logo

19 Haziran 2015

AVRUPANIN ASYASI; BALKANLAR

fhfhfghSendikamızın 31. Başkanlar Kurulunu, 13-16 Haziran tarihleri arasında, Makedonya, Arnavutluk ve Kosova ziyaretimizle yaptık. Balkan ülkelerini tanıma şansımız oldu. Ecdadımızın izini ve eserlerini gördük, anılarını yaşadık. Geçmişten bugüne bakma şansını yakaladık.

Balkan ülkeleri, bir yönü ile Avrupa bir yönü ile Asya şartlarını yaşıyor. Zengin Avrupa ülkelerinden çok gerilerde kalmışlar. Şehirler, caddeler, yollar, kısaca her şeyi ile az gelişmiş ülke görüntüsü her yere hâkim. Yüz kilometrelik mesafeyi bile üç saatte ancak alabiliyorsunuz. Gençler kendi ülkelerinde iş bulamadıkları için zengin Avrupa ülkelerine gitmişler.

Kominizim yönetimini, hâkim güçlerin, “küçük ülkecikler politikası”  izlemekte. Küçücük bir coğrafyada çok sayıda sınır kapısı var. Bu küçücük ülkeler, az gelişmiş ülkelerin ortak kaderini paylaşıyor, her yer sembol ve heykellerle dolu. Dini sembollerin yanında tarihi kökeni ifade etme çabası ile anormal heykeller yapılmış.

Balkanlar bir güvensizlik coğrafyası aynı zamanda. İç içe geçmiş milletler, Osmanlı döneminde olduğu gibi beraber yaşama formülünü bulmak yerine, diğerine hâkimiyet kurma çabası içine girmiş durumda. Bunu en iyi ifade etme biçimi de bayrak ve semboller. Köy evlerine bile bayraklar çekilmiş. Balkanlar, mevcut yapısıyla her an kargaşa yaşanabilecek bir potansiyel taşıyor.

Balkan Türkleri, anavatanın onlar için ne anlam ifade ettiğinin farkında. Şimdilerde, kendi iç siyasi problemleri ile boğuşan hükümet, on yılda çok büyük işler başarmış. Yok edilmek istenen Osmanlı eserlerini, TİKA ile restore ederek yeniden Avrupa’nın ortasına bayrak gibi çakmış. Tarihimize, inancımıza ve değerlerimize saygısı olan herkes bu hakkı teslim etmek zorundadır. Bu çalışma ülke ve millet sevgisinin kuru gürültüyle olamayacağını göstermek içi en iyi örnektir. Bu yüzden Balkan Türkleri; “Türkiye güçlü olursa biz burada daha güvenli ve geleceğimizden emin oluruz.” Diyorlar ve seçim sonuçlarına üzülerek gelişmeleri takip ediyorlar.

Sendikamız, bu çalışmasıyla ufkunun ülke sınırlarıyla sınırlı olmadığını bir kez daha ortaya koymuştur. İnsanlığın ortak problemlerini dert edinenler, dünyaya huzur ve barışı getirecek bir medeniyet kavgası olanlar ancak böyle bir yola çıkabilirler. Gittiği her ülkede yetim çalışması, emek örgütlenmesi ve zulme başkaldırı çalışmaları yapanları bulmak, onlara destek olmak ancak Eğitim Bir Senlilerin yapabileceği işlerdir.

Share
300 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2