logo

16 Aralık 2015

Asgari ücret artarsa ​​Şirketler ne yapacak?

Küresel İnsan Kaynakları yönetim danışmanlığı Şirketi Hay Group Türkiye Tarafından 13-30 Kasım 2015 tarihleri ​​Arasında Türkiye’deki 517 şirketin Katıldığı “olasi Asgari Ücret Değişiminin Etkileri” başlıklı Bir Araştırma yapıldı.

Group of business people working at office

Group of business people working at office

Hay Group Türkiye araştırmasında, şirketlerin planladıkları Bütçe Artış revizeleri ziyaretinde asgari ücretin artması durumunda MEVCUT Ücret politikalarını nasıldeğiştirecekleri Ile Ilgili Soruların yanıtlarını verdi.

Hay Group Türkiye araştırmasına Göre asgari ücretin bin 300 TL’ye çıkarılması Halinde şirketlerin Çalışanlarına Yüzde 11,7 oranında maaş artışı yapması öngörülüyor.

Asgari ücretteki olasi değişimin etkisiyle şirketlerin ortalamada Yüzde 11,7 Artış yapmayı planladıkları görülmektedir. Yerli sermayeli Şirketler ortalamada Yüzde 11,9 ile Artış öngörürken, yabancı sermayeli şirketlerde bu oran ortalamada Yüzde 11,3 Olarak göze çarpmaktadır.

Türklerin yarısı hazır, Yabancılar bekliyor

Araştırmaya Katılan şirketlerin Yüzde 34’ü olasi asgari ücret Değişimi Için alternatif Bütçe Çalışırken, Yüzde 28’i henüz bütçelerini etmediklerini belirtti REVIZE. Şirketlerin Yüzde 38’si imkb henüz asgari ücretteki artışı nasıl yönetebilecekleri noktasında fikir sahibi olmadıklarını belirttiler. Yabancı sermayeli şirketlerin Yüzde 24’ü alternatif Bir Bütçe Çalışırken, yerli sermayeli şirketlerde bu rakam Yüzde 44’e çıkıyor. Araştırma sonuçları Türk şirketlerin, yabancı sermayeli şirketlere Göre konuya Daha hazırlıklı oldugunu Ortaya koyuyor.

Yıllık zam oranları artacak

Hay Group Türkiye Tarafından eylül ayinda Açıklanan Ücret artışları araştırmasında, şirketlerin Ücret Artış bütçelerinin Yüzde 9 seviyesinde olacağı açıklanmıştı. Kasım sonrasında şirketlerin olasi asgari ücret değişikliğiyle Ilgili ek çalışmalara basladigi goruluyor. Alternatif Bütçe çalısan şirketlerin yeni bütçelerinde eskisine oranla ortalamada Yüzde 3’lük Bir Artış yapacakları belirlendi. Mavi yaka kadrolarının REVIZE Bütçe rakamlarında, daha Önceki bütçelere Göre Yüzde 7,3’lük Bir değişim goruluyor. Bu artışın zaman İÇERİSİNDE kademeli Olarak Tüm çalısan gruplarını etkilemesi ivme yakalaması bekleniyor.

Maaşların yeni Artış oranları

Bu bilgiler Işığında Şirketler, 2016 Ocak asgari ücret artışı sonrası, mavi yaka kadrolarına ortalamada Yüzde 17,1’lik Bir Artış öngörürken, idari PERSONELE Yüzde 12,8, uzman kadrolarına Yüzde 10,1, yönetim kadrolarına Yüzde 9,6 ziyaretinde Üst yönetim kadrolarına Yüzde 8,7’lik Artış Senaryoları çalışmakta.

Asgari ücret değişiminden en çok etkilenecek sektörlerin, saha çalısan Sayıları YÜKSEK Olan perakende, çağrı merkezi, sektörleri olacağı tahmin ediliyor lojistik ettik Hizmetler profesyonel.

Bütçe hazırlamayan Şirketler var

Şirketlerin Yüzde 23’ü “Asgari ücretteki olasi Bir ​​Artisa hazırlanmak İçin Neler yapıyorsunuz?” Sorusuna henüz Bir aksiyon almadıkları HERHANGİ ziyaretinde Bir planlama yapmadıkları şeklinde cevap verdi. Bu şirketlerin henüz değerlendirme Sürecinde oldukları, Yasal düzenlemeyi ziyaretinde Diğer şirketlerin aksiyonlarını bekledikleri anlaşılıyor.

Şirketlerin Yüzde 15’i, asgari ücret Değişikliği Karşısında HERHANGİ Bir degisiklik yapmayacaklarını dile getirdi. Bu şirketlerin Ağırlıklı olarak, Gösterilen asgari ücretli çalışanları olmayan Veya çalısan Sayısı çok Düşük ve orta gelirli Olan Şirketler Olduğu; henüz Diğer çalısan gruplarına yansıtılacak Bir Değişiklikleri bulunmadıkları Tespit Edildi.

‘Asgari Ücret artışı bizi etkilemez’ diyenler Yüzde 18

Şirketlerin Yüzde 18’i, asgari ücret artışının Kendilerini etkilemeyeceğini ifade ediyor. Bu şirketlerin sadece sadece Tüm çalışanları etkileyecek Bir aggregate değişikliğinde harekete geçecekleri aksiyon alacaklari goruluyor ettik.

Ücret artışlarını erteleyecek şirketlerin rate Yüzde 8. Bu sürecin işe alımlarına yansıyacağını düşünen Yüzde 8 oranında Şirket imkb işe alımlarını da erteleyeceklerini belirtti.

Yeni eleman alımı düşecek, çalışanlara sağlanan azalacak

Şirketlerin Yüzde 15’i yeni işe alınacak personel sayısında azalmaya gideceklerini söylerken, bu rakam yerli sermayeli şirketlerde Yüzde 22’ye çıkıyor.

Şirketlerin Yüzde 34’ü Toplam ücretlendirme politikalarını REVIZE etmek istediklerini belirtti. Çözüm Olarak düşünülen uygulamalarda en çok; “Ödenek / ikramiyeleri baz maaşa ekleme”, “yan hak paketlerinde değişikliğe gitme” goruluyor Uygulamaları.

Şirketlerin Yüzde 37’si olasi Bir artista sadece sadece asgari ücretli çalışanların ücretlerini REVIZE edeceklerini belirtti. Yerli sermayeli şirketlerin Yüzde 27’si Artış ile Birlikte Tüm çalısan gruplarında Ücret politikalarını REVIZE etmeyi planlarken, Cardio aksiyonu almayi planlayan yabancı sermayeli şirketlerin rate Yüzde 10.

Share
712 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2