logo

14 Mayıs 2016

ASPİM’den farkındalık paneli

Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından “Farkındalık Paneli” düzenlendi.

10-16 Mayıs engelliler günü dolayısıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından “Farkındalık Paneli” düzenlendi. Panelden önce Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne bağlı 80.yıl Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde, Karaköprü Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde kalan engellilerin yaptığı el sanatları sergisi açıldı.51c40deb-5586-45d2-919e-af69bc80390a

Mehmet Akif İnan Konferans Salonunda düzenlenen panele Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, ASP İl Müdürü Murat Demirkol, ASP İl Müdür yardımcıları, engelli dernek başkanları, kamu kurum temsilcileri ve görme engelli vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Demirkol yaptı. Demirkol, engelliler ve ailelerine devletin sunduğu hak ve imkanları en hızlı şekilde ulaştırmak için ellerinden geleni yaptıklarını dile getirerek, toplumsal hayata katılımın önünde engeller bulunan tüm engelli vatandaşların yaşama tutunabilme güçlerini artırabilmenin en mühim ve en acil görevleri arasında olduğunu vurguladı.

Türkiye’de engelliliğin eksikli olarak algılandığını dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri Kenan Önalan, “Toplumun, görme engelli olmayı çok zor zannediyor. Bu nedenle melek veya şeytan diye nitelemelerde bulunuyor. Körlük çok zor diyenler, bizi melekleştiriyor. Gözlerinizi kapattığınız zaman dünyanız yıkılır. Yürüyemezsiniz, korkarsınız. Körlük, öğrenilen bir şey. Zor olan sistem, insanların körlük algısının yanlış oluşu. Sistemi bize göre kurmamaları. Dolayısıyla engellilerin, tüketici konumundan üretici konuma geçmesi gerekiyor. Bundan dolayı da engellilere imkân verilmesi gerekiyor” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ise yaptıkları tüm hizmetleri, engelli vatandaşları memnun edecek şekilde yapmaya çalıştıklarını söyledi. Engellilere yönelik hassasiyetlerinin süreceğini kaydeden Çiftçi, herkesin engelliler konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini ifade etti.

Share
246 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2