logo

07 Eylül 2015

ATLA GELEN ŞİFA

İstanbul Kağıthane’de engelliler, özel çiftliklerde yüksek ücretlerle sunulan atla terapi tedavisinden ücretsiz yararlanıyor. Engellilerin at sırtında rehabilitasyonunu sağlamak amacıyla uygulanan Hipoterapi adlı tedavi yöntemi engelleri aşıyor.

Engelli vatandaşların fizik tedavi ve rehabilitasyonlarını desteklemek için Hasbahçe’de hizmet veren Kağıthane Belediyesi Hipoterapi Merkezi mutluluk dağıtmaya devam ediyor. Atlarla zaman geçiren engelliler hem sosyalleşiyor hem de tedavi oluyor. Hipoterapi Merkezi engellilerin ilaç tedavisi, cerrahi ve diğer tıbbi tedavi yöntemlerine destek oluyor.

7 Hipoterapi tedavisi gören engelliler eskiye oranla daha rahat hareket edebilirken, sosyal açıdan da daha aktif bir görünüm sergiliyor.

Terapist Atlar Görev Başında

Uzmanlar eşliğinde at üstünde egzersiz yaparak ve gezerek beden kaslarını çalıştıran engelliler, atın sırtında iken refleks olarak atlarla birlikte hareket ediyor. Atın üzerinde dengede durmayı at ile uyum sağlayarak öğrenen engellilerin hasar görmüş kasları ve sağlıklı kasları birlikte çalışıyor. Fiziksel anlamda engellilerin tedavilerini destekleyen Hipoterapi Merkezi, engellilerin atlarla bağ kurmasını sağlayarak psikolojik destek de veriyor. Aileleri ile birlikte atlar eşliğinde sosyalleşme imkanı bulan engelliler, Hasbahçe Mesire Alanı’nın da tadını çıkarıyor.

Motor becerileri gelişmeyen, epilepsi hastası ve hiperaktivite problemleri gibi sorunlar yaşayanlara hizmet veren Hipoterapi Merkezi’nin en heyecanlı misafirleri çocuklar oluyor. Hayatlarında ilk kez ata binen engelli çocukların şaşkınlık ve heyecanları renkli görüntülere sahne olurken, atlı tedavisini sürekli hale getiren çocuklar profesyonel binicilere taş çıkartıyor.

Engelli aileleri ve yakınları İstanbul Kağıthane Belediyesi’nin sağlamış olduğu bu ücretsiz hizmetten oldukça memnun. Haftada 3 gün spor sahasında gerçekleştirilen terapiler sonbahara kadar aralıksız devam edecek.

 

Share
297 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2