin Yaşar’ın oy çokluğuyla başkan seçilmesinin ardından geçici olarak AYGAD başkanlığı görevini yürüten Ömer Faruk Gerçek Aytekin Yaşar’ı tebrik ederek başkanlık görevini devretti.

BAŞKAN

Aytekin YAŞAR

Yönetim Kurulu

 1. Ahmet Işıkdağ
 2. Saki Akyüz
 3. Cengiz Doğan
 4. Mehmet Derviş Canbekli
 5. Ömer Faruk Gerçek
 6. Murat Çaltepe
 7. Sait Güngör
 8. Cengiz Yaprak
 9. Recep Karakoç
 10. Fethi Satıcı
 11. Sedat Savaş
 12. Ruhi Denizeri
 13. Nergiz Süslü

Yönetim Kurulu Yedek

 1. Tonak Serol
 2. Selen Dinç
 3. Kanber Yıldırım
 4. Kerem Çolak
 5. Sevgi Ercan

Denetleme Kurulu Asıl

 1. Metin Yazıcı
 2. İhsan Aydın
 3. İfaket Çakı

Denetleme Kurulu Yedek

 1. Abdullah Sezer
 2. Doğan Şerefli

Disiplin Kurulu Asil

 1. Enver Tuksal
 2. Kubilay Öztürk
 3. Garip Akengin

Disiplin Kurulu Yedek

 1. Erdoğan Güvençoğlu
 2. Fatih Cömert

TÜRKİYE GAZETECİLER FEDERASYONU DELEGELERİ

 1. Aytekin Yaşar
 2. Ahmet Işıkdağ
 3. Saki Akyüz
 4. Mehmet Derviş Canbekli

 

Share
481 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2