logo

05 Ağustos 2016

” Avrupalılar Erdoğan’a katlanmak zorundalar”

WELT

Almanya’nın ünlü gazetesi Die Welt’in internet sitesinde gazetenin baş yorumcusu Jacques Schuster’in kaleme aldığı makalede Türkiye ile Avrupa arasında yaşanan gerginliğe değinerek;” Avrupalılar Erdoğan’a katlanmak zorundalar” ifadesini kullandı.

Makalede, Avrupa’daki birçok haber ve yorumda olduğu gibi Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a yönelik hakarete varan ifadeler kullanıldı. Erdoğan’ın bir baş belası olduğu tespitini yapan Schuster, buna rağmen ona karşı dışlayıcı tavırdan kaçınılması gerektiğini ifade etti.

Makalenin devamında:” Türkiye’yi, Rusya’nın kollarına atmanın Batı’ya yararı olmayacaktır. Aksine zararı olacaktır. Bizim (Batı) Türkiye’ye ihtiyacımız var. Hakikat uğruna Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyun içindeki kavgacı ve belalı tavrını kabullenmek gerekir. Çok iyi bir demagoji uzmanı, aşırı cesaretli, soğukkanlı, gaddar ve her olaydan kendine malzeme çıkarmayı başarıp kamuoyu oluşturmasını başaran biri ile karşı karşıyayız. Adeta Engizisyon entrikalarıyla karşı karşıya olduğumuzu hatırlatıyor bize. “ denildi.

Yazının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batıya yönelik “Batı teröristleri destekliyor” şeklindeki açıklamasına atıfta bulunuluyor. Erdoğan’ın bu açıklamasını, dış politikanın kötüye kullanılması olarak değerlendirildi.

Die Welt’in başyazarı; Erdoğan’ın Batıya yönelik sert çıkışlarından duyduğu rahatsızlığı, “ Öfkeyle kalkan zararla oturur” atasözümüzün Alman versiyonu olan “Wer als brüllender Tiger springt, kann als Bettvorleger enden” ile dile getiriyor. Bunu da Türkiye-Rusya arasında yaşanan uçak düşürme krizinde yaşananlarla ilişkilendiriyor. Krizin yaşandığı günlerde esip-gürleyen Erdoğan’ın aylar sonra ‘muma’ döndüğünü, o dönemlerdeki esip-gürlemesinden geriye bir şeyin kalmadığını ifade ederek aklı sıra tezini güçlendirmeye çalışıyor.

MERCEKHABER GAZETESİ ÖZEL

Etiketler:
Share
675 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2