logo

27 Ocak 2016

Ataşehir’de Faaliyet Gösteren İstanbul Squash Kulübü ve Emirhan Şen’in Avrupa Başarısı

11Faaliyetlerini Ataşehir’de sürdüren İstanbul Squash Kulübü oyuncularından Emirhan Şen’in büyük başarısı. İskoçya’da 8-10 Ocak 2016 tarihleri arasında yapılan İskoçya Açık Gençler Şampiyonası’nda Türk Sporcu Emirhan Şen 13 yaş altı kategoride gümüş madalya alarak Türkiye’ye madalya ile döndü.

 

İstanbul Squash Kulübü sporcusu Emirhan Şen’in, Türkiye’de hızla gelişmekte olan squash sporunda, Avrupa’da gümüş madalya alarak ikinci olması spor camiasında büyük heyecan yarattı. Sporcunun daha önce de Avrupa’da; 2015 İtalya Açık Gençler Turnuvası’nda üçüncülüğü, yine 2015 yılında Hollanda Açık Gençler Turnuvası’nda dördüncülüğü bulunuyordu. Genç squash oyuncusu Emirhan Şen bu başarıları ile Avrupa Squash Federasyonu Gençler Sıralaması’nda ilk 5’e girmeyi başardı. Bu başarı Türkiye’de bir squash sporcusunun alanında aldığı en yüksek sıralama derecesi oldu.

 

Ataşehir’de kurulan ve faaliyetlerini İstanbul Squash Kulübü’nün başarılı sporcusu Emirhan Şen’in antrenörlüğünü babası Ercan Şen yapıyor. Antrenör Ercan Şen, squash sporunun son yıllarda Türkiye’de büyük gelişme gösterdiğini, artık Türkiye’nin, Avrupa’daki birçok turnuvada özellikle gençler kategorisinde başarılı sonuçlar elde etmeye başladığını belirtti. Squash kortlarının artmasını, özellikle okullarda diğer spor branşlarının yanı sıra squash’ın da yer almasını arzuladıklarını söyleyen Şen, bu sayede  squash’ın daha da gelişeceği ve daha geniş kitlelere yayılacağını vurguladı. Ülkemizde Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu’na bağlı olarak faaliyet gösteren squash sporuna, sponsorların destek vermesi ile başarılı sporcuların daha fazla yurtdışı turnuva deneyimi elde edebileceğini söyleyen Ercan Şen, Emirhan’ın henüz bu yaşta bu büyük başarıya ulaşmasının önemli olduğunu, ileriki yıllarda çalışmalarını hızlandırarak gençler ve büyükler kategorilerinde de Türkiye’ye madalyalar getirebileceğini söyledi.

Squash Sporu ve Kısa Tarihi

Squash raket ve topla iki oyuncu (çiftlerde dört oyuncu) tarafından oynanan bir tür raket sporudur. Squash, Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından tanınan ve gelecekte Olimpiyat sporları arasına alınabilecek sporlardandır. Squash kapalı bölgede çizgilerin içerisinde oynanan yüksek hızda, etkili, stratejik bir raket spor dalı olarak tanımlanabilir. Bu sporun tarihine bakıldığında 15. yüzyılda Fransa’da oynanmaya başlanmış ve 18. yüzyılda İngilizler  tarafından geliştirilerek günümüze kadar gelmiştir. Squash’ın en yaygın olduğu ülkeler arasında İngiltere, ABD, Yeni Zelanda, Mısır, Malezya ve Pakistan sayılabilir. Ülkemizde Squash sporu 2008 yılından itibaren “Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu”na bağlı olarak faaliyet göstermektedir

 

Share
444 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2