logo

04 Kasım 2015

Atatürk Orman Çiftliği Müze ve Sergi Salonu’nda yangın…

000Halim UTLU

Elektrik kablolarındaki kısa devre sonucu, Atatürk Orman Çiftliği içerisinde yer alan AOÇ Müze ve Sergi Salonu’nun çatı kısmında yangın çıktı.

“Olay Yeri Ön Bilgi Raporu”nda, müze olarak kullanılan kısımda, yanma ile ilgili bir hasarın bulunmadığı, duman ve islenmelerin olduğunun tespit edildiği açıklandı.

10 araç ve 24 personelle müdahale edildi

Ön bilgi raporunda, AOÇ içerisinde yer alan Müze ve Sergi Salonu’nun çatısından duman geldiğine dair, saat 01.28’de Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın

ihbar alması üzerine, saat 01.40’da olay yerine varıldığı ve takviye ekiplerle birlikte 10 araç ve 24 personelle derhal yangına müdahale edildiği belirtildi. 

Sinevizyon odasının tavan ve çatı kısmında başladı

Raporda,“Yangının tek katlı, yaklaşık 2000 metrekarelik müze, depo ve sinevizyon odası olarak kullanılan binanın sinevizyon odasının tavan ve çatı kısmında bulunan elektrik kablolarında oluşan, ark ve kısa devre sonucu çıkan kıvılcım ve tutuşan kablo izolelerinin boyalı ve vernikli olan taban kaplaması ve çatıyı tutuşturarak, yaktığı kanaatindeyiz.

Çatı kısmında 250 metrekarelik yanık var

Yanan çatı kısmının yaklaşık 250 metrekare olduğu, depo ve sinevizyon odası olarak kullanılan kısımlarda bulunan elektrik kablosu ve aydınlatma armatürlerinin hasar gördüğü, müze olarak kullanılan kısımda yanma ile ilgili bir hasarın bulunmadığı duman ve islenmelerin olduğu tespit edilmiştir.” denildi.

Ayrıca, Atatürk Orman Çiftliği Müdürü İlyas Kıran tarafından  da idari inceleme başlatıldığı ifade edildi.

AOÇ Müze ve Sergi Salonu,2010’da hizmete açıldı

Daha önce Şarap Fabrikası olarak kullanılan bina, fabrikanın modernize edilmesinin sonrasında, aslına uygun olarak restore edilerek, müze ve sergi salonu haline getirildi ve Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluşunun 85. yılında, 6 Mayıs 2010 tarihinde hizmete açıldı.

Müzede, halihazırda Çiftlikte kullanılan eski alet, makine ve ekipmanların sergilenmesinin yanı sıra,sergi salonu olarak da zaman zaman her türlü sanatsal faaliyet için kullanılabiliyor.

Hanri Benazus Kolleksiyonu

Müze ve Sergi Salonu, her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilliyordu.

Müze ve Sergi Salonu, 6 Mayıs 2010 tarihinde Hanri Benazus’a ait Atatürk Resimleri Kolleksiyonundan seçme eserlerle açılarak hizmete girdi. Bu kolleksiyon, sergi dönemleri dışında sürekli olarak sergileniyor.

 

Share
468 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2