logo

15 Mayıs 2015

Artuklu Üniversitesi’nden Kültürlerarası Hemşirelik

ADNAN AVUKA MARDİN

1Mardin Artulu Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen Kültürlerarası Hemşirelik ‘Bakımı ve Eğitimi’ konulu konferans Prof. Dr. Ayla Bayık Temel’in katılımı ile gerçekleşti.

12-18 Mayıs Hemşireler haftası münasebeti ile düzenlenen programa, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Sağlık Yüksekokulu idari ve akademik personeli ve öğrenciler katıldı.

Hemşireler gününü kutlayanMardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça;

“Hemşire’nin kelime anlamının sütkardeş olduğunu hepimiz biliyoruz. Kişiye müdahale anında en yakın olan ve ulaşan kişi sıfatını taşıyan hemşirelerdir. Tıp ve  tabipler elbette önemlidir ama hemşireler hepsinden önemli bir konuma sahiplerdir. Hemşire mesleğinin yüceliğinin ve kutsiliğinin anlaşılması siz hemşire adayları için son derece önemlidir.  Hemşirelerin hastalarına şefkat,merhamet ve güleryüz ile yaklaşmaları Hemşirelik mesleğinin sırrıdır ve hastaya ruh verir.” dedi.

Kadim  medeniyetlere ev sahipliği yapmış, birlikte yaşama kültürünün en gelişmiş örneklerinden birinin yaşandığı kültür mozaiği Mardin’de, Artuklu Üniversitesi olarak çok kültürlü yapıya uygun eğitim anlayışıyla Üniversitede Süryani dilinden Kürtçeye, Arapçadan, İngilizceye uzanan tüm dillerden eğitim verildiğinin altını çizen Ağırakça;

“ Mardin’in sahip olduğu kültür çeşitliliğine uygun olarak verilen farklı dillerde ki akademik  eğitimden tüm öğrencilerimizin istifade etmesiniistiyorum.  Bu yüzden bu bölümden mezun olan öğrencilerimizin her alanda kendilerini yetiştirmelerini özelliklede yabancı dil konusunda hassas bir çaba ile öğrenimlerini sürdürmelerini tavsiye ediyorum. İnsanlara ulaşmanın en büyük engellerinden olan lisan probleminin hastaya ulaşılabilirlik açısından son derece önemli olduğunada  inanıyorum” şeklinde konuştu.

İslami tıp tarihine de değinen Ağırakça, İslam dünyasındaki ilk şifa ve tıp kurucularına değinerek sağlık konusunda tarihten günümüze uzanan tıp ilminin aşamalarından söz etti.

Kültürel tutum, inaç ve davranışlar bireyin yaşam tarzını ve dolayısıyla sağlık koşullarını etkilediğini söyleyen Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Bayık Temel;

“Son 50 yılda hemşirelikte kültürlerarası bakım kavramı yeni bir disiplin olarak ortaya
çıkmıştır ve giderek ilgi görmektedir. Farklı kültüre sahip hemşireler, benzer biçimde farklı
kültürel özellikleri olan bireylere, ailelere ve toplum gruplarına bakım verirler. Hemşirelik bakımı,bakım alan bireyin kültürel özelliklerinden etkilenir. Bunun yanı sıra, hemşirenin kültürü deplanladığı bakım girişimlerini biçimlendirir, hemşirelik bakımını etkiler.” Dedi.

Hemşirelerin kültürlerarası bakımı nitelikli biçimde verebilmeleri açısından,kültürlerarası hemşirelik eğitiminde yararlanılacak kuramlara kısaca değinen Prof. Dr. Ayla Bayık Temel kültürlerarası hemşirelik bakımının amacı, önemi, bu bakıma karşıt görüşler ve engellerin açıklamalarını görsel çalışmalarla öğrencilere aktardı.Ayrıca  Prof. Dr. Bayık, Hemşirelikeğitim programlarının kültürlerarası bakım yaklaşımı ile düzenlenmesi için eğitim yöntemlerine örnekler vererek önerilerde bulundu.

AİLE HEKİMLERİNDE ÇALIŞAN HEMŞİRELER KADRO İSTEDİ

Yıllardır aile hekimlerinde gecesi gündüzüne insanlara sağlık hizmeti veren binlerce aile hekimlerinde çalışan hemşireler bugüne kadar bekledikleri kadronun gelmemesi büyük bir üzüntü ile karşılandı.Aile hekimlerinde çalışmaları sürdüren hemşireler”Doğu ve güneydoğu illerinde sağlık hizmetlerinde çalışmak ne kadar zorluklarla karşılaştığımızı sayın bakanımızda çok iyi bilir ,ama bugüne kadar birçok kamu hizmetlerinde çalışan taşaron işçilere kadrolar verilirken bizler dağ,taşçol,soğuk,sıcaklık dinlemeden insanlara verdiğimiz sağlık hizmetlerinde bizi görmemezlikten gelip beklediğimiz bir müjde kadrosu bile bizlere çok gören sağlık bakanımız şimdi bizler hangi moral ile bu hizmetlerimizi devem ettirebiliriz.Bizlerde bu ülkenin evlatlarıyız ,seçimler gelmeden bizlere verilebileceği bir müjdeyi hütümet için büyük bir avantaj sağlanmış olacaktır”diye belirtiler

 

Share
414 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+5 = ?

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

UA-36507442-2