logo

reklam

ASLINDA HEPİMİZİN DÖRT EŞİ VAR


facebooktwitter
Mustafa ÇİÇEKLİ
ciceklireklam@hotmail.com

ASLINDA HEPİMİZİN DÖRT EŞİ VAR

Bir zamanlar büyük ve güçlü bir ülkeyi yöneten bir kral ve dört eşi varmış.
Kral en çok dördüncü eşini sever, bir dediğini iki etmez, herşeyin en güzelini ve en iyisini ona verirmiş.
Kral üçüncü eşini de çok severmiş. Bu güzelliğin bir gün kendisini terk edebileceğinden korktuğu için onu çok kıskanır ve üzerine titrermiş.
Kral ikinci eşini de çok severmiş. Kendisine karşı her zaman iyi ve sabırlı davranan eşi, ne zaman bir derdi olsa daima onu yanında bulunur, sorunun çözümünde ona destek verirmiş.
Kraliçe olan birinci eşiymiş kralın. Onu en çok ve karşılık beklemeden seven, sağlığında ve hükümdarlığında büyük katkı sağlayan bu eşi olmasına rağmen, kral bu eşini hiç sevmez ve onunla hiç ilgilenmezmiş.
Bir gün kral ölümcül bir hastalığa yakalanmış. Yatağında öleceğini anladığında ve öldükten sonra yalnız kalmaktan çok korktuğu için, eşlerinden hangisinin yalnızlığını kendisi ile paylaşmak isteyeceğini öğrenmek istemiş.
En çok sevdiği dördüncü eşine ´Ölüm yolculuğunda bana eşlik edermisin?´ diye sorduğunda aldığı yanıt kalbine bir bıçak gibi saplanan, kısa ve net ´Mümkün değil´ olmuş.
´Hayatım boyunca seni sevdim,sen benimle birlikte ölmeyi kabul edermisin?´ sorusuna kralın üçüncü eşi ´Hayat çok güzel, sen ölünce ben yeniden evleneceğim´ diye yanıtlamış. Kral bir kez daha yıkılmış.
´Her sorunumda, her zaman yanı başımda olan, bana yardım eden sendin. Bu sorununda da bana yardımcı olurmusun?´ sorusuna karşı kralın ikinci eşi ´Bu sorunun için sana birşey yapamam, olsa olsa sana mezara kadar eşlik eder, güzel bir cenaze töreni yaptırırım ve yasını tutarım´ demiş.
´Ah´ diye inlemiş kral ´Keşke bir şansım daha olsaydı.´ demiş.
Büyük bir hayal kırıklığı yaşamakta olan kral, birinci eşinin sesiyle irkilmiş ´Nereye gidersen git, seninle olurum, seni takip ederim.´
***
YAŞAMDA HEPİMİZ DÖRT EŞLİYİZDİR.
DÖRDÜNCÜ EŞİMİZ VÜCUDUMUZDUR. ONUN GÜZEL GÖRÜNMESİ İÇİN NE KADAR ZAMAN HARCARSAK HARCAYALIM ÖLÜNCE BİZİ TERK EDER.

ÜÇÜNCÜ EŞİMİZ SAHİP OLDUĞUMUZ SERVET VE STATÜMÜZDÜR. ÖLÜR ÖLMEZ BAŞKALARINA YAR OLACAKTIR.

İKİNCİ EŞİMİZ AİLEMİZ VE DOSTLARIMIZDIR. TÜM SORUNLARIMIZI PAYLAŞTIĞIMIZ BU KİŞİLERİN EN SON YAPABİLECEKLERİ ŞEY DÜNYADAN GÖZLERİ YAŞLI BİZİ UĞURLAMAKTIR.

VE BİRİNCİ EŞİMİZ RUHUMUZDUR. O BİZİMLE HER YERDE BERABERDİR…

 

Share
91 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SÖYLEMELİ SÖYLENMEMELİ

  28 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Sızlanma, sızıltı, yakınma, hoşnutsuzluk belirten söz veya yazıların tümüne şikayet diyoruz. Şikayet, ilgili yetkililere duyurulup takip edilirse giderilebilir. Yoksa birey şikayetini kendi kendine yapar veya dedikodusunu yaparsa bu söylenmek olur, şikayetin giderilmesine de katkısı olmaz.        Millet olarak ne hikmetse çoğumuz şikayeti sevmediğimiz gibi, yapanı da hoş karşılamayız. Bazen kınayanlarımız bile olur. Şikayetlerimizi ilgili yetkililere iletip giderilmesine çalışmak yerine, söylenmeyi tercih ederiz. Hele o gün için ucu bize d...
 • Hanımların işi kolay

  27 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Hanımların işi kolay İstanbul Evliyasından Seyyid Ahmet Mekki Efendi hazretleri “rahmetullahi aleyh“, bir sohbetinde; - Ahirette Müslüman hanımların işi kolay, buyurdu. - Neden efendim? dediler. - Çünkü onların hesabı, beylerinden sorulacak ahirette. - Her hanımın mı efendim? - Hayır. Sadece beş vakit namazını kılan, orucunu tutan, kocasına itaat eden ve tesettüre riayet eden hanımların hesabını kocaları verecek. - Hikmeti ne acaba efendim? - Çünkü erkekler, hanımlarından mesuldür. Ama hanımlar, erkeğin g...
 • Muteber olan, sondur

  26 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Muteber olan, sondur Fas Evliyasından Muhammed bin Ömer hazretleri “rahmetullahi aleyh”, bir gün bazı ahbabına; - Ölüm ne genç dinliyor, ne ihtiyar. Hepimiz, adım adım bu son noktaya yaklaşıyoruz. Muteber olan da, sondur, buyurdu. Ve izah etti: - Yani mühim olan, “imanla ölmek”tir. İnsan son nefesinde, “Allah!” diyeceği yerde, “Aman doktor, kurtar beni!” derse, imansız gidebilir mâzallah. Bir kişiyi kurtarmak Sohbetin devamında; - Bir kişiyi Cehennemden kurtarmak, Peygamberlik görevi yapmaktır, buyurdu. Ama “Allah için” yapmalıdır ...
 • Kıbrıs’ta Rum olmayana yer yoktur

  25 Nisan 2017 KÖŞE YAZARLARI, SÜRMANŞET

  Genelde Kıbrıs’ın yakın tarihi, özellikle de 1950-1974 arası beni çok ilgilendiriyor. Kıbrıslı Rumların sapıttığı ve asırlardır adada yaşamlarını sürdüren Kıbrıslı Türklere rağmen, Türkiye’yi de yokmuş gibi farz ederek adayı Yunanistan’a bağlamak için yaptıkları çılgınlıklarla doludur bu çeyrek asırlık dönem.  Bunların içinde en dikkatimi çeken Polikarpos Yorgacis’dir. 38 yıllık kısacık hayatı, 15 Mart 1970 tarihinde Yunanistan’dan gelen suikast timinin kendisini Haspolat ovalarında infaz etmesi ile sonra ermişti.  Sağlam bir EOKA’cıydı Yor...
UA-36507442-2