logo

03 Haziran 2016

Avrupa ‘soykırım oylamasını’ böyle gördü!

alman gazeteleri

Almanya Parlamentosu’nun 1915’te meydana gelen olayları “soykırım” olarak tanımlayan oylamasının ardından, Türkiye’nin tepki olarak Berlin Büyükelçisi’ni geri çağırması Batı basınında geniş yer buldu.
İşte o değerlendirmelerden birkaçı:
Bild: Alman Bild Gazetesi; Türkler ayakta başlığıyla verdiği haberin devamında Bakan Bozdağ’ın “Önce Yahudileri yakacaksınız,sonra da çıkıp Türkiye’yi soykırım yapmakla itham edeceksiniz” açıklamasını öne çıkardı.
BBC: “Oylamadan sonra Türkiye, elçisini geri çağırdı. Almanya Parlamentosu’nun 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak kabul etmesini protesto eden Türkiye, Berlin Büyükelçisi’ni geri çağırdı. Türkiye, oylamayı “saygısız ve bilgisizlik” örneği olarak nitelendi. Oylama, göçmenlerin kontrolü konusunda Türkiye’nin yardımına gerek duyulduğu dönemde Türkiye ile Almanya arasındaki tansiyonu yükseltti.”

Financial Times: Financial Times; “Almanya, Türkiye’yi kızdırdı. Almanya Parlamentosu’nun 1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak kabul etmesi, Almanya’nın Türkiye ile ilişkilerini zarara uğratabilir ve Avrupa’nın göçmen kriziyle mücadelesini daha da zorlaştırabilir.” ifadeleri kullanıldı.

Independent: “Parlamento’daki oylama, Avrupa Birliği’nin mültecileri geri kabul eden Türkiye’ye ihtiyacı olduğu hassas bir dönemde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel’i telefon ile arayarak iki ülke arasındaki ilişkilerin bu oylamadan sonra zarara uğrayacağı uyarısında bulunduğunu söyledi.”

Guardian: “Alman milletvekillerinin 1915 olaylarını ‘Ermeni Soykırımı’ olarak tanımlamalarının ardından Türkiye, Berlin Büyükelçisini geri çağırdı. Türkiye Cumhurbaşkanı söz konusu kararın Türk-Alman ilişkilerini ciddi şekilde etkileyeceğini söyledi.”

Telegraph: “Parlamento oylaması, AB ile Türkiye arasındaki hassas göçmenlik anlaşmasının riske girmesi endişeleri sırasında yaşanırken, Türkiye halen yüzbinlerce mülteciyi Avrupa’ya göndermek ve anlaşmayı bozmakla tehdit ediyor.”

Daily Mail: “Soykırım oylamasından sonra Türkiye elçisini geri çağırdı. Almanya Parlamentosu perşembe günü büyük bir çoğunlukla 1915 olaylarını Ermeni soykırımı olarak oyladı.”

Etiketler:
Share
289 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2