logo

reklam

ASLINDA HEPİMİZİN DÖRT EŞİ VAR


facebooktwitter
Mustafa ÇİÇEKLİ
ciceklireklam@hotmail.com

ASLINDA HEPİMİZİN DÖRT EŞİ VAR

Bir zamanlar büyük ve güçlü bir ülkeyi yöneten bir kral ve dört eşi varmış.
Kral en çok dördüncü eşini sever, bir dediğini iki etmez, herşeyin en güzelini ve en iyisini ona verirmiş.
Kral üçüncü eşini de çok severmiş. Bu güzelliğin bir gün kendisini terk edebileceğinden korktuğu için onu çok kıskanır ve üzerine titrermiş.
Kral ikinci eşini de çok severmiş. Kendisine karşı her zaman iyi ve sabırlı davranan eşi, ne zaman bir derdi olsa daima onu yanında bulunur, sorunun çözümünde ona destek verirmiş.
Kraliçe olan birinci eşiymiş kralın. Onu en çok ve karşılık beklemeden seven, sağlığında ve hükümdarlığında büyük katkı sağlayan bu eşi olmasına rağmen, kral bu eşini hiç sevmez ve onunla hiç ilgilenmezmiş.
Bir gün kral ölümcül bir hastalığa yakalanmış. Yatağında öleceğini anladığında ve öldükten sonra yalnız kalmaktan çok korktuğu için, eşlerinden hangisinin yalnızlığını kendisi ile paylaşmak isteyeceğini öğrenmek istemiş.
En çok sevdiği dördüncü eşine ´Ölüm yolculuğunda bana eşlik edermisin?´ diye sorduğunda aldığı yanıt kalbine bir bıçak gibi saplanan, kısa ve net ´Mümkün değil´ olmuş.
´Hayatım boyunca seni sevdim,sen benimle birlikte ölmeyi kabul edermisin?´ sorusuna kralın üçüncü eşi ´Hayat çok güzel, sen ölünce ben yeniden evleneceğim´ diye yanıtlamış. Kral bir kez daha yıkılmış.
´Her sorunumda, her zaman yanı başımda olan, bana yardım eden sendin. Bu sorununda da bana yardımcı olurmusun?´ sorusuna karşı kralın ikinci eşi ´Bu sorunun için sana birşey yapamam, olsa olsa sana mezara kadar eşlik eder, güzel bir cenaze töreni yaptırırım ve yasını tutarım´ demiş.
´Ah´ diye inlemiş kral ´Keşke bir şansım daha olsaydı.´ demiş.
Büyük bir hayal kırıklığı yaşamakta olan kral, birinci eşinin sesiyle irkilmiş ´Nereye gidersen git, seninle olurum, seni takip ederim.´
***
YAŞAMDA HEPİMİZ DÖRT EŞLİYİZDİR.
DÖRDÜNCÜ EŞİMİZ VÜCUDUMUZDUR. ONUN GÜZEL GÖRÜNMESİ İÇİN NE KADAR ZAMAN HARCARSAK HARCAYALIM ÖLÜNCE BİZİ TERK EDER.

ÜÇÜNCÜ EŞİMİZ SAHİP OLDUĞUMUZ SERVET VE STATÜMÜZDÜR. ÖLÜR ÖLMEZ BAŞKALARINA YAR OLACAKTIR.

İKİNCİ EŞİMİZ AİLEMİZ VE DOSTLARIMIZDIR. TÜM SORUNLARIMIZI PAYLAŞTIĞIMIZ BU KİŞİLERİN EN SON YAPABİLECEKLERİ ŞEY DÜNYADAN GÖZLERİ YAŞLI BİZİ UĞURLAMAKTIR.

VE BİRİNCİ EŞİMİZ RUHUMUZDUR. O BİZİMLE HER YERDE BERABERDİR…

 

Share
110 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+10 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TEKRAR DÖNME ŞANSIN YOK!

  26 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Sen… Ya karşılaştığın olaylar içinde, RASÛL’ün haber verdiği şekilde, kendi hakikatına yakışan bir biçimde, ilmin gereği olan davranışlar ortaya koyarak, hakikatına bir adım daha yaklaşacak; yakîninin meyvelerini derleyeceksin… Ya da… İlmi ve aklını bir yana koyup; şartlanmaların, ilkel değer yargıların, duyguların istikâmetinde davranışlar ortaya koyacak; sahiplik düşüncesi ve duygusuyla yaşamına yön verip, sonuçta pişmanlıkları oynayacaksın!. Boşa geçen, değerlendiremediğin zamanı, yapman gerekirken yapamadıklarını sonradan asla telâfi edem...
 • HZ.EBUBEKİR’İN VASİYETİ

  25 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI

  Hazret-i Ebu Bekrin vasiyeti Hazret-i Büreyde’den, edilir ki rivayet: O Server, bir gazadan, zaferle etti avdet.Vakta ki Medine’ye, sağ salim döndüğünde, Bir siyahi cariye, gelip durdu önünde. Dedi: (Ya Resulallah, adamış idim ki ben, Eğer sen, bu gazadan döner isen salimen, Avdet eylediğinde, huzuruna geleyim. Eğer izin verirsen, tef çalıp söyliyeyim.) O Server, cariyenin bu arzusunu duydu, (Eğer adadıysan çal, yoksa çalma!) buyurdu. (Adamıştım) diyerek cariye o Servere, Başladı huzurunda, tef çalıp...
 • Rahmetin Yağdığı Ay’ın Bayramı “Ramazan Bayramı”

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET

  Rahmetin yağdığı ay’ın bayramı olan Ramazan Bayramına erişmek bütün Müslüman alemi güzel duygu ve hislerin ortaya çıktığı anın resmidir.   Birlik beraberlik içerisinde toplumun bütün kesimlerinin en güzel noktada kaynaştığı, huzur ve mutlulukla dolu olan bir Ramazan’ı Şerif ayının ardından onun o eşsiz güzelliğe sahip bayramına ulaşmak yüce Allah’ın biz müminlere büyük bir ikramı ve ihsanıdır.   Bayram; güzel duyguların, sevinçlerin, güzelliklerin ortaya çıktığı günün adıdır. Yüce duyguların yüceliğe ulaştığı, duyguların coştuğu, s...
 • “İslam Dünyasında oluk oluk kan akarken biz bayram mı yapacağız?!!”

  24 Haziran 2017 KÖŞE YAZARLARI, MANŞET, SÜRMANŞET

  Manevi atmosferi yüksek bir Ramazan-ı Şerif'i daha geride bırakıyoruz.Günahlardan arınmış,bağışlanan kullardan olma ümidiyle bayram  hazırlıklarına başladık. Bayramlar; neşe demek,sevinç demek.Peki biz inananlar olarak bu bayramı neşe ve sevinçle karşılayabiliyor  muyuz? Ya da diğer bir ifadeyle sevinçle karşılamalı mıyız? İslam beldelerinin neredeyse tamamında kan ve gözyaşı hüküm sürerken nasıl bayram yapabiliriz? İslam tarihinde daha önce belki de hiç olmadığı kadar büyük acılar yaşanmaktadır! İslam Alemi bu kadar acz içine belki hiç düşm...
UA-36507442-2