logo

29 Ağustos 2016

Atıklardan Çanta Yaparak Ev Geçindiriyorlar

unnamed (1)Zeytinburnu Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nde (AKDEM) göçmen kadınlara yönelik 8 haftalık eğitim desteği başlatıldı. Eğitimler kapsamında bir yandan sosyalleşen göçmen kadınlar, bir yandan da sanattan sağlık sorunlarına, dil eğitiminden yasal haklara kadar birçok konu hakkında bilgi sahibi oluyor.

Zeytinburnu Belediyesi Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi’nde (AKDEM) göçmen kadınlara yönelik sosyal ve kültürel eğitim verilmeye başlandı. Eğitimler kapsamında atölyelerde el becerilerini geliştirme imkanını bulan onlarca göçmen kadın, aynı zamanda geri dönüşüm atıklarını birer süs eşyasına dönüştürerek ev ekonomisine de katkıda bulunuyor. Göçmen Kadınlar Kulübü’nde, sağlıktan yasal haklara, dil eğitiminden oryantasyona kadar birçok farklı branşta uzman hocalar eşliğinde dersler verilerek, kadınların topluma daha kolay uyum sağlaması amaçlanıyor. Sosyalleşen kadınlar, göç olgusunun yol açtığı olumsuzlukları bir nebze de olsa unutma imkanını buluyor.

TÜRKÇE EĞİTİM DESTEĞİ

AKDEM’in göçmen kadınlara yönelik başlattığı eğitime ilişkin bilgiler veren Eğitimci Gülşen Güler, “AKDEM’de çocuklara ve kadınlara yönelik birçok eğitimimiz bulunmaktadır. Bu eğitimlerden biri olan Göçmen Kadınlar Kulübü’nde yapmış olduğumuz atölye çalışmaları, bahsettiğimiz eğitimlerin özeti diyebileceğimiz ağırlıkta çalışmalardır. Eğitimlerimiz kapsamında göçmen kadınlara kültür değişikliğinden kaynaklı yaşayabilecekleri sağlık sorunlarıyla nasıl baş edebileceklerini ve hayatlarını nasıl idame edebileceklerini öğretiyoruz. Burada bedensel temizlikten, Türkçe konuşmaya kadar her türlü eğitimi alan kadınlar aynı zamanda atık materyallerden ürettikleri süs eşyalarıyla hem geri dönüşüme destek veriyor hem de ev ekonomisine katkı da bulunuyorlar. Kadınlarımız AKDEM’de oryantasyon eğitimi de alıyorlar bu kapsamda İstanbul’daki birçok müzeyi ve piknik alanlarını gezerek sosyal ve kültürel geziler gerçekleştiriyorlar. Göçmen kadınlara, ilçede bulunan resmi kurumları da gezdirerek onlara işleyişi yerinde gösteriyoruz. Bu kadınlarımız arasında hem Afgan hem de Suriyeli kadınlar bulunuyor. Amaçlarımızdan biri de bu iki farklı kültürün kaynaşmasını sağlamak. Eğitimlerimiz toplamda 8 hafta sürecek.” dedi.

Aileye, kadınlara ve engellilere yönelik birçok faaliyetin gerçekleştirildiği AKDEM’de, göçmen kadınlar, hazırladıkları ürünleri yılsonu düzenlenecek olan sergiyle görücüye çıkarma fırsatını bulacak.

Share
296 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2